Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-letnich
opracowanie i prowadzenie: Marta Kaszuba
temat : „ Leśny zwierzozwierz”
Obszar z podstawy programowej:
9/2 Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne/ umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
Cele ogólne:
Rozbudzanie zainteresowania pięknem otaczającego świata przyrody;
Rozwijanie wyobraźni i fantazji językowej;
Kształtowanie zdolności językowych poprzez celowe tworzenie neologizmów trafnie oddających stan faktyczny;
Rozwijanie logicznego myślenia w trakcie uzasadniania wyboru i powstawania nowego słowa;
Pobudzanie inwencji twórczej dziecka w toku tworzenia dzieła plastycznego;
Doskonalenie spostrzegawczości i koncentracji uwagi.
Cele operacyjne:
Integracja w grupie rówieśniczej;
Samodzielne konstruowanie zastępczego, logiczne wytworzonego nazewnictwa dla rzeczywistych, funkcjonujących w środowisku zwierząt;
Prezentacja genealogii nowej nazwy zwierzęcia;
Udzielanie właściwej odpowiedzi na podstawie prostego opisu słownego;
Tworzenie nierealnych, fantastycznych form;
Skupienie uwagi w toku wyjaśnień i obserwacji;
Wykonywanie zwierzozwierza z dowolnego materiału przyrodniczego;
Dbałość o estetyczny wygląd i ozdobne wykończenie pracy;
Wspólne zabawy ruchowe oraz zabawy przy muzyce.
Metody pracy z dziećmi: czynne ( praktyczne działanie); słowne (rozmowa i objaśnienie); oglądowe (pokaz i obserwacja), pedagogiki zabawy.
Rodzaje dziecięcej aktywności: ruchowa, językowa, poznawcza, artystyczna.
Formy organizacyjne: praca z całą grupą, praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje zwierząt, liście, wata, klej, nożyczki, kredki, kartki papieru, nagranie muzyczne „Na wyspach Bergamutach”, płyta CD z odgłosami przyrody.
Przebieg zajęcia:
Przedstawienie tematu zajęcia.
Zabawa integracyjna „Uśmiech” - wszyscy siedzą na dywanie w kręgu podczas gdy nauczycielka dotyka po kolei ramion dzieci, patrzy im w oczy, uśmiecha się do nich i recytuje wierszyk: „Wysyłam do Was powitalny promyk uśmiechu i niech powróci on do mnie w pośpiechu", dzieci po kolei przekazują sobie uśmiech bez słów.
Wspólne oglądanie ilustracji przedstawiających wybrane zwierzęta.
Tworzenie nowych, zastępczych nazw dla powszechnie używanych w odniesieniu do wytypowanych zwierząt, np.: wrona- kraczydło, niedźwiedź- misiozwierz, wróbel-ćwierkacz itp.
Zabawa ruchowa „Miejsce obok mnie jest puste” - dzieci siedzą w kole, ciasno jedno przy drugim za wyjątkiem jednego miejsca gdzie krąg jest przerwany. Dziecko, które ma wolne miejsce obok siebie, zaczyna zabawę mówiąc: Zapraszam tu .............. (wymienia imię zaproszonego dziecka). Osoba zaproszona siada obok osoby zapraszającej. Następnie zaprasza dziecko, które teraz ma wolne miejsce obok siebie.
Wspólne rozwiązywanie słownych zagadek z cyklu „Wiem , o jakim zwierzątku myślisz” - wszystkie dzieci zgromadzone są w kole na dywanie podczas gdy jedno, chętne dziecko siada w środku koła i opisuje wygląd leśnego zwierzęcia, na podstawie wybranego obrazka. Zadaniem pozostałych jest podanie prawidłowej nazwy opisywanego zwierzęcia.
Fantazjowanie na temat nierealnych zwierząt. Wymyślanie przez dzieci istot nieistniejących w otaczającym świecie przyrody. Próby opisywania wyglądu takich postaci.
Zabawa muzyczna przy utworze „Na wyspach Bergamutach” - dowolna choreografia i interpretacja ruchowa.
Praca plastyczna dzieci przy dźwiękach odgłosów przyrody: wykonanie zwierzozwierza ze zgromadzonego wcześniej materiału przyrodniczego a następnie umieszczenie dzieła w ozdobnej ramce.
10.Nadawanie nazw dla nowopowstałych zwierzozwierzów.
11. Wspólna ocena i umieszczanie prac na przedszkolnej wystawce.
1