SCENARIUSZ Wielkanocne zabawy z elementami metody I, I.Majchrzak- odimienna metoda nauki czytania


Wielkanocne zabawy z elementami metody I.Majchrzak

Prowadząca; Dorota Woźniak

Grupa: 4-latki

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Forma:

Metoda:

Pomoce: koperty z naklejoną wizytówką w środku każdej rozsypanka literowa, wizytówki, małe jajeczka, klej, koszyk wycięty z papieru

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie- wspólną zabawą , lub piosenką

  2. Sprawdzenie obecności- nauczyciel rozrzuca wizytówki na dywanie dzieci mają zadanie wyszukać swoją wizytówkę i z nią usiąść na brzegu dywanu. Przeliczenie przez dzieci ile jest obecnych a ile nieobecnych , dzieci starają się odczytać z wizytówek pozostawionych na dywanie kogo nie ma w przedszkolu.

  3. Taniec liter- zabawa przy muzyce , doskonalenie umiejętności wyróżnienia pierwszej litery imienia . Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan, poleca ustawić się w koło, wyjaśnia dzieciom zasadę zabawy, nauczyciel demonstruje pierwszą literę , dziecko które rozpoznaje w niej swoją pierwszą literę wychodzi na środek i tańczy w rytm muzyki, itd. Aż wyjdą na środek wszystkie dzieci. W drugiej części zabawy nauczyciel pokazuje jakie litery mają się razem ze sobą w tańcu połączyć

  4. Zabawa „Listonosz”- prawidłowe dostarczenie kopert do odpowiedniego dziecka ( dzieci siedzą w kole na brzegu dywanu, przed każdym nauczyciel kładzie kopertę z imieniem , dziecko ma za zadanie sprawdzić czy imię na kopercie jest jego jeśli nie musi dostarczyć kopertę w odpowiednie miejsce, w przypadku gdy zostanie dostarczone źle dziecko które mylnie zostało adresatem dostarcza kopertę)

  5. Układanie imion z rozsypanki literowej - dz otwierają dostarczone do nich wcześniej koperty w których znajdują się jajeczka kolorowe wraz z pociętym na pojedyncze literki imieniem, dziecko musi nalepić każdą literę na jednym jajeczku, może przeliczyć ilość jajeczek i ilość liter porównać, potem układa imię następnie bierze wycięty z papieru przez nauczyciela koszyk i nalepia we wnętrzu jejeczka tak by było widać cale litery. Koszyczek z naklejonym jajkowym imieniem zabiera ze sobą do następnej zabawy

  6. Podróż do Dywanolandii Wielkiej- zabawa ruchowa w „Pociąg” do pociągu wsiadają pasażerowie, których wizytówkę pokazuje nauczyciel, wagonem jest nauczyciel. Pociąg jedzie w inne miejsce sali gdzie na podłodze leży papierowy obrus , dziecko nakleja na nim swój koszyk w miejscu dla niego atrakcyjnym i odchodzi.

  7. Zajączek Wielkanocny zaprasza do posprzątania sali- dzieci sprzątają salę, a nauczyciel w tym czasie wywiesza wielkanocny obrus na gazetkę przedszkolną.


