Scenariusz zajęć
Temat zajęć: „Zażywasz przegrywasz”.
Uczestnicy: Uczniowie III klas szkoły średniej.
Czas trwania: około 90 minut dwa razy w tygodniu.
Prowadzący: Terapeuta z ośrodka terapii uzależnień.
Zadania- cele:
Cel ogólny:
Zapoznanie słuchaczy ze skutkami zażywania środków dopingujących.
Cele szczegółowe:
Cykl Spotkań z osobami uzależnionymi
Zapoznanie słuchaczy z rodzajami środków dopingujących i skutków jakie mogą powodować (wykorzystanie spotów reklamowych, filmów, mini wykładu, broszur z placówek zajmujących się problemem narkomanii) .
Pomoce dydaktyczne:
*ulotki, plakaty, broszury, film edukacyjny, spoty reklamowe
PRZEBIEG:
Prowadzący zadaje pytanie: Jakie znacie środki uzależniające?
(burza mózgów, osoba prowadząca zapisuje wypowiedzi uczniów na tablicy) .
Mini wykład:
- definicja dopalaczy, rodzaje,
- skutki zażywania środków dopingujących,
- stan prawny.
Za pomocą wypowiedzi zawartych w spotach reklamowych i filmie uzupełnienie odpowiedzi słuchaczy ( krótka dyskusja na temat pokazanego materiału filmowego).
Rozmowa dotycząca skutków zażywania środków psychoaktywnych- moderowana przez prowadzącego( zapoznanie słuchaczy z broszurami placówek zajmującymi się problemem narkomanii).
Zaproszeni goście z placówek terapii uzależnień prezentują swoje „doświadczenia” z środkami dopingującymi poprzez rozmowę i odpowiadanie na pytania słuchaczy.
,„Kto, za, kto przeciw” - uczniowie opowiadają się po jednej ze stron.
Każda grupa podaje minimum 5 powodów swojego wyboru np.: na kartce papieru.
Dyskusja między grupami (walka na argumenty).
Praca w grupach - Jakie są skutki zażywanie dopalaczy w życiu rodzinnym i szkolnym? - Prezentacja pomysłów grup.
Pytanie do całej klasy - Czy jest możliwe osiągnięcie efektów działania środków dopingujących bez ich zażywania? Praca całej klasy, cała grupa szuka odpowiedzi jak to osiągnąć.
Podsumowanie.