ZATWIERDZAM
PLAN-KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć ze szkolenia inż. - sap z 13 bst
w dniu 03.01.2004r.
TEMAT: Rozpoznawanie i pokonywanie zapór inżynieryjnych.
CEL: Nauczyć żołnierzy rozpoznawania i pokonywania zapór inżynieryjnych oraz zapoznać ich z budową zapór inżynieryjnych.
METODA: Zajęcia praktyczne
CZAS: 2x45min
MIEJSCE: Pst 1
LITERATURA: „Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych” - szkol. 591/78
ZAGADNIENIA:
Zapory fortyfikacyjne
Pokonywanie zapór inżynieryjnych
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:
Umundurowanie polowe
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam wykonywania innych czynności niż nakazane przez prowadzącego zajęcia.
Przebieg zajęć:
Lp. |
Czas |
Zagadnienie i treść |
Uwagi metodyczne |
1. |
10' |
Część wstępna:
|
Na początku zajęć d-ca drużyny składa mi meldunek o gotowości plutonu do zajęć. Żołnierze podczas meldunku stoją w postawie zasadniczej |
2. |
70' |
Część główna: ZAGADNIENIE 1 Zapory fortyfikacyjne
Przeciwpancerne i przeciwpiechotne zapory fortyfikacyjne buduje się w terenie z materiałów podręcznych i elementów prefabrykowanych. Zadaniem tych zapór jest zahamowanie lub zatrzymanie wozów bojowych i piechoty nieprzyjaciela. Zasadniczymi rodzajami przeciwpiechotnych zapór fortyfikacyjnych są zapory drutowe. Zapory te dzielą się na stałe i przenośne. Do stałych zapór drutowych należą: wzmocniony płot kolczasty trzyrzędowa sieć kolczasta i niska sieć kolczasta. Stosuje się je do osłony punktów oporu rozbudowanych bez styczności z nieprzyjacielem lub w głębi obrony. Wzmocniony płot kolczasty wykonuje się z drutu kolczastego i kołków. Na 100mb płotu - 30 rh. Dodatkowe zagadnienia z tego działu to:
Zasadniczymi rodzajami przeciwpancernych zapór fortyfikacyjnych są:
ZAGADNIENIE 2 Pokonywanie zapór inżynieryjnych
Zapory inżynieryjne napotkane w czasie natarcia obchodzi się lub pokonuje za pomocą urządzonych przejść. Przejścia wykonują nacierające pododdziały, wykorzystując do tego posiadane siły, sprzęt i materiały wybuchowe. Pola minowe wojska państw obcych zakładają wcześniej lub sposobem narzutowym. zakłada się je według standardowych schematów (obowiązujących w wojskach NATO). Główne zagadnienia:
|
Zagadnienie prowadzę w oparciu o „Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych” - str. 218. W trakcie zajęć sprawdzam u szkolonych poziom wiedzy na ten temat. Korzystam z wydruków zawierających omawiane elementy - daję je do wglądu szkolonym.
Zagadnienie prowadzę w oparciu o „Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych” - str. 223. W trakcie zajęć sprawdzam u szkolonych poziom wiedzy na ten temat. Korzystam z wydruków zawierających omawiane elementy - daję je do wglądu szkolonym.
|
3. |
10' |
Część końcowa:
|
Sprawdzam przyswojoną na zajęciach wiedzę poprzez zadanie pytań kontrolnych. Wskazuję zagadnienia na które należy zwrócić szczególną uwagę. |
Opracował:
…………………………