SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 - LETNICH
- kształtowanie kompetencji matematycznych dziecka - zapoznanie dzieci z pojęciami „duży - większy, mały - mniejszy”, rozwijanie ekspresji plastycznej dziecka - ćwiczenia grafomotoryczne (przygotowanie do nauki pisania)
TEMAT: „Wesołe Bałwanki”
CELE OGÓLNE:
zapoznanie dzieci z pojęciami określającymi relacje „duży - większy”, „mały - mniejszy”, „taki - sam”,
utrwalanie umiejętności przeliczania przedmiotów w zakresie cyfry 4
utrwalenie znajomości kształty koła i kuli
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
rozwijanie motoryki dziecka poprzez czynne uczestnictwo w grach, ćwiczeniach oraz zabawach
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
METODY:
Pedagogika zabawy
Elementy metody edukacji matematycznej E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
MIEJSCE REALIZACJI:
Sala przedszkolna
CZAS REALIZACJI:
Około 30 min
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. |
Temat |
Zamierzone cele |
Środki dydaktyczne |
Powitanie piosenką pt. „Wszyscy są, witam Was” |
Dzieci: - śpiewem witają nauczyciela; - potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę; - potrafią ruchem pokazać treść piosenki; - aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach; |
|
|
Wiersz „Bałwanek” - odczytanie wiersza przez n-la, rozmowa z dziećmi na temat budowy bałwana |
Dziecko: - uczy się aktywnego słuchania tekstu; - aktywnie uczestniczy w rozmowie; potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat; |
Tekst wiersza „Bałwanek” A. Sularz |
|
Zabawa ruchowa „Bałwankowe kule” |
Dzieci: - potrafią odwzorować swoim ciałem kształt kuli; - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo); |
|
|
Zabawa dydaktyczna, ćwiczenia grafomotoryczne „Koła duże i małe” |
Dziecko: - potrafi prawidłowo określić wielkość przedmiotu; - zna pojęcie koła, wie jak wygląda koło - potrafi odnaleźć kształt koła w otoczeniu; - potrafi odwzorować kształt koła „malując” go palcem w powietrzu lub na płaszczyźnie poziomej; - potrafi klasyfikować przedmioty według jednej lub większej liczby cech (wielkości, koloru) - aktywnie uczestniczy w zajęciach; |
Szablony kół duże i małe w różnych kolorach - dla każdego dziecka |
|
Zabawa dydaktyczno -ruchowa „Karnawałowe hopsa sa” |
Dziecko: - potrafi przeliczać przedmioty (osoby) w zakresie cyfry 4; - potrafi współpracować z grupą; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo); |
|
|
Zabawa dydaktyczna „Bałwankowa polana” |
Dziecko: - potrafi klasyfikować przedmioty według jednej lub większej liczby cech ; - potrafi przeliczać przedmioty w zakresie cyfry 4; - potrafi współpracować z grupą; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);
|
Szablony bałwankowych polan (np. polanka dla dużych bałwanków, dla małych, dla białych, dla niebieskich, dla zielonych i dużych, dla żółtych i małych), szablony bałwanków w różnych kolorach i o różnej wielkości |
|
Zabawa ruchowa - „Duże i małe zabawki” |
Dziecko: - potrafi prawidłowo określić wielkość przedmiotu; - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo); - rozwija swoją spostrzegawczość |
|
|
„Wesołe bałwanki” - układanie puzzli, praca plastyczna |
Dziecko: - potrafi ułożyć puzzle składające się z kilku elementów; - rozwija swoją ekspresję plastyczną oraz poczucie estetyki; - kształtuje swoje umiejętności grafomotoryczne; - wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach; - potrafi współpracować z grupą;
|
Koperty z puzzlami dla każdego dziecka, kartki, na które dzieci nakleją puzzle i ozdobią gotowe układanki, kleje, wata higieniczna, plastelina, skrawki materiałów itp. |
|
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci |
Dziecko: - potrafi wyrazić swoje emocje;
|
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna) |
WIERSZ O BAŁWANKU
Śniegiem Polska zasypana
Chyba zlepię dziś bałwana.
Rękawiczki wkładam obie,
Ku lepieniu się sposobie.
Toczę kulę śniegu małą,
Coraz większą śnieżnobiałą,
Potem drugą - nieco mniejszą
Ciężką pracę mam dzisiejszą.
Jeszcze jedna kula nowa -
Dla bałwana zgrabna głowa.
Wiele trudu sobie zadam,
Nim te kule poukładam.
Siódme poty mnie zlewają,
Mięśnie same wszystkie drgają
W takim trudzie i katuszy
Powstał bałwan - bardzo duży.
Alina Sularz