Milena Derlikiewicz
Turystyka III gr. B
03.03.2006r.
KONSPEKT LEKCJI W KLASIE I
Temat: WRAŻLIWA POWŁOKA. JAK POWSTAJĄ GLEBY?
Cele lekcji:
zapamiętanie wiadomości:
uczeń potrafi wymienić składniki gleby,
uczeń potrafi wymienić organizmy żywe, które odgrywają wielką rolę w tworzeniu się gleby,
uczeń zna typy gleb i potrafi podać ich przykłady,
zna pojęcia: gleba strefowa, asterfowa, żyzność, urodzajność.
zrozumienie wiadomości:
uczeń potrafi podać różnice pomiędzy glebą strefową i astrefową,
uczeń potrafi rozróżnić żyzność od urodzajności.
zastosowanie w sytuacjach typowych:
uczeń potrafi wskazać na mapie przykłady różnych typów gleb.
Metody pracy:
asymilacji wiedzy:
opis
pogadanka
praca z mapą
praca z podręcznikiem
samodzielnego uczenia się
praca z ksero
Środki dydaktyczne:
mapa fizyczna świata
atlas
PRZEBIEG LEKCJI
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna |
Dzień dobry. Nazywam się Milena Derlikiewicz , jestem studentką III roku na PAP w Słupsku i tak jak moi poprzednicy w ramach praktyk przeprowadzę z Wami lekcję.
|
|
|
2-3 min. |
Kontrola uczniów |
Na ostatniej lekcji mówiliście o lodowcach, otwórzcie swoje ćwiczenia na stronie 42, sprawdzimy Wasze zadanie domowe. Kto chce odczytać swoje ćwiczenie?
Czy jest osoba chętna do przypomnienia nam wiadomości z ostatniej lekcji? - jak nazywamy niewidoczną linię, granicę w górach, powyżej której więcej śniegu się gromadzi niż topi? - jakim kolorem na mapie zaznacza się lodowce i lądolody? - wskaż na mapie obszary pokryte lodem. - jak te obszary się nazywają? - czym są góry lodowe? |
|
|
7 min. |
Nawiązanie do nowego tematu |
Dziś na lekcji zajmiemy się nowym tematem. Będziemy mówić o tym jak powstaje gleba, poznacie takie terminy jak: gleba, żyzność, urodzajność, gleba strefowa i astrefowa. Czy w klasie jest wyznaczony dyżurny? Poproszę Cię o zapisanie tematu na tablicy:
|
|
|
3 min. |
Realizacja nowego materiału |
Powiedzcie mi w czym rośnie kwiatek? I nie mam tu na myśli doniczki... Ziemia to termin potoczny. Ziemią pisaną wielką literą określamy naszą planetę, a jak inaczej mówimy na to co znajduje się w donicy? O właśnie! Gleba. Jak myślicie co to jest gleba?
Czy ktoś potrafiłby wymienić mi z czego składa się gleba, z jakich składników?
Najciemniejszy kolor to próchnica, jak szczątki roślin i zwierząt gniją przyjmują kolor czarny. Im jest więcej próchnicy tym lepsza jest gleba. A gdzie będzie szybszy przyrost próchnicy - w lesie liściastym czy iglastym? Dlaczego? A porównując las liściasty i łąki, pola gdzie jest szybszy przyrost próchnicy?
Jakie znacie organizmy żywe żyjące w glebie? Czy są one pożyteczne? Co one takiego robią?
Otwórzcie teraz podręczniki na stronie 76. Macie tam |
|
|
|
|
przekrój przez glebę, czy widzicie jeszcze jakiś element, który spulchnia ziemię? Tak, korzenie. One także wpływają korzystnie na glebę, rozpychają ją i spulchniają, ułatwiają przemianę materii i oddychanie. W jaki sposób człowiek spulchnia ziemię na polu?
Spójrzcie teraz na rysunek 2 na stronie 77. Mamy tu profil gleby. Ja mam podobny profil, ale w szklanej rurce. Tak wygląda gleba w przekroju, ale należy pamiętać, że w zależności od rodzaju gleby wygląd profilu jest różny. Kto odczyta co znajduje się na głębokości 160cm. Tak jest to zazwyczaj jeden duży blok w całości lub potrzaskany na kilka mniejszych. W zależności od rodzaju tej skały tworzą się różne gleby. Im wyżej i bliżej powierzchni, tym drobniejszy jest ten materiał, skała ta jest bardziej pokruszona. Poziom A2 to poziom wymywania. Na jakiej głębokości się znajduje? Jest to poziom, w którym jeśli jest więcej piasku i żwiru z deszczem spływa próchnica, która tworzy się na powierzchni z obumarłych szczątków roślin i zwierząt. A co się stanie jeśli napotka na warstwę gliny?
Na pewno słyszeliście kiedyś taki termin jak żyzność. Jak myślicie co to jest żyzność? Żyzność to zdolność do zaopatrywania roślin w wodę, tlen i wszystkie składniki pokarmowe. A urodzajność?
Otwórzcie swoje atlasy na mapie glebowej świata. Na świecie zróżnicowanie gleb wykazuje 2 cechy: strefowość i astrefowość. Gleby strefowe to gleby charakterystyczne dla 1 strefy klimatyczno-roślinnej. Np. czarnoziemy, bielice - w Słupsku - piaski polodowcowe, laterytowe - czerwone ziemie w strefie równikowej. W lesie jest intensywny proces gnilny, bo jest dużo roślin, a czy w lesie równikowym też?
A gleby astrefowe to gleby: w górach - górskie, na bagnach - gleby torfowe, na obszarach wapiennych - rędziny, w dolinach rzek - mady. Jaką znacie rzekę, która regularnie wylewa? Nil wylewał i często niszczył plony. A teraz czy rolnik cieszy się czy smuci, gdy wyleje rzeka na jego pole? Obecnie wylew taki niszczy pola na wiele lat. Jak myślicie czemu?
No to teraz pytanie: jak można bronić się przed wylewami rzek? |
|
|
15 min. |
|
Dobrze, proszę otwórzcie teraz swoje zeszyty. Podyktuję Wam dzisiejszą notatkę. |
|
|
10 min.
|
Zadanie domowe |
Waszą pracą domową będzie ćwiczenie numer 1 i 3 z zeszytu ćwiczeń ze strony 43. W ćwiczeniu 1 należy wyznaczyć procentowy udział poszczególnych składników gleby. W ćwiczeniu 3 należy wstawić nazwy gleb strefowych, w zadaniu tym pomoże Wam tekst zamieszczony w podręczniku na stronie 76. |
|
|
2 min. |
Utrwalenie materiału |
No to teraz małe powtórzenie dzisiejszej lekcji.
|
|
|
5 min. |