Scenariusz
z zastosowaniem
dramy i pracy
w grupach
Państwo pierwszych Piastów
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń zna:
Pojęcia: Książe, Piastowie, Polanie, osada służebna, danina wiec, chrzest, wojownik
Postacie: Mieszko I, Dobrawa
Uczeń rozumie:
poznane pojęcia,
jak powstało państwo polskie,
znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla Polski.
Uczeń potrafi:
przedstawić sposób organizacji państwa Mieszka I,
wyjaśnić, jakie korzyści przyniosło państwu przyjęcie chrześcijaństwa.
Metody pracy:
praca w grupach,
drama,
elementy wykładu,
praca indywidualna pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
podręcznik (s. 75 - 77), zeszyt ucznia (s. 43 - 45)
portret Mieszka I i Dobrawy
rekwizyty przygotowane wcześniej na lekcji techniki (pastorał, tiara, miecze, białe płótno).
Mapa - Polska pierwszych Piastów
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, co to jest legenda i jaki znaj legendy o początkach państwa polskiego.
Następnie przedstawia uczniom fakty historyczne dotyczące powstania państwa polskiego. Na mapie pokazuje tereny zamieszkiwane przez poszczególne plemiona, granicę i pierwszą stolicę Polski.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 2 s. 44 w zeszycie ucznia.
Nauczyciel dzieli klasę na 4 zespoły (drogą wyliczania: cztery pory roku).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia, że aby państwo mogło funkcjonować musiało istnieć odpowiednio zorganizowane i aby było silne musiało stać się państwem chrześcijańskim.
Następnie przedstawia uczniom zasady zabawy i czas na przygotowane się (15 min.).
Zespoły aktorskie przygotowują scenki:
I zespół: ,,Mieszko I i Dobrawa o chrzcie”,
II zespół: ,,Chrzest Mieszka”.
Zespoły naukowe prezentują zgromadzone informacje:
I zespół: Organizacja państwa Mieszka I i opis uzbrojenia wojów Mieszka I.
II zespół: Skutki przyjęcia chrześcijaństwa.
Prezentacja wszystkich zespołów..
Nauczyciel ocenia pracę poszczególnych zespołów, najlepszych nagradza.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują samodzielnie (pod okiem nauczyciela) ćwiczenie 4 ze str. 35.
zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenie 1 ze str. 43 zeszytu ucznia.
Opracowała:
Jolanta Grzegorczyk
nauczyciel historii PSP w Fałkowie.