SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II(14), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw

Temat dnia: Warzywa

Zapis w dzienniku: Rozpoznawanie warzyw na straganie i na ilustracjach. Układanie zdań o ulubionych warzywach. Liczby w zakresie 20. Dodawanie i odejmowanie liczb. Inscenizacja utworu pt. „Na straganie”. Zajęcia plastyczne - wyklejanie plasteliną jesiennego liścia. Zajęcia ruchowe - rozwijamy sprawności i umiejętności gimnastyczne podczas ćwiczenia z przyborem.

Cel ogólny: Utrwalenie nazw warzyw

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wypowie się dłuższym zdaniem;

- rozpozna warzyw na obrazkach;

- dopasuje nazwę warzywa do ilustracji;

- odczyta zdanie z plątaninki;

- ułoży dłuższą wypowiedź pisemną;

- poszuka nazw warzyw w tekście;

- wykona liścia z plasteliny;

- operuje pojęciami matematycznymi;

- doda i odjemnie liczby w pamięci;

- uzupełni karty pracy.

Metody: podająca, praktyczna, problemowa, eksponująca

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy,

Tok zajęć:

  1. Słuchanie utworu „Rynek w Limoges” z cyklu „Obrazki z wystawy” M. Musorgskiego.

  2. Swobodne wypowiedzi na temat wysłuchanej melodii:

    1. Z czym się ona wam kojarzy?

    2. O czym opowiada muzyka?

  3. Rozpoznawanie warzyw na ilustracjach przyniesionych przez nauczyciela oraz na żywo. Podpisanie warzyw.

  4. Rozpoznawanie warzyw na ilustracjach - opisywanie cech wyglądu - K. 26 ćw. 1, 2.

  5. Odczytanie zdania z plątaninki - K. 26 ćw. 4.

  6. Samodzielne układanie i zapisywanie zdań lub wierszyków o warzywach - K. 26 ćw. 4.

  7. Słuchanie recytacji utworu pt. „Na straganie” (zamknięte podręczniki) z poleceniem zapamiętania nazw warzyw.

  8. Podkreślenie nazw warzyw w tekście - P. 34-35.

  9. Rozpoznawanie warzyw na ilustracjach - K. 27 ćw. 1.

  10. Głośne indywidualne czytanie fragmentów utworu dotyczących swarów i kłótni warzyw. Nauczyciel zadaje pytanie:

    1. W jaki sposób reagujesz na kłótnie kolegów?

  11. Zajęcia plastyczne - wyklejenie plasteliną jesiennego liścia.

MATEMATYKA

  1. Rachunek pamięciowy - dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20. Operowanie pojęciami matematycznymi: suma, składniki, różnica, odjemna, odjemnik.

  2. Samodzielne rozwiązanie zadań w K.M. 17 ćw. 1, 3, 4.

  3. Rachunki dla bystrych obserwatorów. Nauczyciel zapisuje na tablicy działania:

    1. 13 + 6 = 19

    2. 19 - 6 = 13

    3. 19 - 13 = 6

Zadaniem dzieci jest powiedzieć co widza w tych trzech działaniach.

  1. Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 17 ćw. 2.

  2. Zadanie domowe: K.M. 17 ćw. 5.

  3. Podsumowanie zajęć i samoocena uczniów.


