Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej
Temat: Dzieci obrońcami przyrody. My chcemy grać w zielone Jerzego
Bielunasa.
1.Czas realizacji: 45 min.
2.Cele:
a)ogólne: Uczeń:
Rozróżnia podstawowe gatunki liryczne( min. wiersz i piosenkę).
Podejmuje decyzje.
Formułuje wnioski.
Rozróżnia podstawowe środki stylistyczne.
Rozwija wyobraźnię.
b)operacyjne: Uczeń:
Zna pojęcie strofy, refrenu, (bez rozróżniania ich rodzajów).
Potrafi w tekście odnaleźć epitety i porównania.
Potrafi sporządzić obraz na podstawie informacji zawartych w utworze
Potrafi określić czym dla niego jest przyroda.
Dostrzega i uzasadnia potrzebę ochrony przyrody.
3. Metody pracy:
Akrostych
Drzewko decyzyjne
Przekład intersemiotyczny
Praca tekstem
Pogadanka
Formy pracy:
Grupowa
Jednostkowa
Pomoce dydaktyczne:
Treść utworu Jerzego Bielunasa My chcemy grać w zielone.
Karta pracy.
6. Tok lekcyjny:
a)Faza przygotowawcza:
Sprawdzenie obecności
Uczeń dyżurny zapisuje temat na tablicy
Uczniowie z pomocą nauczyciela rozwiązują akrostych - PRZYRODA (załącznik nr 1 ). Następnie uczniowie przepisują akrostych do zeszytów.
b) Faza realizacyjna:
Uczeń, poproszony kilka dni wcześniej o przygotowanie, płynnie odczytuje tekst Jerzego Bielunasa
Nauczyciel mówi uczniom, że odczytany kilka minut wcześniej utwór, to nie tylko wiersz, ale także piosenka
Uczniowie wyszukują w tym tekście elementów, które świadczą o tym, że wiersz Bielunasa to także piosenka (wyodrębniają zwrotki oraz refren)
Uczniowie podkreślają w tekście epitety
Uczniowie rysują w zeszytach świat dorosłych i świat dzieci na podstawie informacji zawartych w My chcemy grać w zielone
Uczniowie uzupełniają „drzewko decyzyjne”(załącznik nr 2)
Prezenter każdej z grup przedstawia wyniki pracy
c)Faza podsumowująca:
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji nauczyciel pomaga dzieciom wyciągnąć ogólne wnioski (np. dzieci opowiadają się za tym, że przyroda jest bardzo ważna i należy ją chronić).
Nauczyciel zadaje pracę domową: Opowiedz rodzicom o naszej dzisiejszej lekcji. Przekonaj ich, że naprawdę warto dbać o przyrodę.
Nauczyciel wręcza każdemu z uczniów dyplom Obrońcy Przyrody .
Załącznik nr 1.
Przykładowy akrostych: Przyroda
P- iękno
R- ozwój
Z- wierzęta
Y-
R- yby
O- wady
D- rzewo
A- ntarktyda
Załącznik nr 2
Instrukcja dla grup
dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.
w grupie wybierzcie lidera oraz osobę, która zaprezentuje wyniki Waszej pracy.
W trakcie pracy przyjaźnie ze sobą rozmawiajcie.
Wykonujcie zadania w wyznaczonym czasie.
Życzę twórczych pomysłów
ZADANIE:
Czas: 15min.
Uzupełnijcie otrzymane „drzewko decyzyjne”.
Sytuacja wymagająca rozstrzygnięcia:
Czy ludzie powinni chronić przyrodę?
4