Konspekt zajęć zintegrowanych "Na Grenlandii"
Ośrodek tematyczny: W krainie lodu i śniegu
Temat dnia: Na Grenlandii
Cele:
Uczeń:
-odczytuje tytuły książek, odszukuje informacje o książkach,
-czyta cicho o tematyce przyrodniczej i wypowiada się na jego temat,
-odszukuje właściwe fragmenty popierające wypowiedzi,
-tworzy w grupie mapę mentalną,
-redaguje notatkę o krajobrazie Grenlandii,
-rozpoznaje, nazywa i opisuje zwierzęta polarne,
-rozumie trud życia Eskimosów,
-odczytuje wskazania termometru.
Przebieg zajęć:
1.Śpiewanie piosenki „Lody na biegunie”.
2.Swobodna rozmowa z dziećmi na temat dalekich podróży, odmienności innych krajów. Zaproszenie w podróż po Grenlandii.
3.Odszukanie Grenlandii na globusie, mapie, ustalenie jej położenia. Wypowiedzi uczniów na temat klimatu i krajobrazu . Pokaz zdjęć, albumów.
Zapoznanie dzieci z życiem i twórczością Cz. Centkiewicza.
4.Wystawa książek A. i Cz. Centkiewiczów, oglądanie książek, ilustracji i zdjęć. Zapoznanie z egzemplarzami książek pt. „Anaruk chłopiec z Grenlandii”.
5.Ułożenie i zapisanie na tablicy zdań jako tematu lekcji:
Grenlandia to największa wyspa świata, leżąca na dalekiej północy.
6.Wykonanie w grupach mapy mentalnej pt. „ Grenlandia”. Nauczyciel przygotowuje listy lub ustnie rozdziela zadania.
Klasa podzielona na grupy. Każda grupa otrzymuje list z pozdrowieniami od Eskimosków i zadaniem do wykonania: Odpowiedzi na pytania uczniowie spisują na przygotowanych kartkach.
A)Złożenie z puzzli kształtu Grenlandii i naklejenie na duży karton, odpowiedź na pytanie: Czym pokryta jest ta wyspa, jakie morza ją otaczają? (nauczyciel przygotowuje wycięty z kartonu kształt Grenlandii i pocięty na kilka, kilkanaście puzzli).
B)Wykonanie postaci (z kartonu i plasteliny) Eskimosów i odpowiedź na pytanie: Czym się zajmują mieszkańcy największej wyspy świata? Jak się ubierają?
C)Wykonanie postaci zwierząt (karton , szmatki bibuła) charakterystycznych dla wyspy i odpowiedź na pytanie: Jak Eskimosi wykorzystują zwierzęta?
D)Wykonanie igloo (z masy solnej wcześniej przygotowanej, folii aluminiowej, wiórków kokosowych) i odpowiedź na pytanie : Jak spędzają czas Eskimosi w igloo?
7.Prezentacja i omówienie zadań. Czytanie odpowiednich fragmentów lektury.
8.Połączenie wykonanych prac w jedną wielką makietę.
9.Zabawa muzyczno - ruchowa „ Dyskoteka pingwinów”.
10.Samodzielne układanie opisu krajobrazu Grenlandii, dla słabszych z rozsypanki zdaniowej (fragmentów - dla uczniów najsłabszych) - podsumowanie dotychczasowych zajęć.
Grenlandia - to kraina wiecznych lodów i śniegu. Zima jest tu mroźna i długa. Przez cztery miesiące trwa ciemność. Słońce nie pokazuje się wcale. Szaleją śnieżyce, wokół panuje bezkresna, biała pustynia. Jeśli nie ma chmur można zobaczyć Gwiazdę Polarną. W maju rozpoczyna się dzień polarny, który trwa pięć miesięcy. Topnieją śniegi, morza uwalniają się od lodowej pokrywy.
11. Wklejenie lub napisanie notatek do zeszytu.
12. Edukacja matematyczna: Temperatura, odczytywanie i porównywanie praca z podręcznikiem.