Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych ,, Spójrz inaczej”
Klasa III
Cele:
- kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju
- kształcenie umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji
- rozwijanie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów
- zdawanie sobie sprawy z różnicy zainteresowań, poglądów i upodobań ludzi, umiejętność akceptacji tych różnic
- tworzenie własnych postaw i systemu wartości
Blok tematyczny I. Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1. Co mi się zdarzyło miłego |
Dzielenie się dobrymi wspomnieniami i uświadomienie sobie, że łączą one ludzi. |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki |
1.Rozmowa w kręgu na temat miłych wydarzeń, w których niedawno uczestniczyły dzieci. 2. Rysunek- najmilsze wydarzenie w moim życiu. |
2.Są rzeczy, które robię bardzo dobrze |
Umiejętność mówienia o sukcesach i dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi |
Kredki, pisaki arkusze papieru |
1.Mój sukces- rozmowa na temat sukcesów dzieci. 2. Prezentacja własnego sukcesu. 3. Podium. |
3. Co się ze mną dzieje, gdy przeżywam różne uczucia. ,, Książeczka uczuć” |
Umiejętność nazwania emocji towarzyszących dzieciom w różnych sytuacjach |
Ilustracje przedstawiające ludzi w różnych sytuacjach, arkusze papieru, pisaki |
1.Niedokończone zdania. 2. Opowiadanie o ilustracji. 3. Książeczka uczuć- ustalenie tytułów kolejnych stron. |
4. Omówienie ,, Książeczki uczuć” |
Uczenie dzielenia się swoimi uczuciami z innymi |
Książeczki uczuć przygotowane przez dzieci |
1. Praca w grupach- oglądanie książeczek. 2. Wspólne opracowanie ostatniej strony ,, Słowa i wyrażenia”. |
5.,, Tak, potrafię” |
Uświadomienie sobie przez dzieci zmian, jakie zaszły w ich rozwoju |
Nożyczki, papier do rysowania, kredki ,pisaki, arkusz czynności dla każdego dziecka |
1.30 czynności- układanie nazw czynności w kolejności nauczenia się ich. 2. Wykonanie plakatu ,, Tak, potrafię” przedstawiającego zmiany jakie nastąpiły w życiu dzieci. |
6. Mogę wpływać na swoje samopoczucie |
Zrozumienie, że można wpływać na własne samopoczucie |
|
1. Rozmowa o sytuacjach, które zaniepokoiły dzieci. 2. Przedstawianie omawianych sytuacji w postaci scenek. |
7. Czasami jesteśmy zazdrośni |
Uświadomienie uczniom, że zdarza się, iż są o coś zazdrośni, ale, że można próbować sobie z tym radzić |
Tekst opowiadania |
1. Wysłuchanie opowiadania. 2. Rozmowa w kręgu na temat opowiadania, wymyślanie zakończenia. 3. Dzielenie się z innymi. 4. Rundka. |
8. Różne sposoby wyrażania własnych uczuć |
Uczenie się rozpoznawania swoich uczuć i mówienie o nich |
Rysunek pomocniczy |
1.Rozmowa w kręgu na temat sytuacji, w których dzieciom przeszkadza czyjeś zachowanie. 2. Przedstawienie sytuacji i reakcji na nią. 3.Scenki- zmiana reakcji. 4. Rysunki- uzupełnianie dymków. |
Blok tematyczny II. Uczestnictwo w grupie
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1. Popełniamy błędy |
Uczenie się przyjmowania odpowiedzialności za błędy |
|
1. Scenka według podanego scenariusza. 2. Rozmowa na temat Co mogę zrobić, gdy popełnię błąd. 3. Dokańczanie zdań. |
2.Moja rodzina |
Poznanie charakterystycznych cech swojej rodziny |
Arkusze papieru, papier kolorowy, nożyczki, klej, zdjęcia z czasopism |
1. Dokańczanie zdań dotyczących rodziny. 2.Wykonanie plakatu o rodzinie z uwzględnieniem tego co jest dla każdej rodziny charakterystyczne. |
3. Wszyscy tworzymy klasę |
Uświadomienie sobie przez dzieci, że klasę tworzą różne osoby, które wnoszą do niej własne wartości |
Karton, nożyczki, papier kolorowy, klej |
1.Wykonanie dużego rysunku przedstawiającego klasę- praca grupowa. 2. Rozmowa na temat rysunku. 3. Pocięcie rysunku na części- przygotowanie puzzla. 4. Uczeń dnia. |
4. Układanie klasowego puzzla. |
Doświadczanie przez dzieci współpracy i współdziałania, wymiana spostrzeżeń i poglądów na temat swojej klasy |
Części rysunku wykonanego na poprzednich zajęciach, taśma klejąca |
1.Wspólne układanie klasowego puzzla, ustalenie co dzieci zrobią z rysunkiem. 2.Nasza klasa- rozmowa z dziećmi na temat klasy z wykorzystaniem techniki zdań niedokończonych. |
5. Jak pomagamy innym? |
Ułatwienie dzieciom opisywania swoich uczuć, gdy komuś pomogą, docenienie wzajemnej pomocy |
Papier, kredki, pisaki, nożyczki |
1. Rozmowa w kręgu na temat wzajemnej pomocy, uczuć jakie tej pomocy towarzyszą. 2. Wyciągnij pomocną dłoń. 3. Co zrobisz- sposoby pomocy. |
6.Inne osoby mogą mi pomóc |
Uświadomienie sobie, że jednym ze sposobów rozwiązywania problemów może być pomoc dorosłych osób, koleżanek |
|
1.Rozmowa w kręgu na temat sytuacji, w których dzieciom ktoś pomógł. 2. Odgrywanie scenek, w których dzieci pomagają lub ktoś im pomaga. Omówienie uczuć towarzyszących dzieciom w czasie odgrywania scenek. |
7. Moi przyjaciele . ,, Książeczka o przyjaciołach”. |
Uświadomienie sobie przez dzieci znaczenie przyjaźni w ich życiu |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki, dziurkacz, tasiemki |
1. Rozmowa w kręgu na temat przyjaźni dzieci, jak powstały ich przyjaźnie, co się kryje za określeniem- być przyjacielem. 2. Wykonanie książeczki ,, Moi przyjaciele”. |
Blok tematyczny III. Rozwiązywanie problemów
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1.Jak podejmujemy decyzje |
Uczenie się podejmowania decyzji w oparciu o własne upodobania |
Pudełka po butach, małe zabawki, muszelki |
1.Rozmowa w kręgu- ustalenie roboczej definicji ,, decyzji”. 2. Skrzynia ze skarbami- wybór rzeczy i uzasadnianie swojej decyzji. 3.Głosowanie nad sposobem spędzania wolnego czasu. 4. Ocena przez głosowanie. |
2. Czy umiem odmawiać? |
Uświadomienie sobie przez dzieci, że w niektórych sytuacjach warto jest umieć odmawiać |
|
1. Rozmowa w kręgu- opowiadanie o sytuacjach, w których dzieci się znalazły. 2.Scenki- odgrywanie wcześniej przedstawionych sytuacji. 3.Jak odmawiać- zwroty, które są skuteczne. |
3.Rozwiązywanie problemów |
Umiejętność rozwiązywania problemów |
Arkusze papieru, mazaki |
1.Rozwiązywanie problemu metodą ,,Krok po kroku”. 2. Podanie problemu do rozwiązania- opracowanie poznaną metodą. |
Blok tematyczny IV. Dbamy o zdrowie
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1. Poznajemy równowagę własnego ciała |
Uświadomienie sobie przez dzieci znaczenia zachowania równowagi fizycznej i psychicznej |
Tekturowe talerzyki, wieszak, drobne przedmioty, papier rysunkowy |
1. Waga, równoważnia, z kamienia na kamień -pojęcie równowagi. 2. Rozmowa o tym, że bycie zdrowym to utrzymywanie naszego organizmu w równowadze. 3.Praca w grupach- jak odzyskać równowagę i nie zachorować. |
2.Poznajemy ruch swojego ciała |
Doznawanie ruchu swojego ciała w przestrzeni |
Magnetofon, papier pakowy, pisaki, kredki |
1. Zabawy ruchowe- Bączki, Skoczkowie. 2. Rozmowa w kręgu, omówienie i zapisanie uczuć towarzyszących dzieciom w czasie ruchu. 3. Jak dbać o ciało, aby było sprawne, jakie znaczenie ma ruch- rozmowa. |
3.Gdyby moje ciało mogło mówić |
Uświadomienie sobie przez dzieci jak jest zbudowane ciało |
Papier pakowy, nożyczki, rysunek pomocniczy, kredki, pisaki |
1. Jaką funkcję pełni...ciało składa się z wielu części, które współpracują ze sobą, gdy są zdrowe. 2. Gdyby moje ciało mogło mówić- uzupełnianie dymków. 3. Wspólne oglądanie rysunków. |
4. Dbamy o swoje ciało |
Uświadomienie sobie przez dzieci, jak można dbać o swoje zdrowie |
Papier pakowy, pisaki, papier rysunkowy |
1.Rozmowa w kręgu na temat znaczenia dbania o własne ciało. 2.Rysunek- wykonanie plakatów o tym jak dbamy o swoje zdrowie. 3. Dbanie o bezpieczeństwo- grupowanie wypowiedzi:
|
5.Jak używać lekarstw |
Uświadomienie sobie przez dzieci, co robić dla utrzymania zdrowego ciała |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki |
1.Rozmowa w kręgu - przypomnienie zasad bezpiecznego przyjmowania lekarstw. 2.Głosowanie- kwiz na temat lekarstw 3. Uzupełnianie zdań. |
Opracowała mgr Rena Sochacka