Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Prowadzący: GÓRAL TOMASZ, SŁUPSKI JACEK
Data: 25.10.2002.
Klasa: V- dziewczęta
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Liczba ćwiczących: ok. 20 osób.
Przyrządy i przybory: 20 piłek do koszykówki, dwukolorowe szarfy, 4 pachołki, 8 chorągiewek.
Temat:
Nauczanie kozłowania piłki i podania oburącz z przed klatki piersiowej.
Cele ogólne jednostki lekcyjnej: zapoznanie uczniów z elementami techniki kozłowania
i podań w koszykówce.
Cele szczegółowe jednostki lekcyjnej:
Umiejętności - nauka poprawnego kozłowania i podania z przed klatki piersiowej.
Motoryczność - kształtowanie koordynacji ruchowej i szybkości.
Wiadomości - przykłady gier i ćwiczeń z wykorzystaniem umiejętności kozłowania, podań i chwytów piłki koszykowej.
Zadania wychowawcze - samokontrola, samodzielność (dostosowanie się do zaistniałej sytuacji), współpraca w zespole, wyrabianie postawy fair play.
Bibliografia:
Lider (1992) nr 4.
Trześniowski R. (1995) Gry i zabawy ruchowe. WSiP Warszawa.
Strzyżewski S. (1997) Proces kształcenia i wychowania w kulturze fizycznej WSiP Warszawa.
4.Kutzner J. (1996) Metodyka wychowania fizycznego w klasach V-VIII.
5. Lider (2002) nr 5.
Tok lekcji.
1. |
Nazwa i opis ćwiczenia. 2. |
Czas trwania.
3. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne. 4. |
1. czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Pokaz i objaśnienie nauczanych elementów techniki koszykówki.
3. Rozgrzewka.
3. Nauka umiejętności kozłowania.
4. Nauka umiejętności podań z przed klatki piersiowej.
5. Doskonalenie posiadanych umiejętności.
6. Ćwiczenia uspokajające.
7. Zakończenie lekcji. |
- zbiórka, powitanie, podanie tematu zajęć.
- zabawa ożywiająca „Wybijanka”: ćwiczący biegają po całej sali kozłując piłkę i starają się jednocześnie wybić ręką wolną od kozłowania piłkę innym ćwiczącym oraz chroniąc swoją przed wybiciem.
- w rozkroku wykonywanie ósemek piłką między nogami, - jw. między kolanami, - jw. dookoła bioder, głowy. - wyrzut piłki przed siebie, przeskok nad piłką z jednoczesnym jej chwytem za plecami po odbiciu.
- przypomnienie techniki poprawnego kozłowania (przydzielenie nr 1,2,3... w każdym zespole), - kozłowanie piłki w miejscu ręką prawą i lewą, - kozłowanie piłki ze zmianą wysokości (wykonanie przysiadu, siadu, klęku itp.), - kozłowanie piłki z odczytaniem ilości pokazanych palców przez prowadzącego, - kozłowanie piłki w ograniczonym polu, na sygnał prowadzącego wywołany nr kozłując obiega prowadzącego, który trzyma odpowiedni kolor szarfy w ręku i jak najszybciej wraca,
- przypomnienie poprawnego wykonania podania z przed klatki piersiowej, - w parach (piłka na parę) stojąc naprzeciw siebie wykonujemy podania między sobą oburącz z przed klatki piersiowej, - jw. podanie kozłem, - poruszając się krokiem odstawno dostawnym wykonywanie podań, - w drugą stronę podania kozłem, - w parach stojąc naprzeciw siebie (piłka dla każdego), na sygnał prowadzącego jeden z ćwiczących wykonuje podanie sprzed klatki piersiowej, drugi kozłem, - gra „numerków” : wprowadzamy grę uproszczoną bez kozłowania. Zespoły mogą podawać piłkę do siebie wg wcześniej ustalonych numerów starając się jednocześnie uzyskać punkt poprzez zdobycie kosza rzutem oburącz z przed klatki piersiowej.
- wyścig drużyn: każdy z ćwiczących pokonuje slalom między pachołkami, po czym podaniem z przed klatki piersiowej uruchamia kolejnego partnera z drużyny aż do zmiany miejsca całego zespołu, - wyścig drużyn: pierwszy z drużyny poruszając się do tyłu kozłuje, obiega pachołek, następnie kozłując przodem z wyznaczonego punktu podaje piłkę z przed klatki piersiowej następnej osobie.
- stojąc naprzeciw siebie podaniem z przed klatki piersiowej ćwiczący starają się odbić piłkę od ławeczki, która stoi pomiędzy nimi,
- zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie. |
2'.
1'
7'
10'
15'
5'
3'
2 |
- ustawienie w szeregu, rozdanie szarf.
- ćwiczący przyjmują pozycję siedzącą.
- w zabawie nie zwracamy jeszcze uwagi na prawidłowe kozłowanie, jednocześnie przypatrując się osobom, które robią to błędnie - potrzebne do dalszej części zajęć. - piłka nie powinna upaść na podłogę.
- zwracamy uwagę na poprawne wykonanie ćwiczonych elementów.
.
- po kilku podaniach następuje zmiana,
- po błędzie podania np. 1 do 3 czy 3 do 5, piłka dla drużyny przeciwnej.
- zwracamy uwagę na prawidłowość wykonania , przyznanie punktów we wszystkich konkurencjach zespołowych (grach i zabawach) zwycięskiej drużynie.
- ćwiczenie wykonujemy na dokładność a nie na czas,
- podanie punktacji, wyróżnienie najlepszyc
|
Bibliografia:
Lider (1992) nr 4.
Trześniowski R. (1995) Gry i zabawy ruchowe. WSiP Warszawa.
Strzyżewski S. (1997) Proces kształcenia i wychowania w kulturze fizycznej WSiP Warszawa.
Kutzner J. (1996) Metodyka wychowania fizycznego w klasach V-VIII.
4