Scenariusz zajęć
TEMAT: Zagrożenia płynące z Internetu
Czas: 45 minut
Cel główny: Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie niesie Internet
Cele szczegółowe:
uczeń:
jest świadomy , jakie zagrożenia może nieść Internet
dba o swoje bezpieczeństwo w sieci
wie, jakich informacji nie powinien podawać
jest świadomy niebezpieczeństw wynikających z rozmowy z nieznajomymi
wie, gdzie może zwrócić się o pomoc w razie poczucia zagrożenia
Materiały potrzebne do realizacji zajęć:
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu (na kartkach A4)
Strona dla dzieci „Bezpieczny Internet”
„Umowa o Internecie”
Ankieta ewaluacyjna
Przygotowanie do ćwiczeń:
Krzesła ustawiamy w kręgu tak by dzieci siedziały obok siebie. Piszemy na środku tablicy słowo KOMPUTER i strzałki wychodzące od tego słowa. Tam, wpiszemy propozycje zgłaszane przez dzieci w trakcie ćwiczeń.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Rozgrzewka - zabawa„sałatka owocowa” (5 minut)
Dzieci siedzą w kole. Uczestnicy odliczają kolejno od 1 do 3, następnie prowadzący przypisuje numerkom poszczególne nazwy owoców: 1 to jabłka, 2-gruszki,3-banany. Jedna osoba staje w środku i wywołuje dowolne „owoce” i mówi: „Robię sałatkę owocową i potrzebuję banany” - wszystkie dzieci z danej grupy owocowej zmieniają swoje miejsce. Na sygnał: „sałatka owocowa”: wszyscy zmieniają miejsca. Zabawa służy podniesieniu nastroju uczestników.
2. Wstęp - 10 minut
Powitanie (przedstawienie się) i krótki wstęp:
„W trakcie dzisiejszych zajęć porozmawiamy o komputerach. Kto z Was używa komputera niech podniesie rękę. Do czego go używacie?”.
Zapisujemy propozycje na tablicy. Jeśli nie pojawi się wśród nich Internet, musimy naprowadzić dzieci na tę odpowiedź.
„Mając komputer możemy korzystać z Internetu. Co możemy robić dzięki Internetowi?”
Zapisujemy propozycje na tablicy. Ważne, aby znalazły się tam takie pozycje jak:
- komunikowanie się z innymi osobami
- zdobywanie informacji
- poznawanie nowych ludzi
- pobieranie plików
3. Bezpieczny Internet (10 min)
Na środku sali układamy kartki A4 z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, tak by kartki były odwrócone treścią do dołu. Następnie po kolei dzieci odwracają kartki i wspólnie omawiamy zagrożenia.
Rozdajemy dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
4. Historyjka - nauczyciel odczytuje krótką historię o Pawle: (15 min)
"Paweł bardzo chciał mieć wreszcie w domu komputer z Internetem. Dosyć często tata sprawdzał mu w pracy jakieś trudne słowa w Internecie albo Paweł chodził do kolegi z domu obok, aby wydrukować cos, o czym pani mówiła na lekcji przyrody. Bardzo podobało mu się korzystanie z Internetu, odkąd kilka osób z jego klasy pisało do siebie rozmawiając w ten sposób w tajemnicy przed innymi o różnych rzeczach. Wreszcie mógł dołączyć do tej grupy! Już od miesiąca "serfował" po sieci, pisał do kolegów. Wczoraj za pomocą komunikatora „Gadu-Gadu” napisał do niego ktoś, kogo on nie znal. Przeczytał treść: Cześć, mam na imię Adam, mam 12 lat, interesuje się komputerem, chętnie bym się z Tobą zobaczył?" . . .
I. Dzieci wymyślają krótko, co powinien zrobić Paweł. Co powinien odpisać i co dalej? Czy powinien się spotkać z Adamem? .
II. Pomysły zapisujemy na tablicy. Komentujemy zaproponowane rozwiązania, pozytywnie odnosimy się do bezpiecznych propozycji dotyczących reakcji Pawła, w których dzieci proponują np. żeby Paweł odmówił spotkania, poradził się rodziców. Krytycznie odnosimy się do propozycji niebezpiecznych, np. przyjęcia propozycji spotkania.
W podsumowaniu informujemy dzieci, że spotkania z obcymi "poznanymi" w Sieci są niebezpieczne i że jeżeli do takiego spotkania miałoby kiedyś dojść to tylko za zgodą i w obecności rodziców.
5. Quiz (5 minut)
Zadajemy dzieciom krótkie pytania, które utrwalą informacje.
1. Czy w Internecie bezpiecznie podawać swoje imię i nazwisko?
2. Czy w Internecie można podawać swój NICK, czyli wymyślone imię, np. Reksio?
3. Czy w Internecie możemy podawać swój wiek i adres zamieszkania?
4. Czy bezpiecznie jest podać adres szkoły do której chodzisz?
5. Z kim rozmawiamy o rzeczach i sytuacjach, które zaniepokoją nas w Sieci?
6. Z kim możemy w szkole porozmawiać o Internecie?
7. Co zrobić gdy ktoś zaproponuje nam spotkanie?
8. Co zrobić gdy coś lub ktoś nas zdenerwuje?
9. Czy możemy umieszczać w Internecie zdjęcia naszych kolegów lub koleżanek?
6. Podsumowanie zajęć
Na koniec poprośmy dzieci aby powtórzyły zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Poprośmy je aby podpisały umowę o Internecie i aby przestrzegały zasad bezpieczeństwa.
Ankieta ewaluacyjna