![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.zintegrowanych.dla.klasy.ii.doc Rozmiar 49 KB |
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Ośrodek tematyczny: Czy ważne są dobry wzrok i słuch, aby dobrze się
uczyć?”
Prowadząca: Janina Kruk
Data: 15. 09. 2008 r.
Temat: Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat tekstu G. Kasdepke
„ Widzieć jak przez mgłę”. Układanie zdań z poznanymi powiedzeniami.
Cele ogólne:
Uczeń:
Układa zdania z poznanymi powiedzeniami
Rozwiązuje problem „Po co człowiekowi dwoje oczu i uszu?”
Śpiewa piosenkę „Nasze uszy słyszą świat”,
Poznaje instrumenty strunowe - smyczkowe
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Zna termin wielokropek
Czyta tekst z uwzględnieniem wielokropków
Formułuje odpowiedzi na pytania
Poznaje powiedzenia dotyczące wzroku
Układa i zapisuje zdania na podany temat
Poznaje budowę oka
Poznaje sposoby badania wzroku
Poznaje przedmioty ułatwiające obserwowanie
Wypowiada się na temat znaczenia dobrego wzroku i słuchu
Śpiewa piosenkę poznana w pierwszej klasie
Gra na instrumentach perkusyjnych
Poznaje instrumenty strunowe - smyczkowe
Rozwija umiejętność uważnego słuchania
Metody:
Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo - naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, tablica do badania wzroku, odtwarzacz CD, nagranie piosenki, nagranie brzmienia instrumentów smyczkowych, instrumenty perkusyjne.
Przebieg:
1.Wprowadzenie terminu wielokropek.
2.Samodzielne ciche czytanie opowiadania Widzieć jak przez mgłę (podręcznik,
s. 58 ).
- Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego utworu.
- Głośne odczytywanie opowiadania z uwzględnieniem wielokropków
- Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.
- Zabawa Ciuciubabka.
Dzieci ustawiają się w luźnej gromadce na wyznaczonym terenie. Jedno dziecko ma zawiązane oczy. Jego zadaniem jest złapanie któregoś z biegających kolegów i rozpoznanie go. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
- Rozmowa na temat wrażeń, które towarzyszyły dzieciom podczas zabawy.
Jak porusza się osoba, która nie widzi?
Jakie to uczucie, kiedy się nic nie widzi?
Jeśli ktoś z was nie widzi dobrze, powinien udać się do lekarza, aby dokładnie sprawadzić swój wzrok.
3.Czytanie tekstu G. Kasdpke Widzieć jak przez mgłę z podziałem na role (podręcznik, s. 58).
4. Wyjaśnienie powiedzeń związanych ze wzrokiem
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.zintegrowanych.dla.klasy.ii.doc rozmiar 49 KB |