Konspekt lekcji wychowawczej dla klasy pierwszej gimnazjum
Czas :2 godziny lekcyjne.
Temat: Papierosom stanowcze nie-dlaczego?!
Cele lekcji:
- uczeń potrafi wskazać przyczyny, dla których młodzi ludzie sięgają po papierosa,
- zna pozytywne i negatywne konsekwencje dokonywania wyboru: palić - nie palić,
- wie, jak powiedzieć ,,nie” osobie częstującej papierosem,
- umie współpracować w zespole.
Metody pracy:
- metaplan, plakat, praca w grupach, technika ,,zdartej płyty”, drzewo decyzyjne.
Forma pracy:
- indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- karty pracy dla poszczególnych grup, szary papier, reklamy papierosów z prasy, tekst ministra zdrowia na temat szkodliwości palenia, kolorowe mazaki, karta ewaluacyjna.
Tok lekcji:
- Czynności organizacyjne.
- Wprowadzenie do tematu,
- Podział klasy na grupy, wybór liderów.
GRUPA I (karta pracy)
Pytania: » DLACZEGO MŁODZI LUDZIE PALĄ PAPIEROSY?
» CZY WIESZ, JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI PALENIA?
» CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY MŁODZIEŻ ZREZYGNOWAŁA
Z NAŁOGU?
» WNIOSKI
GRUPA II ( tekst wymyślony przez nauczyciela).
Tomek ma 14 lat, jest uczniem gimnazjum, nauka nie sprawia mu problemów, ma dobry
kontakt z rodzicami, którzy mają do niego pełne zaufanie. Chłopiec jest lubiany przez większość koleżanek i kolegów, ponieważ jest koleżeński, miły, grzeczny, nie ulega nałogom.
Właśnie jest na urodzinach Izy. Wśród zaproszonych gości znajduje się kilku kolegów z klasy, i kilku starszych od niego chłopców, dla których papierosy nie są czymś zakazanym.
I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie namowy z ich strony, żeby spróbował, te docinki, uśmieszki.
Iza spróbowała i ktoś jeszcze. Ola odmawia. A Tomek?
Pomóżcie mu w podjęciu słusznej decyzji, uzupełniając schemat drzewka decyzyjnego.
» CELE I WARTOŚCI
» SKUTKI NEGATYWNE I POZYTYWNE
» MOŻLIWE ROZWIĄZANIA
Zadane pytania: Czy Tomek powinien zapalić papierosa?
SYTUACJA WYMAGAJĄCA PODJĘCIA DECYZJI
Prezentacja i omówienie plakatów przez liderów grup, krótki komentarz nauczyciela.
Zaprezentowanie dwóch reklam prasowych, zachęcających do kupienia papierosów.
Wspólne omówienie ich i zwrócenie uwagi na tzw. chwyty reklamowe ,, kuszące” klientów.
Zwrócenie uwagi na słowa ministra zdrowia.
Zaprezentowanie uczniom techniki ,,zdartej płyty” w celu umiejętnego powiedzenia NIE osobie częstującej nas papierosem, np. dziękuję, nie palę; nie, to nie dla mnie;nie spróbuję.
Zwrócenie uwagi na fakt wykluczający tłumaczenie, dlaczego odmawiam).
Krótkie podsumowanie lekcji przez nauczyciela.
EWALUACJA
- Na pojedynczych kartkach przygotowanych przez nauczyciela uczniowie mają dokończyć
zdanie: Dzisiejsze zajęcia uświadomiły mi, że............................................................ .
- Zaznacz na karcie ewaluacyjnej - w dowolny sposób- swoją ocenę dzisiejszych zajęć.
Krótka historyjka….
Młody nauczyciel geografii pan Tomasz dostał posadę wychowawcy w jednym z podwarszawskich gimnazjów. Przypadła mu klasa IIT.
Na przełomie wrzesień-październik, pomimo zaledwie miesiąca spędzonego w w tym gimnazjum pan Tomek znał już prawie wszystkich uczniów. Znał ich z imienia, wiedział czym się interesują, znał sytuacje rodzinne swoich wychowanków, jego uwadze nic nie mogło umknąć, brał udział we wszystkich szkolnych przedsięwzięciach, uczniowie go uwielbiali.
Pan Tomek był zdania że dobrze zna sowich uczniów i nic nie może go w szkole zadziwić. Jednak pan Tomasz niemiał aż takiej szerokiej wiedzy o swoich wychowankach jak myślał.
Podczas jednego z dyżurów pełnionych na boisku szkolnym w czasie długiej przerwy zdarzyła się sytuacja której pan Tomasz nie przewidział i której się zupełnie nie spodziewał.
Tuz za sala gimnastyczna przy wejściu na basen natknął się na pięcio osobową grupkę wychowanków tutejszej szkoły. I wszystko było by chyba w porządku gdyby nie kilka słów które usłyszał po raz pierwszy od osób w tak młodym wieku.
Pan Tomasz był światkiem jak to dwóch najlepszych uczniów z jego klasy Paweł i Marcin namawiało trzech chłopaków z pierwszej klasy do palenia papierosów. Nie mógł wieżyc własnym uszom to co słyszał.
Teksty typu:
„…No co nie zapalisz, nie bądź wapniak… Palenie nie jest niczym złym, jest fajne… Ale z ciebie dzieciak...” zamurowały wychowawcę.
Zastanawiał się jak to się mogło stać że pak mądrzy i wzorowi chłopcy robią tak głupie rzeczy. Postanowił zainterweniować…
Skutkiem czego była lekcja wychowawcza poświęcona paleniu papierosów..