przyporzadkowania, Matematyka, Konspekty


Plan dydaktyczny lekcji.

Temat lekcji: Przykłady przyporządkowań.
Hasło programowe: Prostokątny układ współrzędnych.

Cele operacyjne:

Metody pracy: ćwiczenia praktyczne, praca z komputerem.

Środki dydaktyczne: projektor, komputer, prezentacja multimedialna, podręcznik.

Przebieg lekcji

I Część wstępna

  1. Czynności organizacyjne.

    1. Sprawdzenie obecności.

    2. Sprawdzenie zadania domowego.

  2. Podanie tematu i celów lekcji.

Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytu przedmiotowego.

W trakcie lekcji nauczyciel przedstawia przygotowaną przez siebie prezentację. Kolejne slajdy prezentacji przedstawiają poszczególne etapy lekcji, które pomagają wyjaśnić i zrozumieć nowe pojęcia.

II Realizacja tematu lekcji.

  1. Wprowadzenie do pojęcia przyporządkowania.

Nauczyciel pyta uczniów czy spotkali się już z terminem „przyporządkowanie” oraz wyjaśnia pojęcie przyporządkowania na przykładzie „uczeń - numer ucznia w dzienniku”.

Uczniowie obserwują slajdy 1-3. Nauczyciel zwraca uwagę na informacje zawarte w slajdzie 3.

  1. Sposoby przedstawiania przyporządkowań.

Uczniowie obserwują prezentację. Nauczyciel pokazuje slajdy 4-7 na których są przedstawione sposoby prezentowania przyporządkowań.

Uczniowie zapisują w zeszytach sposoby prezentowania przyporządkowań oraz wykonują odpowiednie rysunki.

  1. Wyjaśnienie na grafach pojęć przyporządkowania jednoznacznego i wieloznacznego.

Nauczyciel wyjaśnia na grafach różnice między przyporządkowaniem jednoznacznym a wieloznacznym (slajd 8). Uczniowie zapisują w zeszytach podział przyporządkowań oraz przerysowują do zeszytu grafy przedstawione w slajdzie 8.

  1. Podanie przez uczniów przykładów przyporządkowań jednoznacznych lub wieloznacznych określonych słowami.

  1. Przykłady przyporządkowań oraz rozpoznawanie przyporządkowań jednoznacznych i wieloznacznych.

Podczas przedstawiania kolejnych slajdów zawierających różne przykłady uczniowie określają rodzaj przyporządkowania.

  1. Kreślenie odpowiednich grafów i sporządzanie tabel przyporządkowań zgodnie z poleceniami ćwiczeń.

Uczniowie wykonują poszczególne ćwiczenia przedstawione na slajdach.

III Zakończenie.

1. Podsumowanie lekcji.

  1. Jakie są sposoby prezentacji przyporządkowań?

  2. Jakie rodzaje przyporządkowań poznałeś dzisiaj na lekcji?

  3. Czy przyporządkowanie "Jesteś moją mamą" jest jednoznaczne?

  4. Czy przyporządkowanie "Jesteś moim dzieckiem" jest jednoznaczne?

    1. Zadanie domowe.

Uczniowie zapisują zadanie domowe w zeszytach.

Dokończ zdania tak, by otrzymać przyporządkowanie:
a) jednoznaczne
b) wieloznaczne
Każdej książce przyporządkujemy?
Każdemu uczniowi naszej klasy przyporządkujemy?
Każdemu miastu w Polsce przyporządkujemy?
Każdej rzece przyporządkujemy?

2


