moja Kopia sherborne, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, 3 rok


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-6 LETNICH

TEMAT: Zima - zajęcia prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Data ………..

Prowadzący

Edukacja zdrowotna

Czas zajęć 45 min

Cele ogólne:

Cele operacyjne: dziecko

Metody: Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Formy pracy: z całą grupą, w małych grupach, w parach

Środki dydaktyczne i pomoce: płyta CD z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć

Lp.

Etapy zajęć

Przebieg zajęć

Uwagi

Powitanie grupy

  • Powitanie piosenką -Witaj., witaj, jak się masz?

Wszyscy cię lubimy, wszyscy cię lubimy, Bądź wśród nas.( na melodięPanie Janie) 

  • Powitanie się w parach (dziecko-dziecko)

Witają się nasze dłonie, łokcie, głowy, stopy, kolana plecy itp.

Ćwiczenia świadomości osoby, schematu ciała i przestrzeni.

  • Przywitanie się części ciała" - uczestnicy tańczą w rytm muzyki; kiedy następuje pauza dobierają się w pary, stają naprzeciw siebie i kolejno witają się ich części ciała wymieniane przez Prowadzącą.

  • Strzepywanie z siebie płatków śniegu: z ramion, pleców, głowy, brzucha, nóg, stóp, itp. (nazywanie tych części ciała).

  • Strzepywanie płatków śniegu z kolegi - taka sama kolejność jak poprzednio.

  • Rozgrzewanie własnego ciała

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym. "Rozgrzewają" kolejne części swojego ciała poklepując je i masując począwszy od dłoni i głowy, a kończąc na stopach. "Rozgrzewając" swoje dłonie dzieci klaszczą i rozcierają je, aż do momentu kiedy staną się gorące. Następnie "rozgrzewają" głowę

poklepując ją delikatnie palcami, po czym masują kilkakrotnie metodą "czesania włosów". "Rozgrzewając" twarz masują lekko palcami czoło, powieki, policzki, nos, górną i dolną wargę oraz uszy. Po wykonaniu automasażu twarzy dzieci "rozgrzewają" pozostałe części

ciała nazywając je równocześnie. Poklepują i masują kolejno: klatkę piersiową, brzuch, nogi, ręce. Na zakończenie "rozgrzewają" swoje stopy poprzez rytmiczne uderzanie nimi o podłogę. Następnie nauczyciel mówi dzieciom: "Pokażcie jak bronicie się przed śnieżycą" Dzieci prezentują różne odpowiedzi posługując się ruchem, gestem i mimiką. Każda z nich jest nagrodzona brawami całej grupy.

  • Zabawa pt. ''Kto zrzuci sople z dachu''. Wszyscy stoją na „w rozsypce". Podskakując z wyciągniętymi w górę rękoma, starają się złapać ''sople'' skacząc jak najwyżej potrafią.

Ćwiczenie relaksacyjne

  • Dzieci kładą się na podłodze i ruchami rąk oraz nóg

robią ''aniołka na śniegu''.

Relacje

„z”

  • „Prowadzenie przez zamieć śnieżną” - jedno dziecko zamyka oczy i jest oprowadzany przez drugie dziecko po całej sali

  • „Turlanie po zaśnieżonej górce” - dz. 1 kładzie się na podłodze, na brzuchu, z rękami przy tułowiu. Dz. 2 stara się lekko i powoli obrócić dziecko na plecy.

Ćwiczenie relaksacyjne

  • Dzieci naśladują wirujące płatki śniegu.

Relacje

„przeciwko”

  • ,,Wyganiamy zimę” - Dzieci siadają naprzeciw siebie stykając się stopami (wyprostowane nogi), z podpartymi za sobą dłońmi. Każde z nich odpychając się napiera siłą na stopy partnera, starając się go przepchnąć jak najdalej.

  • „Ciągnięcie sanek” - dz.1 kładzie się na plecach. Dz.2 łapie dziecko za kostki i stara się w ten sposób przeciągnąć je na drugi koniec sali. Zmiana ról.

Ćwiczenie relaksacyjne

  • Masaż pleców. Uczestnicy siadają jeden za drugim tworząc pociąg saneczkowy. Dziecko będące z tyłu wykonuje masaż partnerowi wg instrukcji nauczyciela.

Relacje

„razem”

  • W pozycji stojącej tyłem - jedno dziecko opiera się na plecach kolegi, a ten stara się częściowo przyjąć ten ciężar.

  • Waga - chwytanie się za ręce i wykonywanie przysiadów.

Ćwiczenie relaksacyjne

  • Relaks - odpoczynek w leżeniu, głębokie wdechy nosem i wydechy buzią.

Pożegnanie grupy

Pożegnanie dzieci : do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o

podłogę), do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o kolana), do-wi-dze-nia (klaszczemy), do-wi-dze-nia (klaszczemy nad głową).

3


