SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-6 LETNICH
METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE
TEMAT: Zima - zajęcia prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Data ………..
Prowadzący
Edukacja zdrowotna
Czas zajęć 45 min
Cele ogólne:
Wykorzystanie kontaktu emocjonalnego, fizycznego oraz ruchu w celu wspomagania i stymulowania rozwoju psychoruchowego dzieci oraz terapii zaburzeń tego rozwoju.
Rozwijanie u dzieci poczucia własnej wartości i pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa.
Rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów z drugą osobą i zaufania do innych dzieci.
Cele operacyjne: dziecko
potrafi poznawać własne ciało i usprawnia je
ma silniejsze poczucie samego siebie i swojej tożsamości
potrafi używać własnego ciała i kontrolować je
potrafi być wrażliwe na potrzeby i uczucia innych
potrafi kształtować związek z otoczeniem fizycznym ( tworzyć świadomość przestrzeni i działać w niej)
porusza się w pozycji niskiej, średniej i wysokiej
potrafi stawiać opór
Metody: Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Formy pracy: z całą grupą, w małych grupach, w parach
Środki dydaktyczne i pomoce: płyta CD z muzyką relaksacyjną.
Przebieg zajęć
Lp. |
Etapy zajęć |
Przebieg zajęć |
Uwagi |
|
Powitanie grupy |
Wszyscy cię lubimy, wszyscy cię lubimy, Bądź wśród nas.” ( na melodię „Panie Janie”)
Witają się nasze dłonie, łokcie, głowy, stopy, kolana plecy itp.
|
|
|
Ćwiczenia świadomości osoby, schematu ciała i przestrzeni. |
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym. "Rozgrzewają" kolejne części swojego ciała poklepując je i masując począwszy od dłoni i głowy, a kończąc na stopach. "Rozgrzewając" swoje dłonie dzieci klaszczą i rozcierają je, aż do momentu kiedy staną się gorące. Następnie "rozgrzewają" głowę poklepując ją delikatnie palcami, po czym masują kilkakrotnie metodą "czesania włosów". "Rozgrzewając" twarz masują lekko palcami czoło, powieki, policzki, nos, górną i dolną wargę oraz uszy. Po wykonaniu automasażu twarzy dzieci "rozgrzewają" pozostałe części ciała nazywając je równocześnie. Poklepują i masują kolejno: klatkę piersiową, brzuch, nogi, ręce. Na zakończenie "rozgrzewają" swoje stopy poprzez rytmiczne uderzanie nimi o podłogę. Następnie nauczyciel mówi dzieciom: "Pokażcie jak bronicie się przed śnieżycą" Dzieci prezentują różne odpowiedzi posługując się ruchem, gestem i mimiką. Każda z nich jest nagrodzona brawami całej grupy.
|
|
|
Ćwiczenie relaksacyjne |
robią ''aniołka na śniegu''. |
|
|
Relacje „z” |
|
|
|
Ćwiczenie relaksacyjne |
|
|
|
Relacje „przeciwko” |
|
|
|
Ćwiczenie relaksacyjne |
|
|
|
Relacje „razem” |
|
|
|
Ćwiczenie relaksacyjne |
|
|
|
Pożegnanie grupy |
Pożegnanie dzieci : do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o podłogę), do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o kolana), do-wi-dze-nia (klaszczemy), do-wi-dze-nia (klaszczemy nad głową). |
|
3