Konspekt lekcji tańca
TEMAT: MUZYKA I RUCH NA LEKCJI WYCH-FIZ.
WALC WIEDEŃSKI - ROZWIJANIE TWÓRCZEJ AKTYWNOŚCI DZIECKA
Anna Pieniak - LO Mrozy
Konspekt lekcji tańca
MIEJSCE - sala gimnastyczna
CZAS: 45minut
KLASA - IV LO
PRZYBORY - radiomagnetofon, kasety.
PROWADZĄCA - mgr Anna Pieniak
Cele lekcji:
Doskonalenie kroku podstawowego walca wiedeńskiego.
Doskonalenie obrotów w prawo i w lewo.
Kształtowanie odpowiedzialności i współpracy w parze.
Kształtowanie umiejętności szybkiej oceny sytuacji i przewidywania ruchu partnera.
Zadania szczegółowe w zakresie:
Sprawności motorycznej (uczeń)
rozwija koordynację ruchową
rozwija siłę mięśni nóg i rąk
zwiększa szybkość reakcji.
Umiejętności (uczeń uczy się)
koordynacji wzrokowo-ruchowej
wyczuwać odległość i przestrzeń
potrafi kopiować ćwiczenia muzyczno-ruchowe (aerobic).
Wiadomości (uczeń)
zna zasady współpracy w parze
pozna, jak zachować się w zmieniających się sytuacjach.
Usamodzielnienia ucznia
przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach i ćwiczeniach
samodzielnie dobiera i wykonuje ćwiczenia rozgrzewające
współdziała w grupie w celu właściwego wykonania ćwiczeń.
Metody realizacji zadań
ruchowej ekspresji twórczej
zabawowa - klasyczna
naśladowcza
zadaniowa - ścisła.
Formy organizacyjne pracy z uczniami
podział uczniów na pary i grupy 3 i 4 osobowe
prowadzenie zajęć: frontalna i indywidualna.
Metody nauczania ruchu
syntetyczna
współzawodnictwo indywidualne
wpływu osobistego
wpływu społecznego.
Indywidualizacja pracy z uczniem
uczeń odpowiada na pytania o treści tanecznej
określa sposób przeprowadzenia ćwiczeń rozgrzewających.
Metody przekazywania i zdobywania wiadomości
pogadanka
pokaz z objaśnieniem
wykonanie zadań ruchowych do określonej muzyki.
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
|||
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Metody formy |
|
Docelowe |
Zadanie |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
Czynności organizacyjno -porządkowe. |
Wykonują zbiórkę. |
Powitanie klasy, sprawdzenie gotowości uczniów do zajęć. |
|
Zapoznają się z zadaniem lekcji. |
Odpowiadają na pytania nauczyciela. |
Omawia przebieg lekcji oraz zasadę współdziałania w parze. |
Pogadanka |
Pobudza organizm do aktywności fizycznej. |
Zabawa ożywiająca "Hop-bęc". Wszyscy uczestnicy poruszają się w rytm muzyki, wykonując podskoki raz na prawej raz na lewej nodze i z nogi na nogę. Po wyłączeniu muzyki muszą wykonać:
Z zabawy odpada osoba lub para, która najpóźniej wykonała dane ćwiczenie |
Koordynuje przebieg ćwiczeń |
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku fizycznego |
Poprowadzenie i wykonanie rozgrzewki przy muzyce - aerobik (wykonanie ćwiczeń kształtujących siłę ramion i nóg do określonej muzyki). |
Nadzoruje i koordynuje przebieg ćwiczeń. |
Metoda zadaniowa - ścisła |
Doskonalenie kroku podstawow. walca |
Uczniowie ustawieni na szachownicy wykonują krok podstawowy walca w przód i tył. |
Demonstruje krok podstawowy. |
Forma ścisła |
Doskonalenie kroku podstawow. w obrotach w prawo. |
Pozycja wyjściowa: |
Zwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń (kroków). |
Metoda zadaniowa - ścisła |
Doskonalenie kroku podstawow. w obrotach w lewo. |
Pozycja wyjściowa: Podstawa zasadnicza |
Zwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń. |
|
Nauka koordynacji wzrokowo - ruchowej. Boczne kroki balansowe. |
Pozycja wyjściowa |
Koordynuje przebieg ćwiczeń |
Forma zadaniowa |
Proponowane połączenia: |
Tańczymy dowolną ilość obrotów w prawo. |
Czuwa nad doskonałością i poprawnością wykonywanych kroków i połączeń. Udziela pochwał za pomyślne i prawidłowe wykonanie zadania. |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
Uspokojenie organizmu |
Wykonując ćwiczenia zaplanowane przez nauczyciela. |
Podaje polecenie do ustawienia się w kolumnie ćwiczebnej. |
|
Korygowanie postawy |
Postawa, wznieś barki w górę, rozluźnić, opuścić w dół. |
Włącza radiomagnetofon z podkładem muzycznym (muzyka spokojna nastrojowa). |
Metoda naśladowcza |
Omówienie lekcji |
Siad skrzyżny w półkolu. |
Omawia lekcję. |
Pogadanka |
Objaśnienia symboli:
T - tancerz
T-a - tancerka
ln - lewa noga
pn - prawa noga