Konspekt do zajęć z terapii pedagogicznej
Temat: Utrwalenie poprawnej pisowni wyrazów z „ó” i „u”. Dyktando sprawdzające.
OPIS:
Konspekt jest pomocą do utrwalania poprawnej pisowni wyrazów z „ó” i „u”. Ćwiczenia wymagają znajomości podstawowych reguł ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „ó” i „u”. Konspekt może być szablonem do przeprowadzania zajęć dotyczących utrwalania innych reguł ortograficznych. Warunkiem przeprowadzenia zajęć jest podstawowa znajomość ucznia w zakresie obsługi komputera - posługiwanie się myszką i klawiaturą.
RODZAJ ZABURZENIA:
Deficyty w zakresie percepcji słuchowej i wzrokowej oraz koordynacji tych funkcji, zaburzenia o charakterze dyslektycznym.
CELE:
utrwalenie poznanych reguł ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „ó” i „u”,
podnoszenie umiejętności pisania na klawiaturze,
usprawnianie percepcji słuchowej,
kształtowanie funkcji wzrokowej,
ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.
DLA: uczniów klas IV-VI
FORMY PRACY: indywidualna
METODY PRACY: podająca, aktywizująca
POMOCE: program „Ortografia - nic prostszego”, zeszyt
CZAS TRWANIA: 2 godz. lekcyjne (90 minuty)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.P. |
NAZWA ĆWICZENIA |
CEL ĆWICZENIA |
PRZEBIEG ĆWICZENIA |
1. |
Przypomnienie wiadomości dotyczących reguł ortograficznych pisowni wyrazów z „ó” i „u” |
usprawnianie percepcji słuchowej
|
Uczeń przypomina poznane do tej pory reguły ortograficzne. W razie występujących trudności uczeń rozpoczyna pracę z programem i wybiera ikonę „Teoria” - korzystając z menu, wybiera opcję dotyczącą reguł ortograficznych pisowni wyrazów z „ó” i „u” i czyta głośno, analizując tekst (wszelkie wątpliwości są wyjaśniane przez prowadzącego).
|
2. |
Uzupełnianie zaznaczonych miejsc odpowiednią literą
|
kształtowanie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej
|
Uczeń wybiera ikonę „Ćwiczenia” i wybiera stopień trudności, np. drugi, następnie wybiera rodzaj ćwiczenia: Uzupełnianie liter w zdaniu w wyrazach „ó” oraz „u”. Wykonuje ćwiczenie, błędnie zapisane wyrazy zapisuje w zeszycie po uprzednim sprawdzeniu w słowniku - wybiera z menu ikonę „Słownik”.
|
3. |
Ćwiczenie śródlekcyjne: „Ruchy Naprzemienne” „Leniwe Ósemki”
|
ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej
|
„Ruchy Naprzemienne” - w pozycji stojącej dotykanie prawą ręką uniesionego lewego kolana i na przemian lewą ręką - prawego kolana; pozycji leżącej dotykanie na przemian prawym łokciem lewego kolana, lewym - prawego. „Leniwe Ósemki” - kreślenie kciukiem, płynnym ruchem poziomej ósemki, zaczynając od punktu środkowego na wysokości oczu w lewo.
|
4. |
Dyktando sprawdzające
|
ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowo-słuchowej
|
Prowadzący objaśnia, na czym polega ćwiczenie. Uczeń wybiera z menu ikonę „Dyktando” i zaznacza dyktando „Góry”. Wysłuchuje całego tekstu dyktanda czytanego przez lektora - prowadzący wyjaśnia wyrazy, których znaczenia uczeń nie zna. Następnie zapisuje czytane fragmenty. Na końcu sprawdza błędnie zapisane wyrazy w „Słowniku” i zapisuje je w zeszycie. Uwaga: gdy uczeń nie ma odpowiedniej sprawności pisania na klawiaturze, można zapisać tylko część dyktanda, zapisując je od razu w zeszycie.
|
6. |
Układanie zdań z zapisanymi wyrazami
|
|
Uczeń układa zdania z błędnie zapisanymi wyrazami. Uwaga: w przypadku gdy uczeń nie popełni żadnego błędu, można dodatkowo podyktować wyrazy z „ó” i „u” lub poprosić ucznia, aby znalazł w „Słowniku” tego typu wyrazy.
|
7. |
Zakończenie zajęć
|
|
Podsumowanie zajęć ze strony prowadzącego. Zebranie informacji zwrotnych od ucznia - co było trudnego, co sprawiło przyjemność uczniowi podczas zajęć.
|
Opracowała:
Agnieszka Czernecka