ZaDANIE 4, mechanika


Zadanie 4

Samochód osobowy o masie ms przy szybkości w rozpoczyna hamowanie. Po upływie czasu τ wytraca szybkość do wo. = 0. Przyjąć, że masa samochodu rozkłada się równomiernie na wszystkie koła, hamulce są jednakowe we wszystkich kołach. Współczynnik tarcia koła o asfalt wynosi 0,8 do 0,9 (max 1,0), współczynnik tarcia pomiędzy klockiem hamulcowym a tarczą 0,35 do 0,45.

Obliczyć:

  1. ciśnienie w układzie hamulcowym oraz podciśnienie w układzie wspomagania hamulców. Dodatkowo policzyć siłę wywieraną przez przeponę serwa i nogę kierowcy.

  2. Drogę hamowania i parametry jak w p. a) przy założeniu wykorzystania maksymalnej siły tarcia kół o asfalt.

  3. Drogę hamowania i parametry jak w p. a) przy jeździe po śniegu z wykorzystaniem ABS. Współczynnik tarcia po śniegu 0,2.

ROZWIĄZANIE

w = 108 km/h = 108000/3600 = 30 m/s

a = (w -wo)/τ = (30 - 0)/6 = 5 m/s2

TB = m x a = 1200 x 5 = 6000 N

TBk = TB/4 = 6000 / 4 = 1500 N

Przyjmuję Tk = TBk = 1500 N

2TH x RH = Tk x Rk

Rk = Dk/2 = 640/2 = 320 mm

TH = (Tk x Rk)/2RH

TH = (1500 x 320)/(2 x 100) = 2400 N

PH = Th / µh = 2400 / 0,4 = 6000 N

pH = PH /fc

fc = (π dc2)/4

pH = (6000 x 4)/((3,14 x (0,04)2) = 4777070 Pa = 4,78 MPa = 47,8 bar

fp = (π dp2 ) / 4 = 0,000254 m2

Pw + PN = fp x pH = 0,000254 x 4777970 = 1213,4 N

Pw = 4 PN

4PN + PN = 1213,4 N

PN = 1213,4 / 5 = 242,7 N

Pw = 4 x 242,7 = 970,7 N

FM = (π DM2)/4 = ((3,14 x (0,22)2) = 0,038 m2

Pp = Pw /FM = 970,7 / 0,038 = 25545 Pa = 0,25 bar

Pp x l = PN x (l - a)

Pp = PN (l - a)/l = 247,7 (240 - 180)/240 = 60,7 N



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
mechanika plynow zadania, Mechanika płynów 1, Zadania
zadanie z mechaniki, Studia, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Mechanika
zadania mechanika kol I
3 35 zadania mechaniczno budowlana
zadania mechanika relatywistyczna
zadania mechanika 11.06.2004, STUDIA, SEMESTR I, Mechanika, Mechanika Wyklady, Mechanika net
Logi z mechaniki zadanie 3, Mechanika Budowli, mechanika
Zadania z Mechaniki Gruntów
zadania mechanika
Mechanika płynów zadania, Mechanika
Zadanie mechanika, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Semestr 4, Mechanika Stosowana
Nowe zadania z mechaniki
Logi z mechaniki zadanie 2, Mechanika Budowli, mechanika
Uklady przestrzenne zadania, mechanika budowli
Zadania z Mechaniki Politechnika Poznańska PP
Zadania z mechaniki do poćwiczenia
Logi z mechaniki zadanie 1, Mechanika Budowli, mechanika
2 35 zadania mechaniczno, budowlana
Zadanie1, Mechanika płynów i Hydraulika
MECHANIKA ŚRODKI CIĘŻKOŚCI ZADANIA, Mechanika

więcej podobnych podstron