Konspekt zajęć dla klasy I (zajęcia zintegrowane)
Edukacja polonistyczna i plastyczna
BLOK TEMATYCZNY: Wiersze Juliana Tuwima
Temat : Kłopoty słonia Trąbalskiego
Cele:
Główne:
- przybliżenie dzieciom twórczości Juliana Tuwima;
- poszerzenie wiedzy uczniów na temat słoni;
- ćwiczenia w dzieleniu wyrazów na sylaby.
Operacyjne:
Uczeń:
- słucha ze zrozumieniem czytanych wierszy;
- swobodnie wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu;
- wyodrębnia bohatera opowiadania lub wiersza;
-zauważa różnice między słoniem indyjskim a afrykańskim;
-potrafi ułożyć puzzle;
-dzieli wyrazy na sylaby;
-tworzy proste rymy.
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita;
- indywidualna jednolita;
- grupowa.
Metody pracy:
Praca z tekstem, metody audiowizualne, rozmowa kierowana, wykład, techniki plastyczne.
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”, film „Kąpiel słonia” ze strony: (http://www.youtube.com/watch?v=L0UHtucq9BE) oraz „Słonie indyjskie” ze strony: (http://www.youtube.com/watch?v=-kgXZCNgmps) pocięte zdjęcia słoni (puzzle) , duży rysunek konturowy słonia, farby.
Przebieg zajęć
Powitanie dzieci.
Rozmowa z dziećmi na temat wierszy, które poznały w przedszkolu. (Z pewnością nie wszystkie dzieci będą pamiętały, będzie to powodem do rozmowy o zapominaniu).
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące ćwiczenia pamięci, np. jak zapamiętać wiersz? (powtarzać), jak jeszcze można ćwiczyć pamięć? (gry memory).
Nauczyciel nawiązując do zapominania przez dzieci o różnych sprawach nawiązuje do słonia, który miał właśnie kłopoty z pamięcią. Wyjaśnienie, że jest on bohaterem wiersza Juliana Tuwima, który jest autorem wielu innych wierszy dla dzieci.
Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”.
Rozmowa kierowana z uczniami na temat wysłuchanego utworu.
-Jak nazywały się dzieci słonia Trąbalskiego?
-Jak wołał na nie tata?
-Przypomnijcie, o czym mówiliśmy na początku lekcji o ćwiczeniu pamięci, co poradzicie bohaterowi tego wiersza?
-Opowiedzcie o czym zapominał na co dzień słoń?
-Jakie kłopoty wynikały z zapominania?
-Jak próbował sobie radzić z kłopotami?
7. Wyszukiwanie rymujących się wyrazów w wierszu:
dziewczynkę-słoninkę, Ząbek-Bąbek, Kachna-Wielgachna, słonięta-pamięta.
-Wyjaśnienie nauczyciela, że wyrazy wtedy się rymują, gdy w każdej parze powtarza się końcowa cząstka (sylaba).
-Ćwiczenia w dzieleniu wyrazów na sylaby.
-Wyszukiwanie przez dzieci innych rymujących się wyrazów.
8. Oglądanie filmu z zasobów internetowych „Kąpiel słonia” , (wiersz w tle obrazu rec. Piotr Fronczewski).
-Krótka informacja n-la na temat słoni ze strony http://zwierzaki.lj.com.pl/zwierzaki.html
Słoń Afrykański
Na Ziemi żyją dwa gatunki słoni: słoń indyjski oraz słoń afrykański. Słonie afrykańskie to największa żyjące obecnie zwierzęta lądowe. Gdy urodzi się słoniątko waży ono ponad 100 kg. Dorosły słoń waży do 6 ton i będzie miał prawie 4 m wzrostu. Słoń jest tak ciężki, że musi spać w pozycji stojącej. Nie jest w stanie przeskoczyć przez najmniejsza przeszkodę. Słonie uwielbiają wodę. Nabierają jej trąbą i urządzają sobie prysznic. Uszy słonia mają dla niego dużą wartość, gdyż umożliwiają mu chłodzenie się. Je i pije trąbą zakończoną dwoma bardzo ruchliwymi wyrostami. Posługują się trąbą jak rękami. Równie łatwo mogą podnieść ogromną kłodę i mały listek. Małe słoniki lubią ssać swoją trąbę - zupełnie jak dzieci, które wkładają do buzi palec. Niekiedy pomaga sobie kłomi. Kły zbudowane są z nie pokryte szkliwem zębiny. Chcąc zjeść korę, zdzierają ją z drzew kłami. Słoń jest zwierzęciem spokojnym, lecz gdy czuje się zagrożony nie zawaha się zaatakować (nawet lew mu ustąpi).
9. Oglądanie filmu z zasobów internetowych „ Słonie indyjskie”.
10. Układanie puzzli ze zdjęć słoni (praca indywidualna), złożone puzzle dzieci wklejają do zeszytu.
11. Zabawa ruchowa: Wesoły słoń, zmęczony słoń.
( Dzieci - słonie maszerują w rytmie muzyki. Muzyka szybka -
słonie podskakują, kręcą trąbami (głowami) - muzyka wolna - idą ociężale, spokojnie).
12. Podział klasy na grupy czteroosobowe: grupy wykonują pracę plastyczną.
Wypełniają kolorami rysunek konturowy słonia.
13. Podsumowanie zajęć.
(Usystematyzowanie zdobytych wiadomości).
Na zakończenie jeszcze raz oglądają film „Kąpiel słonia” .