Odpady - nasz problem
Temat warsztatów jest tylko propozycją, gdyż w scenariuszu założono, że podczas rozpoczęcia warsztatów w szkole, uczniowie sami zgłaszają własne propozycje hasła - tematu wiodącego, który zostaje przyjęty przez całą społeczność szkolną.
Wprowadzenie: Scenariusz może być wykorzystany do realizacji w każdym etapie edukacyjnym, a więc zarówno dla klas I - III, jak i IV - VI szkoły podstawowej oraz w gimnazjum. Poszczególne zadania stanowią całość w ramach realizacji ścieżki międzyprzedmiotowej w szkole podstawowej, a w działania zostają włączeni wszyscy uczniowie oraz nauczyciele w szkole. Z uwagi na fakt, że zajęcia prowadzone są przede wszystkim w terenie, więc najlepiej, jeżeli są przeprowadzone wówczas, gdy pozwala na to pogoda. Scenariusz powstał z okazji Tygodnia Obchodów Dnia Ziemi, ale może być też realizowany w ramach akcji Sprzątania Świata, wykorzystany w całości lub jego poszczególne zadania na różnych zajęciach w szkole.
Metoda pracy: Pracujemy głównie metodą projektu, a prezentacja projektów jest w formie: wystawy, posterów, plakatów, przedstawienia.
Czas zajęć: 5 dni (tydzień)
Cele:
a/ w ramach edukacji ekologicznej:
1. Wiadomości. Zapoznanie uczniów:
z pochodzeniem i rodzajami odpadów
z oddziaływaniem odpadów na środowisko
ze sposobami postępowania z odpadami
ze znakami graficznymi na opakowaniach
2. Umiejętności. Nabycie przez uczniów umiejętności:
segregowania i zagospodarowania odpadów i surowców wtórnych
ograniczania ilości odpadów przez siebie wytwarzanych
wykorzystywania odpadów jako surowców
dokonywania dobrego wyboru przy zakupie towarów
3. Postawy. Kształtowanie wśród uczniów:
odpowiedzialności za stan środowiska
zainteresowania problemami szkolnymi, lokalnymi i globalnymi
Po zakończeniu zajęć, uczeń potrafi:
b/ w ramach edukacji humanistycznej:
swobodnie wypowiadać się w mowie i piśmie na tematy związane z ochroną środowiska
pisać reportaż
dokonać prezentacji swojej pracy
c/ w ramach edukacji matematycznej i informatycznej:
biegle wykonywać obliczenia procentowe
wykonywać wykresy - słupkowe i kołowe
d/ w ramach edukacji przyrodniczej:
wykonywać mapki terenu w odpowiedniej skali
posługiwać się znakami topograficznymi
e/ w ramach edukacji plastyczno - technicznej:
wykonać poster
wykonać plakat związany z ochroną środowiska
oraz rozwija umiejętności:
planowania i organizacji własnej pracy
samodzielności
pracy w grupie
dokonywania obiektywnej oceny pracy swojej i innych
wyciągania wniosków
rozwiązywania problemów
Przygotowanie: W ramach przygotowań należy uprzedzić uczniów, by byli odpowiednio ubrani, gdyż zajęcia prowadzone będą w terenie. Planujemy podział uczniów na grupy. Każdej grupie wyznaczamy opiekuna spośród nauczycieli. Sporządzamy listy uczniów dla danej grupy, która będzie realizować konkretne zadanie. Każde z zadań wymaga innego rodzaju przygotowania, dlatego przy każdym zadaniu, został ten punkt omówiony oddzielnie.
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia rozpoczynamy w dużej sali szkolnej lub na dworze. Uczniowie i nauczyciele siadają w kręgu. Wyznaczony wcześniej uczeń zapoznaje innych z tekstem o odpadach.
Odpady występują w naszym życiu od bardzo dawna. Wytwarzamy je wszyscy. Gdzie są ludzie, tam są i odpady. Strzępy papieru na skraju drogi, śmieci obok przepełnionych kubłów, puste butelki, sterty przeróżnych puszek i innych opakowań w lasach i nad brzegami rzek. Odpady są wszędzie. Odpady pochodzą z gospodarstw domowych, ze sklepów i placów targowych, z biur, urzędów. Powstają w fabrykach i różnych przedsiębiorstwach. Można wśród nich wyróżnić odpady stałe, płynne i gazowe. W większości krajów świata ilość odpadów zwiększa się z roku na rok. Na jedno gospodarstwo domowe składające się z czterech osób przypada rocznie jedna tona śmieci. Gdyby tę ilość sprasować, powstałaby bryła o 2 m długości i 1 m wysokości. Ilością odpadówi powstającą w ciągu roku w gospodarstwach domowych i osiedlach, zamieszkałych przez 10 000 osób można by pokryć całe boisko piłkarskie warstwą grubości 1 metra. Do tych olbrzymich ilości odpadów pochodzących z gospodarstw domowych dochodzą jeszcze odpady przemysłowe, odpady uliczne, wraki samochodowe, złom, zużyte opony, baterie i wiele innych przedmiotów.
Skąd pochodzi tak wielka ilość odpadów?
Jak odpady wpływają na środowisko?
Co robić z odpadami?
Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, wykonując różne zadania i prezentując efekty naszej pracy podczas ostatniego dnia naszych warsztatów.
2. Prosimy uczniów o podanie propozycji hasła głównego dla warsztatów, związanego z odpadami. Wybieramy hasło, zapisujemy na dużej planszy, którą wieszamy w widocznym miejscu tam, gdzie planujemy zorganizowanie prezentacji i podsumowanie warsztatów (np. aula szkolna).
3. Nauczyciele dzielą uczniów na grupy, zgodnie z przygotowanymi listami.
4. ZADANIA DO WYKONANIA
Rozpoczynamy realizację zadań w 1 dniu warsztatów, pracujemy przez kolejne dni, w ostatnim - 5 dniu - odbywają się prezentacje, wystawa, przedstawienie.
Każda grupa otrzymuje przygotowane wcześniej (kserokopie) zadania do wykonania. Nauczyciele przydzieleni do danej grupy, wyjaśniają zadania. Grupa przystępuje do realizacji zadania.
Zadanie 1 (edukacja przyrodnicza)
Temat: Odpady w naszym otoczeniu
Materiały i środki: aparaty fotograficzne, papier, przybory do pisania: kredki, ołówki, długopisy
Metoda pracy: projekt - prezentacja: fotoreportaż, postery
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie dzieleni są na 3 grupy. Każdej grupie zostaje przydzielony do zbadania fragment terenu wokół szkoły
Grupa 1 - Uczniowie:
Przygotowują mapkę najbliższej okolicy szkoły
Przeprowadzają obserwacje terenu - szukają dzikich wysypisk śmieci
Zaznaczają na mapce miejsca występowania dzikich wysypisk śmieci
Grupa 2 - Uczniowie:
Przeprowadzają obserwacje terenu - szukają dzikich wysypisk śmieci
Wykonują zdjęcia tej okolicy
Opracowują fotoreportaż
Grupa 3 - Uczniowie:
Opracowują i wypełniają - na podstawie własnej wiedzy - Kartę inwentaryzacji odpadów - wg wzoru
Na podstawie Karty, wykonują poster
2. Wyniki opracowujemy i przedstawiamy w postaci:
a/ fotoreportażu - robimy poster (grupa 2)
b/ jednej dużej mapki terenu, na której zaznaczamy miejsca, gdzie znaleźliśmy odpady
(grupa 1)
c/ posteru, na którym dokonujemy analizy szkodliwości odpadów (na podstawie Karty inwentaryzacji odpadów)
6. Prezentacja prac podczas ostatniego dnia warsztatów.
Karta inwentaryzacji odpadów
Miejsce obserwacji ............................................................................................................
Data, godzina ...................................................................................................................
Rodzaj odpadu |
Czy może być powtórnie wykorzystany? W jaki sposób? |
W jaki sposób odpad może szkodzić środowisku? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zadanie 2 (edukacja przyrodnicza)
Temat: I co dalej śmieciu?
Materiały i środki: brystol, przybory do pisania, kolorowe kartki, mogą być zdjęcia różnych odpadów
Metoda: metaplan (jak jest? jak być powinno?)
Przebieg zajęć:
1. Korzystając z obserwacji, literatury i własnej wiedzy, uczniowie ustalają drogę, jaką przebywają najczęściej różne odpady: papier, szkło, baterie, puszki itp.
2. Uczniowie ustalają drogę poszczególnych odpadów wówczas, gdy są segregowane.
3. Uczniowie opracowują poster lub plakat, na którym przedstawione wyniki swoich rozważań
4. Prezentacja prac podczas ostatniego dnia warsztatów.
Pomocna literatura: podręczniki do przyrody, „Vademecum młodego ekologa”, Wydawnictwo bis, Warszawa 2001
Zadanie 3 (edukacja przyrodnicza)
Temat: Statystyka ze śmietnika
Materiały i środki: rękawice jednorazowe, brystol, przybory do pisania, kartki
Metoda: projekt
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie przygotowują tabelę, za pomocą, której dokonają analizy odpadów w szkole. (wzór w załączeniu)
2. Przez 3 dni dokonują obserwacji koszy na odpady i wpisują wyniki do tabeli.
3. W 4 dniu następuje podsumowanie wyników.
4. Wyniki opracowujemy w formie posteru
5. Prezentacja prac podczas ostatniego dnia warsztatów.
Tabela: Analiza odpadów szkolnych
dzień |
papier |
szkło |
puszki |
plastik |
odpady metalowe |
inne |
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
razem |
|
|
|
|
|
|
legenda: brak - 0; bardzo mało - 1; mało - 2; dużo - 3; najwięcej - 4
Zadanie 4 (edukacja matematyczna, informatyczna)
Temat: Świadomość ekologiczna mieszkańców
Materiały i środki: kserokopie ankiety, brystol, taśma obustronnie klejąca, przybory do pisania
Metoda: projekt
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie dzielą się na grupy, które przeprowadzą wywiad wśród mieszkańców swojej miejscowości. Wywiad należy przeprowadzić, zbierając odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie, którą należy ułożyć. (wzór w załączeniu)
2. Wyniki należy opracować i przedstawić w formie postera: wykresy, zestawienia.
3. Prezentacja prac podczas ostatniego dnia warsztatów.
Propozycja ankiety
1. Dane respondenta
Płeć K - kobieta. M - mężczyzna
Wiek .................................................................
Wykształcenie ...........................................................
Miejsce zamieszkania: mieszkanie w bloku
dom jednorodzinny
2. Ile osób liczy Pani/ Pana rodzina ....................
3. Co robi Pani/Pan z odpadami:
wkładam do plastikowych worków i wynoszę na śmietnik
sortuję i zawożę do punktu skupu surowców wtórnych
wyrzucam gdziekolwiek
4. Jak często wyrzuca się odpady nagromadzona w Pani/ Pana gospodarstwie domowym
codziennie
co drugi dzień
raz w tygodniu
inne............................................
5. Jakiego rodzaju odpady dominują w Pani/ Pana pojemniku na śmieci
papier
szkło
tworzywa sztuczne
odpady organiczne
inne .........................................
6. Jakie opakowania preferuje Pani/ Pan
wygodne, lekkie, np. plastikowe butelki, woreczki foliowe
szklane
ładne i estetyczne, nieważne z czego są wykonane
inne..........................................................
7. Co Pani/ Pan wie na temat oznaczeń na opakowaniach? (np. nieszkodliwy dla środowiska, nie testowany na zwierzętach itp.)
...................................................................................................................................................
8. Czy zwraca Pani/Pan uwagę przy zakupie towarów na te oznaczenia
tak nie
Zadanie 5 (sztuka, nauczanie zintegrowane)
Temat: Papier z makulatury
Materiały i środki: czarno-białe gazety, pojemniki (miski plastikowe), spożywcze barwniki do barwienia jajek, gaza, szyba lub coś innego do obciążenia, blok techniczny, brystol, przybory do pisania, taśma obustronnie klejąca, ewentualnie robot kuchenny
Przebieg zajęć:
1. Przyniesione przez uczniów czarno-białych gazety, zostają podarte na drobne kawałki i wrzucone do pojemników.
2. Papier w pojemnikach zalewamy wodą.
3. Na drugi dzień, kiedy papier napęcznieje, miksujemy go robotem kuchennym na jednolitą papkę.
4. Dodajemy do papki różne barwniki spożywcze. Otrzymujemy papkę w różnych kolorach.
5. Osączamy papkę z wody na przygotowanej wcześniej siatce z gazy i prasujemy, obciążając szybą.
6. Kiedy masa wysycha, każdy uczeń wykonuje zaplanowaną wcześniej pracę ze swojego papieru.
7. Każda praca została przyklejona do tektury, kartki z bloku technicznego .
8. Prezentacja prac podczas ostatniego dnia warsztatów.
Zadanie 6 (sztuka, nauczanie zintegrowane)
Temat: Znaczki na kosze na śmieci w szkole
Znaczki zostały wymyślone jako forma wprowadzenia segregacji odpadów w szkole. Mają ułatwić właściwą segregację odpadów, gdyż chyba w każdej szkole istnieje ten sam problem, czyli uczniowie nie zawsze wrzucają swoje odpady tam, gdzie powinni.
Materiały: blok techniczny/rysunkowy, mazaki, przybory do pisania, kolorowe kartki
Przebieg zajęć
1. Uczniowie wykonują projekty własnych „znaczków” na kosze na śmieci
2. „Znaczki” zostają przyklejone lub przyczepione do koszy
3. Prezentacja projektów podczas ostatniego dnia warsztatów
Zadanie 7 (sztuka, nauczanie zintegrowane)
Temat: Biżuteria i stroje z odpadów
Materiały i środki: dowolne odpady, które zostaną wykorzystane do wykonania strojów i biżuterii
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie wykonują projekty swoich strojów
2. Korzystając ze zgromadzonych odpadów i innych materiałów, wykonują swoje stroje i biżuterię
3. Prezentacja, czyli pokaz mody z odpadów podczas ostatniego dnia warsztatów.
Zadanie 8 (języki obce)
Temat: Dobre i złe opakowania
Materiały: zużyte opakowania różnych przedmiotów, słowniki, przygotowany „Przewodnik oznaczeń”
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie przynoszą różne opakowania zużytych przedmiotów.
2. Na opakowaniach są znaczki i napisy w różnych językach: polski, angielskim, niemieckim, które mówią o przeprowadzonych testach danego produktu na zwierzętach lub nie, powtórnym wykorzystaniu, zawartości freonów, innych danych. Korzystając z dostępnej literatury i własnej wiedzy, wykonujemy „Przewodnik oznaczeń na opakowaniach”.
3. Korzystając z „Przewodnika oznaczeń" oraz znajomości języków, próbujemy pogrupować opakowania na „dobre” i „złe”.
4. Wpisujemy nazwy do tabeli lub przyklejamy opakowanie do brystolu, ustalając, których produktów należy nie kupować i dlaczego, a które są „przyjazne dla środowiska".
5. Opracowujemy wyniki w formie postera „Dobre i złe opakowania”.
6. Prezentacja podczas ostatniego dnia warsztatów.
Pomocna literatura: „Zielone znaki, czyli jak wybrać produkty przyjazne środowisku” oraz „Dobre zakupy. Poradnik.”, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Kraków, 2003
Zadanie 9 (blok humanistyczny)
Temat: List do Dyrektora Szkoły/ Prezydenta Miasta
Materiały i środki: kartki, przybory do pisania
Przebieg zajęć:
Każdy ma prawo do życia w czystym środowisku. Dlatego w tym zadaniu należy napisać wspólny list do osoby odpowiedzialnej za stan najbliższego dla was środowiska szkolnego, lokalnego, w którym uczniowie opiszą dostrzeżone zagrożenia i swoje propozycje zmian.
1. Ustalamy, do kogo napiszemy list.
2. Układamy plan listu.
3. Piszemy treść listu.
4. Prezentacja i podpisanie listu podczas ostatniego dnia warsztatów.
Np.
Szanowny Panie Dyrektorze!
Bardzo niepokoi nas to, że w naszej szkole nie ma pojemników na różne rodzaje odpadów. Proponujemy aby przy naszej szkole zostały ustawione pojemniki na szkło, plastik i puszki. Chętnie pomożemy zorganizować akcję popularyzującą sortowanie odpadów. Zaprojektowaliśmy nawet specjalne znaczki na kosze na śmieci, które ułatwią segregację odpadów na terenie szkoły. Chcemy jednak, by posegregowane odpady wyrzucane były do odpowiednich pojemników. Prosimy o odpowiedź w tej sprawie. Dziękujemy ... itd.
Dzień ostatni warsztatów:
1. Organizujemy wystawę, na której prezentowane są projekty uczniowskie.
2. Prezentacja projektów uczniowskich.
3. Pokaz mody i biżuterii z odpadów.
4. Rozpoczęcie akcji segregowania odpadów w szkole jako podsumowanie warsztatów.
4. Odczytanie listu do Dyrektora Szkoły/ Prezydenta miasta i złożenie podpisów pod listem.
5. Przedstawienie - wg załączonego scenariusza.
Scenariusz przedstawienia pt. „Śmieciomania, czyli Królowa Śmieci”
dekoracja i stroje dowolne - zależą od inwencji i możliwości uczniów
aktorzy: królowa, dziewczynka, chłopiec 1, chłopiec 2, mysz, rybka, zając, pies
Chłopiec1: Posłuchajcie! Zaczynamy!
Dziewczynka: To, o czym opowiemy, nigdy się nie zdarzyło, ale mogło się zdarzyć!
Chłopiec 2: W pewnym mieście - jakich wiele na Ziemi - żyła trójka przyjaciół: Ola, Marek i Łukasz. - pokazuje na siebie - Mieszkali w jednym domu, chodzili do tej samej klasy i przyjaźnili się od zawsze. Właśnie wracamy ze szkoły...
Chłopiec1: Idziemy na lody?
Dziewczynka: Chętnie.
Kupują lody, jedzą.
Chłopiec1: Jakoś dziwnie smakują - wyrzuca na ziemię
Chłopiec 2: Co robisz? Przecież nie wolno śmiecić.
Chłopiec 1: Nie wolno? Rozejrzyj się wokół - przecież wszędzie pełno odpadów.
Wyciąga gumę do żucia, odpakowuje i wyrzuca papierek na ziemię. Kopie leżącą puszkę.
Dziewczynka: Zachowujesz się okropnie! Jesteś straszny śmieciarz!
Chłopiec 1: Ależ jesteście nudni! Wszyscy tak robią!
Dziewczynka: Jeżeli dalej chcesz być naszym kolegą, podnieś ten papierek!
Chłopiec 1: Ani mi się śni! Jeszcze czego! Porządnicka się znalazła!
Chłopiec 2: Ola ma rację. Niedługo zamiast drzew i kwiatów wszędzie będzie pełno odpadów.
Chłopiec 1: No i co z tego? Nic takiego się nie stanie! A w ogóle to chyba zmienię przyjaciół, bo z Wami wytrzymać się nie da! Chętnie poznałbym już kogoś nowego, kto nie będzie stale mnie pouczał.
Nagle pojawia się postać oblepionej śmieciami dziewczynki. Wygląda okropnie- cała w śmieciach. A na głowie ma koronę.
Królowa Śmieci: Ktoś mnie wołał? Na mnie czekał? Więc się zjawiam. No, przywitajcie mnie należycie! No co tak buzie otwieracie? Słowa nie potrafią powiedzieć... Podajcie rękę. Gapy jakieś, czy co?
Ola i Łukasz odsuwają się z obrzydzeniem. Tylko Marek zostaje i pyta.
Chłopiec 1: Kim jesteś?
Królowa: Nie poznałeś? A wyglądasz na mądrego! Jestem Królową Śmieci! Powołano mnie na to stanowisko, bo ktoś musi rządzić tą zaśmieconą Planetą! Potrzebuję też ministrów do pomocy! Czy chcesz być jednym z nich?
Chłopiec 1: O rany! Jak fajnie! Pewnie, że chcę. A co trzeba robić?
Królowa: Nic wielkiego! To, co robiłeś do tej pory - śmiecić i namawiać do śmiecenia.
Ekologia prosta sprawa:
Wpuszczaj ścieki wprost do rzeki,
Depcz trawniki i rośliny,
Rzucaj śmieci gdzie popadnie,
To dokoła będzie ładniej!
I co podoba ci się? Zaśmiecimy razem całą Ziemię! Chyba to potrafisz? Sama widziałam, że wychodzi ci to doskonale!
Chłopiec 1: Świetnie! Zgadzam się! Ale będzie zabawa!
Wychodzą razem, a Ola i Łukasz zostają.
Dziewczynka: I co teraz będzie? Przecież nie możemy go zostawić z tą Maszkarą!
Chłopiec 2: Poza tym nie możemy pozwolić, by wspólnie zrobili coś złego. Ruszamy na wyprawę.
Dziewczynka: Ale musimy się uzbroić. Trzeba zabrać ze sobą miotły do zamiatania.
Ruszają w drogę. Dochodzą do rzeki. Wszędzie pełno odpadów.
Dziewczynka: Popatrz, ile tu odpadówi: papierzyska, puszki, szkło. Jakaś piana w wodzie pływa.
Z wody wynurza się ryba.
Ryba: Znowu ludzie są nad rzeką! Opalają się, pływają, całą wodę zatruwają! Już oddychać nie ma czym! Dłużej tego nie wytrzymam! Chyba przyjdzie zginąć marnie. Łuski z ciała odpadają, wszystkie płetwy się sklejają!
Dziewczynka: Nie martw się rybko, nie będziemy robić nic złego. Zaraz tu posprzątamy.
Chłopiec 2: Będziesz znowu mogła pływać w czystej wodzie.
Oczyszczają rzekę. Odpady zbierają do worków.
Rybka: Dziękuję Wam za pomoc. Przyjemnie jest pływać znowu w czystej wodzie. A może zostaniecie ze mną?
Dziewczynka: Nie możemy. Musimy odnaleźć naszego przyjaciela, którego zabrała Królowa Śmieci.
Rybka: W takim razie pójdę z wami. Wy pomogliście mnie, ja pomogę wam.
Dochodzą do polany
Dziewczynka: Patrz polanka w słońcu błyska. Odpoczniemy trochę tam.
Chłopiec 2: Owszem błyszczy, ale szkło. Tutaj też śmieciarze byli. Widać, że jedli, widać, że pili. Jeszcze kopci się ognisko!
Rybka: Zaśmiecili wokół wszystko!
Dziewczynka: Zniszczyli mrowisko, połamali gałęzie. Ależ tu brud wszędzie.
Słychać jęki
Dziewczynka: Co to, słyszałeś?
Chłopiec 2: Ktoś wołał o pomoc!
Biegną i widzą psa z poranioną łapą.
Pies: O ja biedny! Oj, jak boli!
Rybka: Co się stało piesku?
Pies: Przyjechała tu wycieczka. Grali w piłkę i biegali. Wszyscy śmiali się bez przerwy. Potem ogień rozpalili. Kiełbaski piekli na ognisku i jedli konserwy. Chciałem wyjeść resztki z puszki, poraniłem łapki, pyszczek.
Dziewczynka: Daj, opatrzę twoje rany.
Chłopiec 2: Ja posprzątam odpady. Przy wygasłym już ognisku kromki chleba, szkło po szklance, puszki z blachy, tłuste brudne papierzyska i tektura.
Rybka: Słowem, odpadów cała góra.
Chłopiec 2: Popatrz tu butelka jeszcze leży. Trzeba ją wyrzucić. Może przecież coś się zapalić.
Dziewczynka: A tam leży torba po chrupkach. Ojej! W niej jest mysz!
Rybka: Skąd się tu wzięłaś?
Mysz: Byłam bardzo głodna. A z tej torby dochodził taki ładny zapach! Weszłam do środka, żeby wyjeść okruszki. A potem nie mogłam się już wydostać! - płacze
Chłopiec 2: Nie płacz! Pomogę ci wyjść.
Chłopiec 2: Na drugi raz nie wchodź do foliowej torby, bo się udusisz!
Mysz: Ale ja byłam naprawdę głodna. Dlaczego wy - ludzie wyrzucacie takie torby. Przecież zawsze jakieś zwierzę może tam wejść. Nie rozumiecie tego, że można w ten sposób zwierzętom zrobić krzywdę?
Dziewczynka: My już wiemy. Jak wrócimy, opowiemy o tym swoim koleżankom i kolegom. Ale teraz musimy ruszać w inną stronę.
Mysz: Dlaczego?
Chłopiec 2: Musimy odnaleźć naszego przyjaciela i tę wstrętną Królową Śmieci, która namawia ludzi do śmiecenia!
Mysz: Słuchajcie! Musicie znaleźć jeszcze zajączka. Zanim weszłam do torby, widziałam go, jak biegał po polanie. Teraz go tu nie ma. Może też coś mu się stało. Zajączku gdzie jesteś?
Rybka: Tam coś się szamoce obok krzaka.
Dziewczynka: Ojej! Zaplątały mu się łapki w te sznurki, które tu leżą.
Mysz: To są sznurki, którymi dzieci wytyczyły sobie boisko, jak grały w piłkę.
Chłopiec 2: Pewnie o nich zapomniały!
Zając: Albo nie pomyślały, że trzeba je ze sobą zabrać. Gdyby nie wy, nie potrafiłbym się sam wydostać!
Dziewczynka: Wszystko, co przywozimy do lasu.
Mysz: albo na łąkę.
Rybka: albo nad rzekę.
Chłopiec 2: trzeba zabierać ze sobą!
Pojawiają się Królowa i Chłopiec 1
Królowa: A wy tu czego?
Chłopiec 1: Porządniccy przyszli posprzątać!
Dziewczynka: My się ciebie nie boimy! - bierze miotłę
Chłopiec 2: Zaraz stąd cię przegonimy!
My wam pomożemy- zwierzęta pomagają i wszyscy przeganiają Królową
Zając: Mrówki też się dołączyły!
Pies: Gryzą ją po nogach! Chodzą jej po głowie!
Mysz: Idź precz Królowo!
Dziewczynka: Wynoś się stąd nareszcie!
Chłopiec 2: Idź już wreszcie sobie!
Królowa ucieka, Chłopiec 1 stoi na polanie.
Chłopiec 2: A ty? Co się tak gapisz? Przecież to my.
Chłopiec 1: Wiem, ale jakoś tak głupio wyszło. Najpierw mi się podobało, ale potem, kiedy zrozumiałem, że odpady nie tylko leżą na ziemi, ale mogą wiele złego zrobić zwierzętom, zatruć wodę, to chciałem już wracać do domu.
Dziewczynka: I dlaczego nie wróciłeś?
Chłopiec 1: Ona mi nie pozwoliła! A potem przyszliśmy tutaj, żeby przeszkodzić wam w posprzątaniu tego lasu. Ale przecież jesteście moimi przyjaciółmi!
Chłopiec 2: I co teraz?
Chłopiec 1: Myślę, że czas wracać do domu.
Dziewczynka: Czy nadal uważasz, że jesteśmy nudni?
Chłopiec 1: Nie, mieliście rację!
Chłopiec 2: Czy będziesz jeszcze rzucał odpady na ziemię?
Chłopiec 1: Nie już nigdy. Wiem, ile złego mogą one wyrządzić!
Zwierzęta chórem: A my chcemy wam podziękować za pomoc!
Dziewczynka: Mam nadzieję, że Królowa Śmieci nigdy już tu nie wróci.
Chłopiec 1: Nie wróci, jeżeli wszyscy będą dbać o przyrodę.
Ryba: Człowieku! W swojej żądzy niszczenia okaż nam w końcu trochę sumienia!
Zając: Daj żyć przyrodzie!
Pies: Przyroda ginie!
Mysz: Czy rozumiecie, że już od lat, sami niszczycie swój własny świat? Zdeptana Ziemia, z plastiku świat, a w nim my.
Ryba: Odpady wszędzie wokół nas, smutno patrzeć na ten świat.
Dziewczynka: Można wygłaszać wiersze.
Chłopiec 1: I śpiewać piosenki o Ziemi.
Chłopiec 2: Lecz będzie dla Ziemi najlepiej.
Chłopiec 1: Gdy dla niej popracujemy!
Zając: Dalej dzieci! Zbierać śmieci!
Chłopiec 1: Cóż może być lepszego od zgody i przyjaźni?
Chłopiec 2: Wędrować po świecie kolego, z przyjaciółmi raźniej!
Pies: Gdy w drogę się wybierasz, przyjaciół bierz ze sobą
Dziewczynka: Przydadzą ci się nieraz i nieraz ci pomogą!
Na zakończenie wszyscy śpiewają piosenkę „Dłonie” Majki Jeżowskiej
Jolanta Kamecka - Krupa - „Odpady - nasz problem”
1
3
Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krakowie
Scenariusze nadesłane na konkurs w ramach projektu „Śmieci mniej - Ziemi lżej