9761, Świetlica


Scenariusz zajęć otwartych dla grupy przedszkola

Data: 21.05.2012

Miejsce: Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie

Prowadząca: Katarzyna Stawiarska-Mróz

Temat zajęć: Wyruszamy w tajemniczą podróż.

Cel ogólny: Wyzwalanie wielostronnej aktywności dzieci w sytuacji zadaniowej.

Cele szczegółowe, uczeń potrafi:

- dodawać i odejmować w pamięci w zakresie 12

- rozwiązywać zadania z treścią

- poprawnie odczytywać wyrazy

- odpowiadać na pytania dotyczące treści tekstu

- wyróżniać głoskę w wyrazie

- liczyć w wyrazach głoski, litery i sylaby

- prawidłowo rozpoznawać rośliny i zwierzęta na ilustracjach

- zaśpiewać piosenkę

Metody:

- podające - pogadanka, samodzielnego dochodzenia do wiedzy

- praktyczne - uczenie się przez działanie

Formy :

- zbiorowa-jednolita

Środki dydaktyczne:

- odtwarzacz CD , płyta CD

- ruchomy alfabet magnetyczny

- patyczki piankowe

- lizaki matematyczne

- plansza „W pociągu”

- ilustracje

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie gości piosenką „Na powitanie”.

(2min)

Witam bardzo serdecznie naszych gości - Was drogie przedszkolaki oraz wasze panie, panią dyrektor. Jest mi bardzo miło, że nas odwiedziliście. Mam nadzieję, że miło spędzicie z nami czas.

  1. Zaproszenie do podróży.

Chciałabym zaprosić Was w podróż na tajemniczą planetę. Podróż pomoże nam rozwiązać zagadkę

SZKOŁA TO KRAINA …….....

0x08 graphic
Będziemy podróżować po ciekawych miejscach..Spójrzcie na trasę naszej podróży.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Wyruszamy z planety Ziemi na planetę Mądrości, w której znajdują się różne ciekawe miejsca.

- Co jest potrzebne do podróży?

Aby podróżować potrzebne nam będą bilety.

Za aktywną pracę na lekcji będziecie otrzymywać naklejki, które nakleicie sobie na waszych biletach, dzieci które będą aktywnie pracować i zbiorą naklejki otrzymają ocenę za prace.

- Co to znaczy aktywnie pracować na lekcji?

Jeżeli uda Wam się poprawnie rozwiązać zadania, które czekają na was na planecie mądrości wylosujecie jedną literę , jeśli uda wam się zebrać wszystkie litery , ułożycie z nich hasło, które będzie rozwiązaniem zagadki.

Mam nadzieję ,że nasi goście chętnie wyruszą z nami w podróż.

Z planety Ziemi wyruszamy w podróż statkiem kosmicznym na planetę Mądrości.

- Czy ktoś z Was podróżował statkiem kosmicznym?

Zapinamy pasy i naśladujemy dźwięk startu statku kosmicznego.

Lądujemy, odpinamy pasy.

( 5min)

  1. Przed Wami pierwsze zadanie , jego rozwiązanie wyjaśni nam do jaką krainę odwiedzimy. przybyliśmy.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

4+4= 5+1=

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

10 -8 = 8-5=

0x08 graphic
0x08 graphic

12 - 2 =

0x08 graphic
0x08 graphic

5+4 =

3

8

6

2

3

8

6

9

10

8

Jesteśmy w krainie Matematyka. Na zajęciach edukacji matematycznej uczymy się liczyć.

Policzmy od 0 do 12 i od 12 do 0.

(3min)

W krainie matematyki czeka na was jeszcze jedno zadanie. Do którego wykorzystamy piankowych patyczków i planszy „W pociągu”

Patyczki to krasnale. Wsłuchajcie się w tekst zadania i wykonujcie po kolei czynności posługując się patyczkami.

„ Krasnale wyruszyły w podróż pociągiem do krainy muchomorów. Na stacji początkowej wsiadło do pociągu 5 krasnoludków zielonych i 3 czerwone , na następnej stacji wsiadły 2 krasnale czerwone.

Ile krasnali wsiadło na stacji początkowej? ( odp. 5)

Ile krasnali dotarło do krainy muchomorów?” (odp. 10)

Wspaniale sobie poradziliście, proszę jedną osobę o odkrycie jednej litery.

(3min)

  1. Wyruszamy w dalszą podróż do krainy POLONISTYCZNEJ.

Do krainy Polonistycznej pojedziemy na koniu, siedząc chwytamy za lejce i kląskając jedziemy na koniu.Dojechaliśmy.

  1. Waszym zadaniem jest wypowiedzieć nazwę pierwszego obrazka i odszukać obrazek rozpoczynający się ta właśnie głoską . Będziecie łączyć w ten sposób kolejne obrazki, stosując tę samą zasadę.

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

(rozw. mak-kot, arbuz-zebra, tort-trawa)

(2min)

  1. Świetnie sobie poradziliście, w tej kranie czeka na was jeszcze dwa zadania.

Podzielcie wyrazy na sylaby , głoski litery. Jeśli sobie poradzicie otrzymacie kolejną literę do zagadki. (Liczba głosek przy sprawdzeniu jest dzielona przez przedszkolaki.)

wyraz

liczba liter

liczba głosek

liczba sylab

jeleń

czapka

dzbanek

szafa

  1. W klasie pierwszej wszyscy poznaliśmy cały alfabet liter i uczymy się czytać. Przed wami zadanie, dzięki któremu będziecie mogli pochwalić się jak pięknie potraficie czytać. Przeczytajcie tekst i podzielcie wyrazy na sylaby pionową kreską.

(rytmiczne wyklaskiwanie wierszyka przez przedszkolaki).

STARY NIEDŹWIEDŹ MOCNO ŚPI.

MY SIĘ GO BOIMY.

CICHUTKO SIEDZIMY.

JAK SIĘ ZBUDZI , TO NAS ZJE.

Przeczytajmy wspólnie wyliczankę.

Pięknie pracujecie, zasłużyliście na odkrycie kolejnej litery.

Wyruszamy do doliny przyrody. Wstajemy, wsiadamy na rower i w miejscu jedziemy. Powoli jedziemy i coraz szybciej i znowu powoli, dojeżdżamy do celu. Zsiadamy z rowera, siadamy do ławek.

  1. Dojechaliśmy do doliny PRZYRODY.

Jestem ciekawa czy poradzicie sobie z zadaniem, które polega na rozpoznaniu ptaków i zwierząt na ilustracji.

Pokazanie ilustracji ptaków i zwierząt.

(5min)

Wspaniale znacie otaczająca nas przyrodę, w nagrodę otrzymujecie na kolejną literę - D.

  1. Udajemy się w dalszą podróż do krainy MUZYKI.

Do krainy muzyki popłyniemy statkiem. Naśladujmy szum morza. Dojechaliśmy.

W szkole bardzo dużo śpiewamy, przygotowaliśmy dla naszych gości piosenkę, którą zaprezentujemy na spotkaniu z okazji „Dnia Matki”.

Śpiewanie piosenki „Kocham cię”.

(3min)

Poradziliście sobie śpiewająco, przyznaję Wam następną literę do hasła.

Do ostatniej krainy pojedziemy na hulajnodze, Wstańcie i jedziemy na prawej nodze, lewą się odpychamy, jedziemy na lewej nodze prawą się odpychamy. Dojechaliśmy .

  1. Zapraszam Was do ostatniego miejsca, które odwiedzimy to kraina PLASTYKI.

Powiedzcie co w szkole robimy na zajęciach plastycznych i technicznych?

Na poprzednich zajęciach plastycznych przygotowaliśmy wiosenne koszyczki dla naszych gości. Wasze koszyczki są piękne i kolorowe, wykazaliście umiejętnością wycinania nożyczkami, klejeniem i zginania papieru.

W pełni zasłużyliście na ostatnią literę do rozwiązania zagadki.

Na zakończenie zajęć wręczycie przedszkolakom koszyczków z cukierkami.

Odczytajmy wszyscy głośno rozwiązanie zagadki.

SZKOŁA TO KRAINA WIEDZY

(2min)

  1. Zabawa w niedokończone zdania.

W szkole podoba mi się…..

Moim ulubionym zajęciem w szkole jest….

W szkole lubię…..

W szkole jest….

(3min)

  1. Podziękowanie za przybycie i wręczenie przedszkolakom wiosennych koszyczków z cukierkami0x01 graphic

opracowała mgr Katarzyna Stawiarska-Mróz

planeta

ZIEMIAAaa

kraina

MATEMATYKA

kraina

POLONISTYCZNA

kraina

PLASTYKI

kraina

Muzyki

Dolina

PRZYRODY

T

A

M

E

K

Y


