Scenariusz lekcji z przyrody w klasie IV
Temat : Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.
Hasło programowe: Zdrowy styl życia.
Zakres treści: Składniki pokarmowe. Rodzaje witamin i ich rola. Choroby spowodowane brakiem witamin - awitaminozy. Produkty żywnościowe będące źródłem witamin.
Cele nauczania dotyczące:
Wiadomości:
Uczeń (wie, umie, potrafi):
- wymienić główne składniki pokarmowe i omówić ich rolę,
- podzielić witaminy na rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach,
- podać źródła witamin.
Umiejętności:
Uczeń (umie, potrafi)
- omówić rolę witamin w organizmie człowieka,
- uzasadnić, że spożywanie warzyw i owoców sprzyja zachowaniu zdrowia,
- wymienić choroby spowodowane brakiem witamin - awitaminozy.
Postawy:
Wdrażanie do prawidłowego, zdrowego stylu życia.
Typ lekcji:
Służąca opracowaniu nowego materiału.
Metody:
Słowna, gry i zabawy dydaktyczne.
Formy organizacyjne:
Zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Wykreślanki, krzyżówka, ilustracje warzyw i owoców, plansza dydaktyczna o witaminach materiały źródłowe.
Przebieg lekcji
I. Faza wprowadzająca
1. Rozwiązanie ślimaka - przeskakiwanki
- Przeskakując zawsze tę samą ilość kratek rozwiąż hasło, które będzie tematem naszej lekcji.
„Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”
II Faza realizacyjna
2. Grupowanie - łączenie nazw składników pokarmowych z ich rolą.
Białka - budują nasz organizm
Tłuszcze - służą do wytwarzania energii, można je magazynować
Cukry - wytwarzają energię niezbędna do życia
Witaminy- regulują czynności życiowe w organizmie, uodparniają
Sole mineralne- budują kości i zęby, regulują czynności życiowe
Woda - bierze udział we wszystkich czynnościach
3. Witaminy - rodzaje
Witaminy - są to substancje - związki chemiczne zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu, są niezbędne do życia.
Vita - z łac. Znaczy życie
- Określa się je literami alfabetu ze względu na bardzo skomplikowane nazwy.
Po raz pierwszy nazwy witaminy użył polski uczony biochemik - Kazimierz Funk w 1912 r.
- Witaminy są rozpuszczalne w wodzie C,B
W tłuszczach - A, D, E, K
4. Źródła występowania witamin
- rozwiązanie krzyżówki
- owoce, warzywa - pokaz ilustracji
- spożywamy na surowo - podczas gotowania, pieczenia, smażenia witaminy ulegają rozkładowi.
5. Rola witamin - praca w grupach tekstem źródłowym
- rola w organizmie
- objawy niedoboru (awitaminoza)
- źródła występowania
6. Uzupełnienie tekstu z lukami.
* Niedobór witaminy ……. Powoduje kłopoty z widzeniem (tzw. kurzą ślepotę).
* Brak witamin z grupy ……… powoduje choroby skóry i choroby układu nerwowego.
* Niedobór witaminy ………… powoduje szkorbut, kruchość naczyń krwionośnych, brak
odporności na zakażenia.
* Brak witaminy ……… naraża nas na krzywicę i złamania kości.
III Faza końcowa - podsumowująca
- W jakich owocach i warzywach jest najwięcej witaminy C - oglądanie ilustracji z zawartością w mg.
- Zadanie pracy domowej - wykreślanka, napisać przepis na sałatkę owocową lub warzywną.
Scenariusz lekcji z przyrody w klasie IV
Temat : Rozmnażanie się człowieka.
Hasło programowe: Czynności życiowe organizmów żywych
Zakres treści: Rozmnażanie bezpłciowe i płciowe. Jajorodność i żyworodność. Budowa i rola układu rozrodczego kobiety i mężczyzny. Komórki rozrodcze człowieka. Zapłodnienie.
Cele nauczania dotyczące:
Wiadomości:
Uczeń (wie, umie, potrafi):
- wymienić elementy budowy układu rozrodczego człowieka,
- nazwać komórki rozrodcze - męską i żeńską,
- wyjaśnić pojęcie rozmnażanie, zapłodnienie,
- podać przykłady zwierząt jajorodnych i żyworodnych.
Umiejętności:
Uczeń (umie, potrafi)
- omówić rolę układu rozrodczego człowieka,
- zaznaczyć na rysunku poszczególne elementy układu rozrodczego kobiety i mężczyzny,
- wyjaśnić na czym polega jajorodność i żyworodność, a na czym rozmnażanie bezpłciowe i płciowe.
Postawy:
Wdrażanie do prawidłowej pracy na lekcji.
Typ lekcji:
Służąca opracowaniu nowego materiału.
Metody:
Słowna, praca z tekstem - tekst źródłowy , karty pracy
Formy organizacyjne:
Zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
wiersz, ilustracje zwierząt jajorodnych i żyworodnych, ilustracje rozmnażania bezpłciowego i płciowego, plansze dydaktyczne o budowie układu rozrodczego człowieka, karty pracy.
Przebieg lekcji
I. Faza wprowadzająca
1. Wysłuchanie wiersza Jana Świąć „Skąd się biorą dzieci”
- Jakie informacje zawarte w wierszu są nieprawdziwe?
- Jakie informacje z wiersza są prawdziwe?
II Faza realizacyjna
2. Zapisanie tematu lekcji w ćwiczeniu/zeszycie - Rozmnażanie się człowieka.
3. Burza mózgów - Wypisywanie na tablicy skojarzeń z wyrazem rozmnażanie
- Zapisanie i wytłumaczenie pojęcia rozmnażanie - jest to wydawanie na świat potomstwa, zapewnia ono trwanie organizmów na Ziemi.
- Wyjaśnij dlaczego rozmnażanie jest bardzo ważne w przyrodzie?
4. Rodzaje rozmnażania
Wszystkie organizmy żywe żyjące na Ziemi rozmnażają się. Są różne sposoby rozmnażania wśród roślin, zwierząt czy niewidzialnych bakterii.
- Bezpłciowe - do rozmnażania potrzebny jest tylko jeden osobnik - rośliny, bakterie
- Płciowe - potrzebne są dwa osobniki różnej płci - męskiej i żeńskiej - zwierzęta, człowiek i rośliny.
5. Jajorodność i żyworodność
- Z rozmnażaniem płciowym wiąże się jajorodność - rozwój organizmu w jaju (wykluwa się z jaja)
i żyworodność - rozwój organizmu w ciele matki (rodzi się żywe bezpośrednio z ciała matki),
- Na podstawie obejrzanych ilustracji podajcie przykłady zwierząt jajorodnych i żyworodnych - zapiszcie w ćwiczeniu.
6. Rozmnażanie się człowieka.
- Aby rozmawiać o rozmnażaniu człowieka trzeba znać podstawowe pojęcia związanie z budową układu rozrodczego.
- Na podstawie ilustracji w podręczniku zapoznaj się z budową układu rozrodczego człowieka (męskiego i żeńskiego).
- Wskaż na planszy dydaktycznej poszczególne elementy - nazwij je.
- Nauczyciel objaśnia rolę każdego elementu.
7.Uzupełnianie kart pracy
- Na rysunku podpisz poszczególne narządy układu rozrodczego.
8. Komórki rozrodcze człowieka.
- Żeby doszło do rozmnażania się człowieka, czyli do wydania na świat potomstwa muszą połączyć się ze sobą komórki rozrodcze żeńska - komórka jajowa z męską - plemnikiem.
Takie połączenie nazywa się zapłodnieniem i daje ono początek nowemu życiu.
- Zobacz na planszy jak takie komórki wyglądają, kto mi przypomni gdzie są wytwarzane (produkowane)
- Komórka jajowa - w jajnikach
- Plemniki - w jądrach.
III Faza podsumowująca
- Spróbujemy podsumować dzisiejszą lekcję o rozmnażaniu się człowieka.
- Przeczytam wam tekst w którym jest prawda i fałsz. Proszę uważnie słuchać i w grupach po 2 osoby odpowiedzieć na podane pytania w karcie pracy.
Praca domowa
Uzupełnij kartę pracy dotyczącą rozmnażania
Scenariusz lekcji z przyrody w klasie IV
Temat : Rodzaje skali na mapie - zabawy ze skalą.
Hasło programowe: Orientacja w terenie, skala, szkic, plan, mapa.
Zakres treści: Skala, plan, mapa. Rodzaje skal na mapie. Skala duża , skala mała. Zamiana skal. Obliczanie odległości rzeczywistej na podstawie skali mapy.
Cele nauczania dotyczące:
Wiadomości:
Uczeń (wie, umie, potrafi, rozumie):
- wyjaśnić pojęcia - skala, plan, mapa,
- wymienić rodzaje skal na mapie,
- wyjaśnić terminy skala duża, skala mała
Umiejętności:
Uczeń (umie, potrafi)
- prawidłowo odczytać i zapisać rodzaj skali,
- rozpoznać i wskazać skalę dużą i skalę małą,
- zamienić skalę liczbową na mianowaną i podziałkę liniową,
- obliczyć odległość rzeczywistą na podstawie skali mapy w atlasach szkolnych.
Postawy:
Wdrażanie do prawidłowej pracy na lekcji. Dostrzeganie znaczenia skali w życiu codziennym.
Typ lekcji:
Służąca opracowaniu nowego materiału.
Metody:
Słowna, praca z mapą ścienną i atlasem
Formy organizacyjne:
Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Rebus, plan przedmiotu -domu, plan miasta, mapy różnego rodzaju, mapa ścienna Polski, atlasy, karty pracy.
Przebieg lekcji
I.Faza wprowadzająca
1.Rozwiązanie rebusu
Hasło - Rodzaje skali
- Zapis tematu w zeszycie przedmiotowym - „Rodzaje skali na mapie”.
II Faza realizacyjna
2. Wyjaśnienie co to jest skala i do czego służy
- Kto przypomni z wcześniejszej lekcji - Co to jest skala? Do czego służy skala?
(skala jest to liczba, która mówi ile razy wymiary danego obiektu, przedmiotu na planie zostały powiększone lub pomniejszone).
- Zapisz na tablicy przykład skali pomniejszającej
1:3 - wyjaśnij co to znaczy? (wymiary tego przedmiotu na planie zostały pomniejszone 3 razy).
- Zapisz na tablicy przykład skali powiększającej
4:1 - wyjaśnij co to znaczy? (wymiary tego przedmiotu na planie zostały powiększone 4 razy).
- Co oznacza skala 1:1? (wymiary na planie są takie same jak w rzeczywistości)
- Zastanówcie się gdzie najczęściej człowiek wykorzystuje skalę? Gdzie ta skala ma zastosowanie?
(do rysowania planów przedmiotów, planów miejscowości, różnego rodzaju map) - pokaz przykładów
3. Wyjaśnienie pojęcia plan i mapa
- Przyjrzyjcie się uważnie przykładom planów i map i przypomnijcie sobie
- Co to jest plan? (plan jest to zarys obiektu lub niewielkiego terenu - obszaru Ziemi widzianego z góry w pomniejszeniu).
- Co to jest mapa? (mapa jest to obraz dużego obszaru Ziemi narysowanego na płaszczyźnie w odpowiedniej skali).
4. Skala duża, skala mała
- Zarówno tworząc plan, jak i mapę korzystamy ze skali.
- Mapy, które przedstawiają duże obszary, gdzie jest mało szczegółów, mówimy, że są wykonane w skalach małych. (pokaz mapy fizycznej Polski)
- Mapy , które przedstawiają mniejszy obszar, gdzie jest więcej widocznych szczegółów, mówimy że są wykonane w skalach dużych. ( pokaz mapy fizycznej Mazowsza, mapy topograficznej, planu miasta)
5. Grupowanie podanych skal na skale duże i małe
Wpisz w odpowiednią rubrykę tabelki następujące skale:
1:1000; 1: 300 000; 1: 1 000 000; 1: 25 000; 1: 10 000; 1:4 500; 1: 20 000 000;
1: 5 000 000; 1: 200; 1: 100 000 000
Skala duża |
Skala mała |
|
|
6. Rodzaje skali na mapie
- Na mapach ściennych i mapach w atlasach stosuje się trzy rodzaje skal
skala liczbowa skala mianowana podziałka (skala) liniowa
1:1 000 000 1cm - 1 km
- Czasami jest tak, że te wszystkie rodzaje skal są na jednej mapie, czasami jest tylko jeden rodzaj skali.
7. Wyszukiwanie przykładów różnych skal z atlasu- zapisywanie na schemacie
Skala
8. Zamiana skal
- Zastanowimy się nad pytaniem do czego potrzebna jest skala mapy, dlaczego jest przydatna zwłaszcza turystom i kierowcom?
(dzięki skali mapy możemy obliczyć rzeczywistą odległość między dwoma miejscowościami)
- W terenie najbardziej przydatną skalą jest skala mianowana i podziałka liniowa. Dzięki niej możemy szybko obliczyć prawdziwe odległości.
- Zamienimy skalę liczbową na mianowaną i podziałkę liniową.
skala liczbowa 1: 2 000 skala liczbowa 1: 300 000
skala mianowana 1cm - 2 000 cm skala mianowana 1cm - 300 000 cm
1cm - 20m 1cm - 3000 m
1cm - 3 km
podziałka liniowa
podziałka liniowa
9. W grupach zamieńcie skalę liczbową na mianowaną i liniową
1:1000 1: 200 000 1: 5 000 000 1: 30 000 000
10. Obliczanie na podstawie skali mapy odległości rzeczywistej miedzy miejscowościami.
- Mówiliśmy, że skala przydatna jest turystom, żeby obliczyć trasę wycieczki, czy marszu z jednej miejscowości do drugiej.
- Obliczamy w następujący sposób
Puławy - Warszawa
Przeliczamy skalę na mianowaną
Mierzymy linijką odległość na mapie - np. 12cm
Wykonujemy działanie- mnożymy skalę mapy przez liczbę cm na mapie.
- W grupach na podstawie mapy fizycznej Polski z atlasu ze str.26 oblicz rzeczywistą odległość miedzy następującymi miastami, które wylosujecie
Wrocław - Poznań
Warszawa- Łódź
Kraków - Lublin
Szczecin - Poznań
Gdańsk - Warszawa
Bydgoszcz - Olsztyn
- Z mapy hipsometrycznej Wyżyny Lubelskiej ze str.34 obliczcie rzeczywistą odległość pomiędzy Puławami, a Nałęczowem.
III Faza podsumowująca
- Spróbujemy podsumować dzisiejszą lekcję o skali mapy.
- Jakie mamy rodzaje skali na mapie?
- Co to za rodzaj skali przedstawiony na obrazku?
- Kto wyjaśni, co to znaczy skala duża, skala mała?
- Która skala na rysunku jest skala małą, a która dużą.
Praca domowa
Uzupełnij kartę pracy dotyczącą skali mapy