potrzeby pokarmowe zwierząt, przyroda, scenariusze kl.6


Temat: Potrzeby pokarmowe zwierząt

OGÓLNY CEL NAUCZANIA: Rozumienie zależności istniejących w środowisku przyrodniczym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

W zakresie nauczania:
a) na poziomie wiadomości
w kategorii A (zapamiętanie wiadomości)

w kategorii B (zrozumienie wiadomości)

b) na poziomie umiejętności

W zakresie uzyskiwanych kompetencji:

METODY:

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Tok lekcji

  1. Faza wstępna

    1. Nawiązanie do tematu.
      Dziś będziemy rozmawiać na temat potrzeb pokarmowych zwierząt. Dlatego zanim zaczniemy przypomnijmy sobie to, co już o odżywianiu wiemy.
      Pytania kierowane do uczniów
      :

        • Co to jest odżywianie?

        • Jak możemy podzielić organizmy ze względu na sposób odżywiania się?

        • Jakie organizmy zaliczamy do samożywnych?

        • Dlaczego rośliny zaliczamy do samożywnych?

        • Czego potrzebują rośliny aby wytworzyć sobie pokarm?

        • Jak nazywamy proces w wyniku którego rośliny produkują sobie pokarm?

        • Co oznacza pojęcie organizm cudzożywny /odżywia się gotowym pokarmem, pobiera gotowy pokarm/

  • Nauczyciel podaje temat lekcji oraz krótko przedstawia cele lekcji:

  • Nauczyciel: Proszę o zapisanie w zeszytach przedmiotowych tematu lekcji: POTRZEBY POKARMOWE ZWIERZAT.

        1. Przedstawienie istoty cudzożywności /heterotrofizmu/.

        2. Wyróżnienie zasadniczych grup organizmów heterotroficznych, ich charakterystyka i podanie przykładów gatunków należących do biofagów, saprofagów i pasożytów

        3. Określenie potrzeb pokarmowych zwierząt - Wykazanie związku między wielkością ciała , rodzaju spożywanego pokarmu i aktywnością zwierzęcia, a ilością zjadanego pokarmu.

    1. Faza realizacyjna
      Na dzisiejszej lekcji będziecie pracować w grupach. Proszę abyście spośród siebie wybrali osobę która na dzisiejszej lekcji będzie pełnić rolę lidera grupy - kierującego pracą całego zespołu, oraz sprawozdawcę który przedstawi wszystkim efekty waszej pracy.

      1. Podział uczniów na zespoły (5-6 osobowe) i przypomnienie zasady pracy w grupie:

        1. Pracuj aktywnie.

        2. Mów w swoim imieniu.

        3. Nie oceniaj innych, licz się z ich zdaniem.

        4. Uważnie słuchaj, nie przerywaj innym.

        5. Swoje zadania wykonuj w określonym czasie.

        6. Bądź życzliwy dla swoich koleżanek i kolegów.


    Uczniowie wybierają lidera grupy.

    Nauczyciel rozdaje instrukcje do pracy.

      1. Układanka
        Nauczyciel:
        Wiemy już w jaki sposób odżywiają się organizmy samożywne /rośliny/. Wiemy też jakie składniki są im niezbędne do przeprowadzania procesu fotosyntezy. Zastanówmy się zatem,
        jakich składników do odżywiania swojego organizmu potrzebują zwierzęta /organizmy cudzożywne/

        1. Nauczyciel przyczepia do tablicy napisy z różnymi substancjami, wśród których uczniowie wybierają te które zwierzęta wykorzystują w procesie odżywiania.

    Napisy przyczepione do tablicy - WODA, DWUTLENEK WEGLA, SOLE MINERALNE, TLEN, BIAŁKO, CUKRY, TŁUSZCZE, WITAMINY.

    Z pośród wymienionych wyżej uczniowie odrzucają tlen i dwutlenek węgla.

        1. Nauczyciel prosi o podział w/w substancji na substancje organiczne i nieorganiczne

          • Przypomnienie pojęć substancje organiczne, substancje nieorganiczne.

      1. Chętny uczeń dokonuje na tablicy podziału.

      2. ORGANICZNE

        NIEORGANICZNE

        białko

        woda

        cukry

        sole mineralne

        tłuszcze

        witaminy

            1. Uczniowie uzupełniają ćwiczenie 173 str.70 z zeszytu ćwiczeń

          1. Nauczyciel - zagajenie:
            Skoro wiemy jakie składniki muszą znaleźć się w diecie organizmów cudzożywnych, czas aby zastanowić się w jaki sposób i skąd te składniki docierają do organizmów zwierząt.

          2. Rozdanie zespołom instrukcji do pracy w grupie /zał2/

        Instrukcja 1 /. wszystkie grupy pracują z taką samą instrukcją, różnią się tylko przykładami organizmów heterotroficznych).

            1. Uczniowie pracują w grupach układając na ławkach schemat podziału organizmów cudzożywnych.

            2. Wyznaczeni przez grupę przedstawiciele przyczepiają do tablicy efekty swojej pracy a wszyscy uczniowie wypełniają schematy podziału na swoich kartach pracy: /zał 3/

              • I gr. - przyczepia do tablicy napis BIOFAGI i wyjaśnia jego znaczenie.

      Nauczyciel zadaje pytanie: Jak możemy podzielić biofagi?

      Nauczyciel zadaje pytanie: Jak możemy podzielić SAPROFAGI?

      Nauczyciel zadaje pytanie: Jak możemy podzielić PASOŻYTY?

  • Do przygotowanego w ten sposób schematu uczniowie podają kolejno przykłady heterotrofów.

  • Przy każdym przykładzie uczeń proszony jest o podanie powodu dla którego dany organizm został zakwalifikowany do wybranej grupy - utrwalenie poznanych wiadomości.

      1. Kolejne zadanie dla grup. Tym razem zadaniem grup będzie próba odpowiedzi na zadane w instrukcjach pytania na podstawie analizy wybranych fragmentów tekstu w podręczniku przedmiotowym.

    Każda grupa otrzymuje instrukcję arkuszach innymi pytaniami. /zał.4/

      1. Grupy kolejno prezentują efekty swojej pracy. Nauczyciel przyczepia arkusze z odpowiedziami w widocznych miejscach klasy.

      2. Wspólnie na podstawie zebranych informacji zastanawiamy się nad potrzebami pokarmowymi zwierząt.

    1. Faza podsumowująca

    1. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości - odpowiedzi na pytania

    1. Co to jest odżywianie?

    2. Jak dzielimy organizmy ze względu na sposób odżywiania?

    3. Jak dzielimy zwierzęta ze względu na rodzaj pobieranego pokarmu?

    4. Od czego zależy ilość i jakość zjadanego przez zwierzęta pokarmu?

    5. Jakie są potrzeby pokarmowe zwierząt?

    1. Ocena aktywności uczniów.

    2. Praca domowa - zadania w zeszycie ćwiczeń.


    Załącznik 1

    WODA

    SOLE MINERALNE

    DWUTLENEK WĘGLA

    TLEN

    BIAŁKO

    CUKRY

    TŁUSZCZE

    WITAMINY

    ORGANICZNE

    NIEORGANICZNE


    0x08 graphic
    Załącznik 2 Szkielet schematu podziału organizmów cudzożywnych

    0x08 graphic
    0x08 graphic


    Załącznik 3

    Instrukcja dla grupy:
    1. Na podstawie opisów zawartych na kartonikach oraz analizy rys.222 str.133 zapoznajcie się z pojęciami: biofag, saprofag, pasożyt.

    2. Dokonajcie podziału tych grup organizmów wg dołączonego szkieletu schematu..

    3. Dopasujcie do tych pojęć przedstawicieli świata zwierząt.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Instrukcja dla grupy:
    1. Na podstawie opisów zawartych na kartonikach oraz analizy rys.222 str.133 zapoznajcie się z pojęciami: biofag, saprofag, pasożyt.

    2. Dokonajcie podziału tych grup organizmów wg dołączonego szkieletu schematu..

    3. Dopasujcie do tych pojęć przedstawicieli świata zwierząt.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Instrukcja dla grupy:
    1. Na podstawie opisów zawartych na kartonikach oraz analizy rys.222 str.133 zapoznajcie się z pojęciami: biofag, saprofag, pasożyt.

    2. Dokonajcie podziału tych grup organizmów wg dołączonego szkieletu schematu..

    3. Dopasujcie do tych pojęć przedstawicieli świata zwierząt.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Instrukcja dla grupy:
    1. Na podstawie opisów zawartych na kartonikach oraz analizy rys.222 str.133 zapoznajcie się z pojęciami: biofag, saprofag, pasożyt.

    2. Dokonajcie podziału tych grup organizmów wg dołączonego szkieletu schematu..

    3. Dopasujcie do tych pojęć przedstawicieli świata zwierząt.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Instrukcja dla grupy:
    1. Na podstawie opisów zawartych na kartonikach oraz analizy rys.222 str.133 zapoznajcie się z pojęciami: biofag, saprofag, pasożyt.

    2. Dokonajcie podziału tych grup organizmów wg dołączonego szkieletu schematu..

    3. Dopasujcie do tych pojęć przedstawicieli świata zwierząt.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Instrukcja dla grupy:
    1. Na podstawie opisów zawartych na kartonikach oraz analizy rys.222 str.133 zapoznajcie się z pojęciami: biofag, saprofag, pasożyt.

    2. Dokonajcie podziału tych grup organizmów wg dołączonego szkieletu schematu..

    3. Dopasujcie do tych pojęć przedstawicieli świata zwierząt.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Załącznik 4

    BIOFAGI

    SAPROFAGI

    ROŚLINOŻERCY

    WSZYSTKOŻERCY

    MIĘSOŻERCY

    GLEGOŻERCY

    MUŁOŻERCY

    KAŁOŻERCY

    PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE

    PASOŻYTY WEWNETRZNE


    krowa

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    łoś

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    sarna

    jeleń

    0x08 graphic
    zając

    0x08 graphic
    dzik

    0x08 graphic
    dzik

    0x08 graphic
    dzik

    0x08 graphic
    rak

    0x08 graphic
    tygrys

    0x08 graphic
    puma

    0x08 graphic
    lew

    0x08 graphic
    jaguar

    0x08 graphic
    jastrząb

    0x08 graphic
    sęp

    0x08 graphic
    hiena

    0x08 graphic
    ścierwnik biały
    padlinożerca

    0x08 graphic
    hiena

    0x08 graphic
    sęp

    0x08 graphic
    dżdżownica

    0x08 graphic
    dżdżownica


    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    rurecznik
    dżdżownica


    0x08 graphic
    0x08 graphic
    rurecznik

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    rurecznik

    dżdżownica


    0x08 graphic
    0x08 graphic
    rurecznik

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    rurecznik

    0x08 graphic
    dżdżownica


    0x08 graphic
    0x08 graphic
    żuk gnojowy

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    żuk gnojowy

    0x08 graphic
    żuk gnojowy

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    żuk gnojowy

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    żuk gnojowy

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    kleszcze

    0x08 graphic
    wszy

    0x08 graphic
    pchły

    0x08 graphic
    wszy

    pchły

    0x08 graphic
    tasiemiec

    0x08 graphic
    owsik

    0x08 graphic
    owsik

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    świerzbowiec

    glista ludzka

    0x08 graphic
    dżdżownica



    Załącznik 5

    I. Przeczytajcie uważnie tekst na stronie 134 i odpowiedzcie na pytania:

    Odpowiedź wyraźnie (dużymi literami) zapiszcie na przygotowanych arkuszach.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    II. Przeczytajcie uważnie tekst na stronie 134 i odpowiedzcie na pytania: Czym odżywiają się mięsożercy?.

    Odpowiedź wyraźnie (dużymi literami) zapiszcie na przygotowanych arkuszach.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    III. Przeczytajcie uważnie tekst na stronie 134 i odpowiedzcie na pytania:

    Odpowiedź wyraźnie (dużymi literami) zapiszcie na przygotowanych arkuszach.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    IV. Przeczytajcie uważnie tekst na stronie 134 i odpowiedzcie na pytania:

    Odpowiedź wyraźnie (dużymi literami) zapiszcie na przygotowanych arkuszach.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    V. Na podstawie tekstu str. 134 i wiadomości dotyczących składników pokarmowych z kl.IV odpowiedzcie na pytania:

    Odpowiedź wyraźnie (dużymi literami) zapiszcie na przygotowanych arkuszach.

    Załącznik 6

    Mięsożercy odżywiaja się …………………

    Do organizmu dostarczają głównie ………………………...

    Roślinożercy odżywiają się ………………….. Do organizmu dostarczają głównie ………………………..

    Źródła soli mineralnych

    1. ……………….....
    2. ………………….
    3. ………………….
    0x01 graphic
    0x01 graphic

    26

    mułożerca

    mułożerca

    mułożerca

    mułożerca

    mułożerca

    Pokarmem larw żuka leśnego są wałeczki naturalnego nawozu

    Pokarmem larw żuka leśnego są wałeczki naturalnego nawozu

    Pokarmem larw żuka leśnego są wałeczki naturalnego nawozu

    Pokarmem larw żuka leśnego są wałeczki naturalnego nawozu

    Pokarmem larw żuka leśnego są wałeczki naturalnego nawozu


