KOCHAM TEATR
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
ZESZYT 6
MAREK MAJ
BAŚŃ O ROSZPUNCE
wg BRACI GRIMM
Szczecin, marzec 2003
MAREK MAJ
BAŚŃ O ROSZPUNCE
wg BRACI GRIMM
SPIS TREŚCI:
1. Michalina Butkiewicz. Wstęp……………………….str. 5
2. Iwona Skiba „Baśniowa rzeczywistość” Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I szkoły podstawowej……………….….str.7
3. Ewa Szpakowska „Urodziny Roszpunki” Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy III szkoły podstawowej….…………...str.11
4. Agnieszka Ziółkowska „Dawno, dawno temu…- baśnie, które opowiadała mi moja mama”…………………….………………str. 18
5. Agnieszka Ziółkowska „My body, my character” Scenariusz lekcji języka angielskiego dla klasy VI klasy szkoły podstawowej………………………………………………………..str. 23
Opieka metodyczna i merytoryczna: Michalina Butkiewicz
Skład i opracowanie: Zofia Wolniakowska-Majewska
Wydawca:
TEATR LALEK „PLECIUGA”
ul. Kaszubska 9
70-403 Szczecin
tel./fax.: (091) 43 35 804
Szczecin, marzec 2003
Wydanie I
„Znikanki”, wyliczanki, taniec, budowanie ze wszystkiego, śpiewanie, układanie wierszy, opowiadanie baśni, rozwiązywanie krzyżówek, bieganie slalomem, rysowanie, naśladowanie ruchów swoich kolegów - do takich metod pracy z dzieckiem odwołały się autorki scenariuszy zajęć, dla których inspiracją stało się przedstawienie Teatru Lalek „Pleciuga” pt.
„Baśń o Roszpunce”
w reżyserii Dariusza Kamińskiego. Ćwiczenia te pobudzają aktywność dziecka, pozwalają mu uczyć się poprzez działanie, poznawać i doświadczać. Na zajęciach zintegrowanych, j. polskim i j. angielskim nauczyciele odwołują się do fabuły, określają cechy bohaterów, kształtują umiejętności uczniów zgodnie z wymaganiami określonymi w podstawach programowych. Wykorzystują do tego celu kontakt z „prawdziwym teatrem”, ze światem, o którym chcieli opowiedzieć dzieciom dorośli.
Przedstawienie teatralne dziecko przeżyje i zapamięta. W szkole, ze swoją panią i z kolegami będzie rozmawiać o tym, co w świecie baśni było dobrem, a co złem, spróbuje odpowiedzieć na pytanie - dlaczego... I być może napisze kiedyś...Dawno, dawno temu, kiedy byłam małą dziewczynką, była taka szkoła, a w niej uczyła taka pani, która bardzo kochała dzieci.... a w Szczecinie był taki teatr...
Warto więc, naprawdę warto odwoływać się do tekstu kultury, jakim jest przedstawienie teatralne, nie tylko wtedy, gdy uczymy j. polskiego.
Koncepcja tego zeszytu została opracowana w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „DYS...KURS” w Szczecinie.
Michalina Butkiewicz
Blok tematyczny: Spotkanie ze sztuką.
Temat dnia: Baśniowa rzeczywistość.
Scenariusz zajęć integrowanych dla klasy I szkoły podstawowej.
Zakłada się, że dzieci były wcześniej w Teatrze Lalek „Pleciuga” na przedstawieniu pt.: „Baśń o Roszpunce”.
Rodzaje aktywności:
- polonistyczna,
- matematyczna,
- plastyczno - techniczna,
- muzyczno - ruchowa.
Cele ogólne:
- zapoznanie się z nową dziedziną sztuki, jaką jest teatr,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się,
- dbanie o kulturę słowa,
- wdrażanie do zgodnej pracy w małych grupach,
- kształtowanie dobrych relacji w grupie,
- rozwijanie percepcji i ekspresji twórczej,
- stymulowanie procesów wyobraźni i procesów twórczego myślenia.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- prawidłowo nazwać i wymienić postaci występujące w baśni,
- opowiedzieć treść poznanej baśni,
- wypowiadać się samodzielnie pełnymi zdaniami na dany temat,
- posługiwać się słownictwem związanym z teatrem (scena, widownia, postać, reflektor, kurtyna, scenografia, lalka, aktor),
- pisać z pamięci opracowany i omówiony tekst,
- zbudować zdania z rozsypanki wyrazowej,
- wykonać wieżę z: pudeł, kartonów, rolek po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, gazet,
- zgodnie pracować w grupie,
- dodawać i odejmować w zakresie 20.
Metody pracy:
- rozmowa kierowana,
- zabawy i gry dramowe,
- działalność manualna.
7
Formy pracy:
- zespołowa,
- grupowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- krzyżówka dla każdego dziecka,
- rozsypanka wyrazowa dla każdego dziecka,
- pudła, kartony, rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, gazety, nożyczki, klej, farby, taśma klejąca,
- kaseta lub CD z muzyką relaksacyjną - świergot ptaków.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa z dziećmi na temat teatru jako instytucji (wprowadzenie lub utrwalenie pojęć: scena, widownia, postać, reflektor, kurtyna, scenografia, lalka, aktor) oraz spektaklu pt. „Baśń o Roszpunce” (dzieci opowiadają treść, wymieniają i nazywają postaci, charakteryzują je, mówią o swoich odczuciach, co im się podobało lub nie - wymagane będzie wyodrębnienie głównych wydarzeń baśni).
2. Zabawa muzyczno - ruchowa „Lustro”. Wybrane dziecko stając naprzeciwko grupy, improwizuje ruchy ptaka do muzyki; pozostałe osoby powtarzają za nim natychmiast jego gesty w taki sposób, aby stworzyć wrażenie, że ich ruch stanowi odbicie lustrzane ruchu osoby improwizującej; zabawę można wykonywać w mniejszych grupach lub parach;
3. Rozdanie uczniom krzyżówek skserowanych na kolorowym papierze (wybieramy tyle kolorów, aby klasę podzielić na zespoły 4-6 osobowe, które będą później razem pracować) i rozwiązywanie ich (załącznik nr1).
4. Nauczyciel wyznacza stanowiska pracy dla grup i przypomina zasady pracy: współdziałanie, dzielenie się rolami, zwrócenie uwagi na to, że wszyscy przyczyniają się do sukcesu.
Każda grupa otrzymuje: pudła, kartony, gazety, rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, farby, klej, nożyczki, pędzle, taśmę klejącą i wykonuje wieżę, dbając o jej spójną konstrukcję i estetykę wykonania.
Uwaga:
Proponuje się, aby całe zadanie było wykonane w absolutnym milczeniu. Dzieci porozumiewają się tylko za pomocą wzroku. Ćwiczenie kształtuje dobre relacje w grupie.
8
5. Po uporządkowaniu miejsc pracy - omówienie: wykonanych prac, sposobu łączenia materiałów, ich wykorzystania, konstrukcji budowli, doboru kolorystyki i estetyki wykonania.
6. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z rozsypanką. Samodzielne wycinanie wyrazów, układanie i wklejanie do zeszytu ułożonych zdań (załącznik nr2).
7. Omówienie trudności ortograficznych w podanym tekście.
8. Pisanie z pamięci tekstu rozsypanki.
9. Zabawa matematyczna „Znikanka”. Nauczyciel dzieli klasę na 2 zespoły i rysuje na tablicy dwa identyczne, nieskomplikowane schematy wież. Każdemu zespołowi przyporządkowana jest jedna wieża. Nauczyciel wyznacza pojedynczych zawodników z poszczególnych zespołów, którzy musza podać prawidłowy wynik obliczenia dokonanego w pamięci. Przykład na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 mówi nauczyciel. Na słowa „równa się” uczniowie muszą podać jak najszybciej prawidłowy wynik. Konsekwencją złego obliczenia lub spóźnienia jest utrata fragmentu wieży. Przegrywa ten zespół, którego wieża zniknie szybciej.
10. Po emocjonujących zawodach matematycznych nauczyciel powinien wyciszyć dzieci ćwiczeniami ruchowo-relaksacyjnymi:
- zabawa przestrzenno-ruchowa „Slalom”- na środku sali ustawione są w linii, w pewnej odległości od siebie wykonane wcześniej wieże; dzieci kolejno naśladują jazdę na koniu, omijając slalomem przeszkody, jadąc udają parskanie koni, stukot kopyt;
- zabawa „budujemy wieżę”- w uprzednio dobranych zespołach dzieci budują wieżę ze swoich ciał; następnie każde robi to indywidualnie;
- ćwiczenie relaksacyjne „Ogród Roszpunki”- dzieci kładą się na dywanie i przy dźwiękach świergotu ptaków, pod wpływem sugestii nauczyciela, wyobrażają sobie wymarzony ogród Roszpunki.
Zadanie domowe: Narysuj ogród Roszpunki, który wyobraziłeś/aś sobie na lekcji.
Iwona Skiba - nauczyciel nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinie. Przepracowała w szkole 8 lat. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego i Opolskiego. Ukończyła kurs „Działania teatralne jako metoda edukacji rozwojowej” w ośrodku ODN Dys...Kurs. Prowadzi szkolne koło teatralne, a obecnie współpracując z biurem podróży „Globtour” tworzy program twórczego, wakacyjnego wyjazdu dla najmłodszych „Kolorowy wyjazd”.
9
Załączniki:
Załącznik nr 1
1 |
|
|
|
|
|
|
|||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
|
||||||
|
5 |
|
|
|
|
|
1 Inaczej czarownica.
2 Książę nieba.
3 Małżeństwo czekało na...
4 Odnalazł Roszpunkę.
5 Roszpunka w ogrodzie to...
Odpowiedzi: wiedźma, księżyc, dziecko, książę, sałata.
Załącznik nr 2
Tekst rozsypanki wyrazowej:
Czarownica porywa Roszpunkę i ukrywa w wieży. Odnajduje ją książę.
Czarownica |
W |
Książę. |
Ją |
ukrywa |
porywa |
wieży. |
Odnajduje |
I |
Roszpunkę |
10
Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy trzeciej szkoły podstawowej
Dzieci obejrzały „Baśń o Roszpunce” w Teatrze Lalek „Pleciuga” i czytały „Baśnie” H. Ch. Andersena, Ch. Perrault oraz braci Grimm, przygotowując się do konkursu plastycznego „Barwy świata baśni”
Blok tematyczny: Spotkanie ze sztuką
Temat dnia : Urodziny Roszpunki.
Rodzaje aktywności:
- polonistyczna,
- plastyczno - techniczna,
- muzyczno - ruchowa.
Cele ogólne:
- rozbudzanie potrzeby kontaktu ze sztuką - teatru,
- zapoznanie dzieci ze światową, klasyczną literaturą dziecięcą,
- rozwijanie percepcji i ekspresji twórczej,
- wdrażanie do czynnego uczestnictwa w pracy zespołu, do wykonywania zadań wspólnie z innymi.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- opowiedzieć treść „Baśni o Roszpunce”, wymienić wszystkie postaci w niej występujące,
- podać przynajmniej trzy cechy charakteryzujące baśń (np. jednakowy początek, dobre zakończenie, moralizatorski charakter),
- rozwiązać krzyżówkę tematycznie związaną ze światem baśni,
- wypowiadać własne myśli i sądy w postaci logicznie zbudowanych zdań,
- samodzielnie wykonać prezent dla Roszpunki według własnego pomysłu,
- tańczyć rytmicznie przy piosence „Urodziny,”
- korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Sposoby realizacji:
rozmowa kierowana, śpiew dzieci, ćwiczenia rytmiczne i dykcyjne przy nauce piosenki, aktywność twórcza: literacka, plastyczna i ruchowa.
11
Środki dydaktyczne:
Tekst piosenki pt. „Urodziny” (muzyka i słowa Michał Witecki - piosenka dostępna na kasetach do programu „Z Ekoludkiem w szkole” dla klasy 3), „Encyklopedia Powszechna PWN”, „Słownik terminów literackich”, „Słownik szkolny”, „Słownik języka polskiego”(tom I, A - K), „Podręczny słownik terminów literackich” (lub inne dostępne w danej szkole), kaseta z piosenką pt. „Urodziny”, magnetofon, wycinanki, kolorowe gazety, rolka od papieru toaletowego, krzyżówka i hasła napisane wcześniej na tablicy.
Warunki pracy:
Sala do nauczania zintegrowanego ze stolikami ustawionymi do pracy w małych (4 - 6 osobowych) grupach.
Czas trwania: ok. 135 minut
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przy akompaniamencie pianina.
2. Zabawa językowa - krzyżówka (Załącznik nr 1)
- nauczyciel proponuje dzieciom wspólne rozwiązanie krzyżówki,
- dzieci odczytują hasło krzyżówki: baśń,
- nauczyciel pyta, która z postaci w przedstawieniu używa tego słowa? Dzieci mają chwilę na przypomnienie sobie przedstawienia.
- nauczyciel pyta o rolę Księżyca w przedstawieniu /narrator, obserwator, świadek wydarzeń / - jeżeli dzieci mają problemy, podpowiada i wyjaśnia.
3. Nauczyciel proponuje odszukanie słowa „baśń” w encyklopediach i słownikach, (Patrz - środki dydaktyczne) - praca w grupach.
- liderzy grup odczytują znalezione wiadomości o baśni (załącznik nr 2),
- nauczyciel tłumaczy znaczenie słów, których dzieci nie rozumieją.
4. Wszystkie dzieci, pod kierunkiem nauczyciela, redagują w zeszytach informacje o baśni.
Sugerowana notatka:
Baśń - opowiadanie o treści fantastycznej. Zwykle jednakowo się rozpoczyna np. „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...” lub „Dawno, dawno temu...”. Wydarzenia rozgrywają się w świecie rzeczywistym i fantastycznym . Baśń ma charakter moralistyczny. Przedstawia wierzenia ludowe, zawierające tzw. mądrość życiową. Zakończenie baśni jest zazwyczaj szczęśliwe dla pozytywnych bohaterów.
12
5. Uczniowie wskazują w „Baśni o Roszpunce” elementy fantastyki: Czarownica, Księżyc, który mówi, rodzice Roszpunki zamienieni w drzewa, cudowne odzyskanie wzroku przez Księcia...
6. Nauczyciel proponuje dzieciom „Grę z wyobraźnią”. „ Wyobraźcie sobie, że Roszpunka jest waszą koleżanką z podwórka i zaprosiła wszystkich na urodziny. Przygotujcie się do tej wizyty. O czym powinniście pamiętać? /prezent, życzenia, odświętny strój, dobry nastrój.../
7. Nauczyciel, chcąc wytworzyć dobry nastrój i miłą atmosferę, proponuje dzieciom ćwiczenia w parach: „Mówimy sobie tylko miłe rzeczy”. /Proponuje się rozpocząć tego typu ćwiczenie od określeń związanych ze strojem,wyglądem.../
8. Nauczyciel proponuje ułożenie w zeszycie życzeń, które mogłyby być skierowane do Roszpunki (przypomina o wielkiej literze w korespondencji).
9. Nauczyciel poleca wykonanie prezentu dla Roszpunki, ale takiego, który na pewno sprawiłby jej przyjemność:
a. dzieci przypominają sobie marzenia Roszpunki (nie chciała sukienek, pantofelków, wstążek i kokardek; chciała stopami dotykać ziemi i trawy, czyli obcować z przyrodą).
b. dzieci zgłaszają różne propozycje prezentów związanych z przyrodą np.tęcza, kolorowe motyle i inne wg inwencji twórczej dzieci.
c. dzieci pracują nad wykonaniem prezentu według własnego pomysłu, wykorzystując zaproponowane przez nauczyciela materiały: wycinanki, kolorowe gazety , rolki od papieru toaletowego.
10. Prezentacja i omówienie wykonanych prac.
11. Porządkowanie stanowisk pracy.
12. Nauka piosenki pt. „Urodziny”, którą, być może śpiewałaby Roszpunka witająca swoich gości (Załącznik nr 3).
13. Ćwiczymy taniec urodzinowy - ekspresja ruchowa przy melodii do piosenki „Urodziny”.
14. Podsumowanie zajęć i dzielenie się wrażeniami.
13
15. Zadanie domowe: Wykonaj laurkę dla Roszpunki i wpisz ułożone na zajęciach życzenia.
Ewa Szpakowska - pracuję w szkole już 20 rok (obecnie w Szkole Podstawowej nr 10 w Szczecinie) i ciągle jeszcze poszukuję nowych rozwiązań. Od 3 lat prowadzę klasę teatralno - wokalną i przekazuję swoje pasje wychowankom. Ostatnie 3 lata minęły nam „śpiewająco”. Mimo licznych obowiązków staram się mieć czas dla moich trzech córek.
14
Załącznik nr 1
KRZYŻÓWKA:
Ż |
A |
B |
A |
|||||
|
P |
A |
S |
T |
E |
R |
K |
A |
|
Ś |
P |
I |
Ą |
C |
A |
||
D |
U |
Ń |
C |
Z |
Y |
K |
Jedna z bohaterek występujących w baśni „Calineczka” koloru zielonego.
„ .................... i kominiarczyk”.
„ ................... królewna”
Narodowość H. Ch. Andersena
Załącznik nr 2
Baśń - jeden z podstawowych gatunków epickich literatury ludowej, utwór o treści fantastycznej, nasyconej cudownością związaną z wierzeniami magicznymi, ukazujący dzieje ludzkich bohaterów swobodnie przekraczających granice między światem poddanym motywacjom realistycznym a sferą działania sił naturalnych. (...) Najstarsze ze znanych baśni pochodzą z literatury indyjskiej, co skłoniło do sformułowania teorii uznającej Indie za kolebkę tego gatunku. Obfity materiał baśniowy pochodzi z literatury arabskiej; baśnie arabskie ze zbioru „Tysiąca i jednej nocy” (wydane w latach 1704 - 1717) (...) Klasyczny zbiór baśni europejskich opisał Ch. Perrault w 1697 roku , np. o „Tomciu Paluchu”, „Czerwonym Kapturku”, „Kocie w butach”, na początku XIX wieku - bracia Grimm, w 1847 roku H. Ch. Andersen.
„Słownik terminów literackich” - Vademecum polonisty, red serii Janusz Sławiński, Ossolineum 1976, s. 47
Baśń, jeden z najważniejszych gatunków epiki ludowej, przedstawiający postaci działające zarówno w świecie rządzonym przez prawa zgodne z wiedzą, jak i w świecie baśniowym, w którym prawa te są przekraczane, występują siły i zjawiska nadnaturalne. W baśni pojawiają się pewne stałe wątki, jak wędrówka bohatera w poszukiwaniu cudownego środka (np. leku); cudowne przeniesienie się bohatera w inne miejsce; różnego rodzaju próby (walka, wyścig), przeszkody do pokonania. W baśniach wyrażają się dawne wierzenia ludowe, pierwotny animizm, pewien system wzorów moralnych, wiara w stałe oddziaływanie w świecie ludzkim sił nadprzyrodzonych. Baśń ma charakter moralistyczny; miejsce i czas zdarzeń są w niej nie skonkretyzowane. Pojawiające się w baśni charakterystyczne zwroty - jak np. formuła początku lub końca .
Stanisław Jaworski, „Słownik szkolny. Terminy literackie”, WSiP, Warszawa 1990, s. 23
16
Załącznik nr 3
(dostępny jedynie w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Biurze Obsługi Widzów)
17
Temat: Dawno, dawno temu..... - baśnie, które opowiadała mi moja mama.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klasy VI i stanowią realizację treści programowych j. polskiego i ścieżek edukacyjnych w ramach edukacji czytelniczej i medialnej.
Cel edukacyjny:
- pokazanie teatru jako źródła przekazów medialnych,
- kształtowanie wrażliwości na piękno dzieł sztuki,
- rozwijanie uczuć wyższych i wrażliwości.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- opowiedzieć poznane baśnie, bajki i legendy historyczne;
- wymienić cechy gatunków: bajka, baśń, legenda;
- scharakteryzować bohaterów baśni o Roszpunce, wskazać cechy charakterystyczne dla bohaterów baśni;
- ułożyć prosty wiersz i zapisać go w formie graficznej;
- uważnie słuchać wypowiedzi innych kolegów;
- korzystać ze słowników;
Uczeń zna:
- terminy: bohater, wątek, akcja, autor, narrator,
- pisać charakterystykę,
- pracować w grupie.
Metody i formy pracy:
- dyskusja,
- praca ze słownikiem,
- ćwiczenia w pisaniu,
- ćwiczenia w opowiadaniu,
- praca grupowa,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- arkusze brystolu, flamastry kaseta z muzyką z przedstawienia;
- ,,Podręczny słownik terminów literackich” pod red. Janusza Sławińskiego.
18
Czas pracy:
- dwie jednostki lekcyjne.
Tok lekcji:
1. Nauczyciel wprowadza uczniów w problematykę lekcji, czytając fragment tekstu z przedstawienia ,,Baśń o Roszpunce”:
,,Wyobraźcie sobie : kiedyś , gdy na świecie nie było jeszcze godzin
ani kilometrów, a o porządek w lasach dbały leśne elfy , nad ziemią
cichutko szeptały się baśnie, a zaczynały się one zazwyczaj tak:
Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami,
za siedmioma lasami , w pewnym niewielkim domu żyli sobie..”,
2. Uczniowie zapisują temat lekcji: Dawno ,dawno temu....... - baśnie, które opowiadała mi moja mama.
3. Nauczyciel prowokuje wspomnienia z dzieciństwa. Zadaje pytania:
Kto opowiadał im baśnie?
Jakie baśnie poznali w dzieciństwie?
Jak często opowiadano im baśnie?
Po dyskusji nauczyciel proponuje, aby jeden z uczniów opowiedział ulubioną baśń z dzieciństwa.
4. Uczeń opowiada baśń. Reszta klasy uważnie słucha. Następnie dzieci dzielą się wrażeniami, przypominają sobie baśnie swojego dzieciństwa.
Dzieci wymieniają słowa, które kojarzą się z baśnią.
5. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Każda z nich tworzy plakat dotyczący innego gatunku literackiego i przygotowuje opowieść dla niego charakterystyczną:
baśń - legenda - bajka
6. Uczniowie dokonują prezentacji plakatów oraz opowiadają baśń, bajkę i legendę.
7. Po prezentacji plakatów i przygotowanych utworów,
uczniowie konfrontują swoją wiedzę z definicjami umieszczonymi
w słowniku. Uzupełniają własne definicje i zapisują je w zeszytach.
19
8. Nauczyciel prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na cechy baśni,
a zwłaszcza na cechy bohaterów baśniowych. Proponuje uczniom napisanie charakterystyki Roszpunki. Prosi o przypomnienie planu
charakterystyki.
- wygląd zewnętrzny,
- cechy charakteru,
- ocena postaci.
9. Uczniowie samodzielnie dokonują charakterystyki Roszpunki. Elementy charakterystyki zapisują w zeszytach w formie ćwiczenia słownikowego.
10. Uczniowie przedstawiają prace. Uzupełniają własne zapisy o informacje, które wprowadzają koledzy.
11. Nauczyciel wprowadza muzykę z przedstawienia i proponuje działania twórcze. Zadaniem jest napisanie wierszem tekstu, który będzie nawiązywał do treści przedstawienia, zostanie zapisany w formie graficznej nawiązującej do scenografii, a utrzymany będzie w rytmie hip - hopu.
12. Uczniowie prezentują swoje utwory./ZAŁĄCZNIK NR 1/
Takie teksty powstały w SP 51 w Szczecinie
13. Zadanie domowe:
Proszę odnaleźć legendę, baśń lub bajkę charakterystyczną dla mojego regionu i przygotować się do jej zaprezentowania.
Agnieszka Ziółkowska
Szkoła Podstawowa nr 51
w Szczecinie
20
Załącznik numer 1
(dostępny jedynie w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Biurze Obsługi Widzów)
21
22
Scenariusz lekcji języka angielskiego dla VI klasy szkoły podstawowej
Temat: My body, my character...
Cele ogólne:
- stosowanie języka angielskiego do komunikowania się i opisywania otaczającego świata,
- rozwijanie sprawności w zakresie mówienia i pisania w języku angielskim,
- korelacja treści nauczania: języka polskiego i języka angielskiego.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- posługuje się słownictwem potrzebnym do opisania osoby,
- utrwala struktury zdaniowe charakterystyczne do opisania ludzi,
- posługuje się słownictwem nazywającym części ciała,
- potrafi napisać prostą charakterystykę postaci w języku angielskim,
- pracuje w grupie.
Czas trwania zajęć:
dwie jednostki lekcyjne
Metody, techniki i formy pracy:
- rozmowa kierowana,
- praca indywidualna,
- praca w grupach,
- praca z tekstem,
- praca ze słownikiem.
Materiały i środki dydaktyczne:
- fragment tekstu baśni pt. ,,Roszpunka”- braci Grimm, odbity na różnokolorowych kartkach,
- ,,Praktyczny słownik angielsko-polski, polsko - angielski” pod red. J. Fisiaka.
23
Tok lekcji:
1. Nauczyciel rozpoczyna lekcję od rozmowy na temat przedstawienia.
- O czym było przedstawienie?
- Jakie występowały w nim postacie?
- Czy zakończenie baśni jest zgodne z oczekiwaniami uczniów?
Warto zwrócić uwagę na to, aby każde dziecko miało możliwość wypowiedzenia się.
2. Nauczyciel zapisuje temat lekcji: My body, my character ...
Wspólnie z uczniami przypomina słownictwo nazywające części ciała:
hand - ręka
leg - noga
head - głowa
mouth - usta
nose - nos
eye - oko
ear - ucho
hair - włosy
eyelash - rzęsa
eyebrow - brew
long - długi
short - krótki
slender - wysmukły
tall - wysoki
slim - szczupły
fat - gruby
pretty - ładny
beautiful - piękny
ugly - brzydki
blond - blondyn
blonde - blondynka
dark- haired man - brunet
brunette - brunetka
3 Wprowadza słownictwo dotyczące charakteru, cech osobowych:
nice - miły
pleasant - sympatyczny
good/kind - dobry
24
bad - zły
gentle - delikatny
wise - mądry
sensitive/compassionate - wrażliwy
tender - czuły
malignant - złośliwy
angry - gniewny
Uwaga: w trakcie nazywania cech osobowych dzieci wykonują ćwiczenia mimiczne, które mają naśladować wygląd i zachowanie osób, o których mowa.
4. Nauczyciel prosi o przeczytanie charakterystyki Roszpunki, którą uczniowie pisali na języku polskim, a następnie o napisanie krótkiej charakterystyki tejże postaci po angielsku.
Proponowany tekst:
This is Rapunzel. She's twelve years old. She has long hair and beautiful eyes. Rapunzel is very slender.The young girl is nice and very kind. She is sensitive. She loves poetry, flowers and trees. Rapunzel is not very wise, because she is imprudent. I like her beautiful voice.
5. Uczniowie, po zakończeniu pracy indywidualnej, prezentują charakterystyki.
6 Nauczyciel rozdaje różnokolorowe kartki z fragmentem tekstu baśni oraz słowniki polsko - angielskie. Kolor kartki decyduje o przynależności do konkretnej grupy. Zadaniem dzieci jest przetłumaczenie tekstu z pomocą słownika.
Then the enchantress allowed her anger to be softened, and said to him, if the case be as you say, I will allow you to take away with you as much rampion as you will, only I make one condition, you must give me the child which your wife will bring into the world.
It shall be well treated, and I will care for it like a mother. The man in his terror consented to everything, and gave the child the name of rapunzel, and took it away with her.
7. Po wykonaniu ćwiczenia odczytują przetłumaczony fragment.
8. Zadanie domowe: Napiszę autocharakterystykę.
Agnieszka Ziółkowska
Szkoła Podstawowa nr 51
w Szczecinie
DYS...KURS
Ośrodek doskonalenia Nauczycieli
zaprasza do udziału w formach doskonalenia
1. Aktywizujące metody nauczania - kurs 20 godzin
2. Integracja międzyprzedmiotowa - 15 godzin
3. Jak żyć z ludźmi - 20 godzin
/ program wychowawczy dla nauczycieli gimnazjów i I klas szkół ponadgimnazjalnych/
4. Drama jako metoda edukacyjna i wychowawcza /kurs I i II stopnia
- 30 godzin /przygotowujący do realizacji zadań integracji międzyprzedmiotowej/
5. Praca z grupą - 20 godzin
/ kurs rozwijający umiejętności pracy z grupą/
6. Wczesnoszkolne nauczanie języków obcych - 20 godzin
/oraz inne formy dla nauczycieli języków obcych/
7. Działania teatralne jako metoda edukacji rozwojowej - 80 godzin
/kurs dla nauczycieli przedszkoli, klas „0” oraz nauczycieli klas I-III/
8. Treningi twórczości - 15 godzin
9. Mierzenie jakości pracy szkoły - 20 godzin
/ kurs dla placówek/
10. Nauczyciel jako wychowawca - 15 godzin
11. Poznaję- oceniam- tworzę Film Teatr Malarstwo - 75 godzin
/dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych/
Formy doskonalenia prowadzą edukatorzy MENiS , psycholodzy, pedagodzy ze Szczecina, Warszawy, Poznania, Krakowa i Torunia.
Przygotowujemy także programy doskonalenia według zapotrzebowania placówek.
informacje, zgłoszenia, zapisy, codziennie: 14.00-19.00
Michalina Butkiewicz
DYS...KURS OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI
SZCZECIN, UL. RAYSKIEGO 28/3,
TEL/FAX: 433 93 59, 0607 66 44 98
Niepubliczna placówka doskonalenia nauczycieli posiadająca uprawnienia placówki publicznej, wpisana do Ewidencji niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli Zachodniopomorskiego Kuratora
DOTYCHCZAS UKAZAŁY SIĘ
ZESZYT NUMER 1:
Dotyczący przedstawienia pt. „Gucio zaczarowany” Zofii Urbanowskiej.
1. Małgorzata Błaszkiewicz „W sennej krainie Gucia zaczarowanego”. Zajęcia przeznaczone dla dzieci 5-6 letnich.
2. Iwona Skiba „Jak to w bajkach bywa.” Scenariusze zajęć zintegrowanych dla III klasy szkoły podstawowej.
3. Agnieszka Ziółkowska „Czy podarowałem innym odrobinę szczęścia?”. Scenariusze zajęć dla klasy V szkoły podstawowej z języka polskiego.
ZESZYT NUMER 2:
Dotyczący przedstawienia pt. „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej.
1. Małgorzata Błaszkiewicz „Przyjaźń cenniejsza niż złoto.” Zajęcia przeznaczone dla dzieci 5-6 letnich.
2. Małgorzata Szewczyk „Bawimy się w Teatr.” Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy I szkoły podstawowej.
3. Małgorzata Alicja Lorenc „Co jest ważne w życiu?” Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III szkoły podstawowej.
ZESZYT NUMER 3:
Dotyczący przedstawienia pt. „Historia o ptaku Cis” Joanny Kulmowej.
1. Małgorzata Alicja Lorenc „O czym marzą dzieci? ” Zajęcia przeznaczone dla dzieci z klasy III szkoły podstawowej.
2. Dorota Krawczyk „Dziecięce marzenia. Children's dreams.” Zajęcia z języka angielskiego dla klasy III lub IV szkoły podstawowej.
3. Krystyna Bujak „Czarodziejski ptak spełnia moje jedno marzenie.” Zajęcia z plastyki.
ZESZYT NUMER 4:
Dotyczący przedstawienia pt. „Muszka” Aleksandry Petrusewicz.
1. Joanna Przewłocka. ”Teatr - miejsce zaczarowane.” Zajęcia przeznaczone dla dzieci 3- letnich.
2. Ewa Szpakowska. „W lesie.” Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy III
3. Krystyna Bujak. „Przygody Muszki.” - historyjka obrazkowa na zakładce do książki. Konspekt lekcji z plastyki dla klas I - III.
ZESZYT NUMER 5: Dotyczący przedstawienia dla młodzieży i dorosłych „Dramat niemożliwy” Louisa Lemerciera de Neuville
Wszystkie numery zeszytów dostępne są w Biurze Obsługi Widzów oraz na stronach internetowych jako dokumenty Word:
TEATR LALEK „PLECIUGA”
zaprasza widzów :
- na przedstawienia dla dzieci i dorosłych, widowiska i przedstawienia kameralne ;
- do czytania naszej gazetki „Gabit”;
- na teatralne spotkania edukacyjne pt. ”Poznać teatr”, w czasie których dzieci spotkają się z aktorami. Opowiedzą oni o swej pracy, zademonstrują techniki lalkowe i odkryją niektóre tajemnice Teatru;
- na warsztaty teatralne, w czasie których można nauczyć się tworzyć scenografii scenę teatralną, wykonać lalkę i animować ją, budować rolę teatralną; (spotkania cykliczne)
- na warsztaty teatralne dla nauczycieli;
- do korzystania z naszej sali w celu przeprowadzenia prób i przedstawień;
Zapraszamy na nasze strony
Czekamy na propozycje i zapisy:
Teatr Lalek „Pleciuga”
ul. Kaszubska 9
70-403 Szczecin
tel./fax.: (091) 433 58 04
tel.: (091) 43 41 002 w. 22