Powstawanie ciał stałych /zestalanie, krzepnięcie, krystalizacja/
Scenariusz kl.5
1. Treści programowe:
Przykłady ciał stałych
Podstawowe właściwości ciał stałych,
Powstawanie ciał stałych w procesach: zestalania, krzepnięcia(zamarzania) i krystalizacji
Ciała stałe krystaliczne i bezpostaciowe
2. Cele lekcji:
Wiadomości, uczeń
Wie co to są ciała stałe, czym się charakteryzują i w jaki sposób mogą powstawać
Umiejętności, uczeń
Podaje przykłady przemiany gazów i cieczy w ciała stałe, oraz powstawania kryształów z roztworu
Potrafi zaplanować i przeprowadzić doświadczenia, w których otrzyma ciała stałe z gazów i cieczy
Wskazuje różnorodne ciała stałe w otoczeniu i określa sposób ich powstania
Wyjaśnia różnice między ciałem krystalicznym a bezpostaciowym
Postawy, uczeń
Współpracuje w zespole
Jest zainteresowany światem, jego różnorodnością i bogactwem
3. Metody:
Pogadanka
Obserwacje
Doświadczenie
Praca z tekstem
4. Formy pracy:
Indywidualna, zbiorowa.
5. Środki dydaktyczne:
Podręcznik str. 106-107
Ćwiczenia str. 51
Beton, drut, stal, drut srebrny i stalowy, drewno, plastik, papier - określanie cech ciał stałych.
Kryształy soli kuchennej, roztopiona parafina - zobrazowanie procesu krystalizacji i zestalania
sól kuchenna i szkło - rozróżnienie ciała krystalicznego od bezpostaciowego
6. przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji
Uczniowie przypominają :
w jakich stanach skupienia mogą występować substancje
procesy w jakich ze stanu ciekłego i gazowego substancje przechodzą w stan stały
Faza realizacyjna
Uczniowie wymieniają nazwy ciał stałych, następnie uzupełniają ćwiczenie1 str.51.zeszyu ćwiczeń.
Na przykładzie różnych ciał stałych(beton, drewno, plastik, papier, drut, blacha) określane są ich cechy, takie jak: stały kształt i objętość, twardość, kruchość, sprężystość, rozciągliwość i plastyczność.
Korzystając z ćwiczenia 2 (str. 51) zeszytu ćwiczeń uczniowie przypominają różne sposoby powstawania ciał stałych i omawiają na czym polegają procesy KRZEPNIĘCIA (zamarzania) i KRYSTALIZACJI. Dzieci podają przykłady tych procesów i oglądają kryształy soli.
Nauczyciel uzupełnia te wiadomości o jeszcze jedną możliwość mianowicie ZESTALANIE - na przykładzie zastygania roztopionej parafiny (demonstracja doświadczenia - roztopiona przed lekcją parafina w trakcie zajęć zestala się)
Na przykładzie kryształu soli i kawałka szkła nauczyciel wyjaśnia różnicę między ciałem krystalicznym (o uporządkowanej budowie wewnętrznej) a ciałem bezpostaciowym (o nieregularnej budowie wewnętrznej)
Faza podsumowująca
Nauczyciel podaję notatkę, którą uczniowie zapisują pod tematem lekcji w zeszycie ćwiczeń
Właściwości ciał stałych: stały kształt i objętość, twardość, kruchość, sprężystość, rozciągliwość i plastyczność.
Ciała stałe powstają w wyniku:
Krzepnięcia(zamarzania)
Krystalizacji (wydzielanie się substancji stałej- w postaci kryształu - z roztworu)
Zestalania (zamiany cieczy w ciało stałe, na przykład zastyganie lawy)
Kryształ ma uporządkowaną budowę wewnętrzną a szkło jest ciałem bezpostaciowym gdyż ma nieregularną budowę wewnętrzną.
Zadanie domowe - doświadczenie 4 str.72 podręcznika, ćw. 1, str. 107. podręcznika.