scenariusz znaki, IV POW


Znaki drogowe i bezpieczeństwo na drodze

Konspekt zajęć dla klas III

Temat lekcji: Znaki drogowe i bezpieczeństwo na drodze

Adresaci: dzieci w klasach III

Grupa: do 20 osób

Czas trwania: 2 godziny lekcyjn3 (90 min)

Miejsce zajęć: świetlica szkolna

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Metody:

Media i materiały:

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Przebieg lekcji:

Część (etap) lekcji

Czas trwa -nia

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki dydaktyczne.

Część wstępna

5

minut

Nauczyciel przedstawia temat i cel lekcji

Uczniowie notują temat

------------

15

minut

Część

właściwa

Nauczyciel wygłasza krótką pogadankę na temat znaków drogowych i bezpieczeństwa na drodze, posługując się prezentacją multimedialną wzbogaconą o plansze ze znakami drogowymi z uwzględnieniem podziału na grupy znaków ostrzegawczych, zakazu, nakazu i informacyjnych (zał.1)

Uczniowie aktywnie słuchają, notują i starają się zapamiętać jak najwięcej faktów

Prezentacja multimedialna z planszą znaków drogowych (załącznik 1)

15

Minut

Nauczyciel, w ramach utrwalenia podanych informacji czyta wiersz pt. „Znaki drogowe”(zał. 2), po czym rozdaje uczniom karty pracy ze słowami kilku zwrotek wiersza z wykropkowanymi miejscami do uzupełnienia (zał. 3)

Uczniowie słuchają czytanego wiersza, po czym wypełniają brakujące słowa wiersza na otrzymanych kartach pracy

Wiersz „Znaki drogowe” (załącznik 2), karty pracy nr 1 (załącznik 3)

10

minut

10

Minut

10

minut

15

minut

5

minut

5

minut

Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy nr 2 i poleca aby połączyć punkty widoczne na rysunku a następnie dopasować znak do odpowiedniej grupy

Uczniowie łączą punkty na otrzymanych kartach pracy i podporządkowują powstały znak do określonej grupy

Karty pracy nr 2 (załącznik 5)

Nauczyciel wygłasza krótki wykład na temat zachowania bezpieczeństwa na drodze, jako pieszy i rowerzysta na przykładzie kilku plansz z sytuacjami drogowymi (zał. 4)

Uczniowie wysłuchują wykładu przypatrując się planszom

Plansze z sytuacjami drogowymi (załącznik 4)

Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów na temat bezpieczeństwa na drodze zadając pytania i wywołując uczniów do plansz (zał. 4)

Wywołani uczniowie podchodzą do plansz odpowiadając na pytania nauczyciela

Plansze z sytuacjami drogowymi (załącznik 4)

Nauczyciel rozdaje krzyżówki dotyczące pojazdów i przepisów ruchu drogowego (zał. 6) działające odprężająco i mające za zadanie sprawdzenie zdobytej wiedzy. Pozwala na konsultację z grupą

Uczniowie rozwiązują krzyżówkę otrzymaną od nauczyciela indywidualnie bądź z pomocą kolegów

Karta pracy nr 3

Krzyżówka dotycząca ruchu drogowego i pojazdów (załącznik 6)

Nauczyciel rozdaje uczniom karty ze znakami do pokolorowania i opisania każdego znaku i przyporządkowania go konkretnej grupie (zał. 7). Poleca, aby zadanie wykonać w domu

Uczniowie otrzymują karty pracy, według polecenia nauczyciela rozwiązują je w domu

Karty pracy nr 4, kolorowanki (załącznik 7)

----------------

Załącznik 1.

Plansza wyświetlana na prezentacji multimedialnej

0x01 graphic

Załącznik 2

Wiersz K. Wiśniewskiego „Znaki drogowe”

Ich kształt i barwa oraz rysunek

namalowany na znaku tarczy

na wszystkich drogach całego świata

zawsze i wszędzie to samo znaczy.

Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,

Z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze

Mówią: "Uważaj na mój rysunek!"

Bo to są ZNAKI OSTRZEGAWCZE.

Te duże koła z brzegiem czerwonym,

Które z daleka widać od razu,

"Nie wolno!" - krzyczą głosem donośnym,

Bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.

Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą

I białą strzałką jak ptasi pazur,

mówią stanowczo: "Jedź, jak ci każę!"

Dlatego są to ZNAKI NAKAZU.

A prostokąty oraz kwadraty,

te z tłem niebieskim, stojące z gracją,

INFORMACYJNE są to ZNAKI

Bo zawsze służą informacją.

Wiem już, dlaczego duzi i mali

Znaki drogowe widują co dzień?

Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:

Każdy kierowca i każdy przechodzień.

Załącznik 3

Karta pracy nr 1

Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,

Z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze

Mówią: "Uważaj na mój rysunek!"

Bo to są ……………….

Te duże koła z brzegiem czerwonym,

Które z daleka widać od razu,

"Nie wolno!" - krzyczą głosem donośnym,

Bo to są właśnie ………………….

Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą

I białą strzałką jak ptasi pazur,

mówią stanowczo: "Jedź, jak ci każę!"

Dlatego są to …………………….

A prostokąty oraz kwadraty,

te z tłem niebieskim, stojące z gracją,

……..………… są to znaki

Bo zawsze służą informacją.

Załącznik 4

0x01 graphic

0x01 graphic

0x08 graphic

Załącznik 5

Karta pracy nr 2

0x01 graphic

0x01 graphic

Załącznik 6

Karta pracy nr 3

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

  1. Część roweru, na której siedzisz.

  2. Deska na kółkach.

  3. Warto je zakładać, kiedy się jeździ na rolkach lub deskorolce.

  4. Drut w rowerowym kole.

  5. Na nim 2 lub 3 kolory świateł dla pieszych i kierowców.

  6. Do przewożenia bagażu w samochodzie lub na rowerze.

  7. Gumowa część koła samochodowego lub rowerowego.

  8. Pojazd dla dzieci i dorosłych na 2, 3 lub 4 kółkach.

  9. Muszą być sprawne, aby w porę zatrzymać pojazd.

  10. Drogowe - ostrzegają, informują, nakazują lub zakazują.

  11. Kieruje ruchem, a kiedy trzeba wypisze mandat.

  12. Prowadzi samochód.

Litery z oznaczonych pół czytane kolejno utworzą rozwiązanie

Załącznik 7

Karta pracy nr 4

0x01 graphic


