Izabela Wałecka
II INiB
UMCS Lublin
Scenariusz:
Metody selekcji i utrwalania informacji? Techniki uczenia się.
Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas III gimnazjum.
Szczegółowy konspekt jednej jednostki lekcyjnej dot. w/w tematu zajęć.*
Metody selekcji i utrwalania informacji? Techniki uczenia się - zapis w zeszytach i dzienniku lekcyjnym.
Cele:
główny: Zrozumienie czym jest selekcjonowanie i utrwalanie informacji, metody w jaki sposób się je realizuję, techniki uczenia się : w szkole, samodzielnie, w grupie.
szczegółowe: Po zajęciach uczeń potrafi:
stosować zakładki, podkreślenia, zakreślenia,
tworzyć notatki marginalne w tekstach posiadanych na własność,
sporządzać różne rodzaje notatek: notatki bibliograficzne, notatki terminologiczne, fiszki, adnotacje, cytaty, wyciągi,
konstruować plany, streszczenia, tezy, konspekty, scenariusze, mapy myśli, schematy, tabele i wykresy
pracować nad metodami usprawniania pamięci
stosować techniki sprawnego i skutecznego uczenia się
analizować i selekcjonować informacje pochodzące z różnych dostępnych źródeł
stosować właściwe strategie umiejętnego i trafnego rozwiązywania problemów
Metody:
Prezentacja terminu INFORMACJA w słownikach
Wykład problemowy - umiejętność selekcjonowania i analizowania informacji, techniki uczenia się
Praca w grupie.
Praca indywidualna.
Dyskusja
Kalambury
Praca domowa.
Pomoce dydaktyczne:
Karton, flamastry do stworzenia mapy myśli
Słownik j. polskiego,, słownik j. angielskiego, słownik wyrazów obcych, słownik synonimów.
Przygotowany wcześniej zestaw kartoników z pytaniami (po 1 na ucznia) do kalamburów.
Przebieg zajęć:
Powitanie. Prezentacja tematu, zapis w dzienniku i zeszytach.
Prezentacja terminu INFORMACJA w różnych słownikach
Wykład problemowy dotyczący ważnej roli jaką odgrywa selekcja i analiza informacji w życiu ludzi. Metody selekcji informacji, tworzenia notatek.
Wykład dotyczący technik uczenia się pamięciowego, usprawnienia pamięci, strategii uczenia się.
Praca w grupie: Każda z 4 (lub inna liczba grup) korzystając z kartonów i flamastrów tworzy swoją mapę myśli, na dowolny temat. Na podstawie danej mapy, drużyny przeciwne muszą odgadnąć czego plansza dotyczy (dopuszczalne są synonimy, skojarzenia). W zabawie chodzi o wykazanie jakie znaczenie ma odpowiednie, trafne wiązanie faktów, skojarzeń z obrazami, skrótami, umieszczanymi na takich mapach.
Praca indywidualna polega opowiadaniu jakimi sposobami uczy się oraz tworzy notatki każdy uczeń indywidualnie. Dopuszczalna forma -krótka wypowiedź pisemna.
Dyskusja na temat najlepszych metod uczenia się i tworzenia notatek.
Kalambury - gra dydaktyczna polega na zadawaniu pytań dotyczących wypisanego na kartoniku zagadnienia edukacyjnego. Inni uczniowie muszą zgadnąć z czym kojarzy się wystąpienie niewerbalne ucznia znającego zadanie z kartonika. Zabawa ta ma ćwiczyć koncentrację oraz umiejętność kojarzenia faktów i rozwiązywania problemów.
Praca domowa: opisanie i uzasadnienie najlepszego wg ucznia sposobu nauki a- wiersza białego, b- regułki z fizyki, c- wypowiedzi w j. obcym. Ta praca ma za zadanie zastanowienie się uczniów jakie techniki uczenia się, tworzenia notatek zapamiętali, oraz które z nich będą najprzyjemniejsze i najskuteczniejsze.
Pożegnanie
*Możliwość kontynuowania na kolejnej jednostce lekcyjnej.
1