natura 2000, przyroda, scenariusze kl.5


Temat: Natura 2000 - nowa jakość w ochronie przyrody Europy

CELE LEKCJI:

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA:

UCZEŃ:

METODY I FORMY PRACY:

Praca z tekstem źródłowym, wykład informacyjny, burza mózgów, dyskusja, praca indywidualna, praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • tekst z Portalu Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Natura 2000 a turystyka”

  • E- szkolnie 2: Natura 2000- kompendium

    PRZEBIEG LEKCJI:

    Część wstępna:

    1. Zapisz na tablicy temat lekcji i krótko zapoznaj uczniów z jej celami.

    2. Zapytaj uczniów: Z czym kojarzy się wam Natura 2000?

    definiowanym terminem.

    1. Podsumuj, wyjaśniając, że można spotkać się z dwoma określeniami:

      1. obszar Natura 2000

      2. sieć Natura 2000

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    OBSZAR NATURA 2000 SIEĆ NATURA 2000

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    tereny dla zachowania: OSOP SOOS

    obszary specjalnej specjalne obszary

    zagrożonych rzadkich ochrony ptaków ochrony siedlisk

    roślin roślin (obszary ptasie) (obszary siedliskowe)

    i zwierząt i zwierząt

    4. Pokaż uczniom logo Natury 2000 i krotko je omów (zał. 1)

    5. Wyjaśnij uczniom w jakich przypadkach obszar Natura 2000 może pokrywać się z

    rezerwatem czy z parkiem narodowym.

    Część główna:

    SIEĆ NATURA 2000- CELE

    Celem ustanowienia sieci Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania gatunków roślin i zwierząt na terenie Unii Europejskiej.

    1. „Burzą mózgów” zainspiruj uczniów do podania jak najwięcej przyczyn szybkiego wymierania gatunków.

    2. Zapisz wypowiedzi uczniów na tablicy.

    3. Zaproponuj dyskusję nt. Przyroda nie zna granic

    Natura 2000 - potrzeba wspólnych działań w skali Europy.

    1. Zaproponuj cząstkowe zagadnienia do dyskusji:

    - obszary siedliskowe w UE

    - obszary ptasie w UE

    1. Okazuj zainteresowanie i zaciekawienie wypowiedziami uczniów:

  • Podsumuj dyskusję.