gospodarowanie na obszarach natura 2000, przyroda, scenariusze kl.5


Temat: Od propozycji do praktyki,

gospodarowanie na obszarze Natura 2000

CELE LEKCJI:

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA:

UCZEŃ:

(z ważniejszych portali, stron internetowych)

METODY I FORMY PRACY:

Praca z tekstem źródłowym, wykład, burza mózgów, mapa mentalna, praca indywidualna, praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

E- szkolnie 6: Od propozycji do praktyki - podstawy prawne określania gospodarki na obszarze należącym do sieci Natura 2000

PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:

1. Zapisz na tablicy temat lekcji i krótko zapoznaj uczniów z jej celami.

2. Zapoznaj uczniów z aktami prawnymi Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody:

Część główna:

GOSPODAROWANIE NA OBSZARACH NATURA 2000

1. Przedstaw uczniom generalne zasady postępowania na obszarach Natura 2000.

(wg art. 33 ustawy o ochronie przyrody).

Jakie obowiązują zasady gospodarowania?

2. Poproś uczniów uzupełnienie lub rozwinięcie tych zasad.

Ochrona siedlisk i gatunków na obszarach Natura 2000

1. Przedstaw główne sposoby ochrony siedlisk i gatunków na obszarach Natura 2000

uczniom (zał. 1)

2. Skieruj do uczniów pytanie:

Jakie sposoby gospodarowania są odpowiednie na obszarach Natura 2000?

Plany ochrony obszarów Natura 2000

1. Zapoznaj uczniów z planami ochrony obszarów Natura 2000

2. Poproś uczniów o przypomnienie zakazów i nakazów obowiązujących obszarach chronionych w Polsce.

Dopuszczalne kierunki gospodarowania na obszarach Natura 2000

Zapoznaj uczniów z dopuszczalnymi kierunkami gospodarowania na obszarach

Natura 2000.

Udział społeczeństwa w procesach wyznaczania i ochrony obszarów sieci

Natura 2000

  1. Przedstaw uczniom najważniejsze propozycje udziału społecznego w ochronie obszarów Natura 2000. Zapisz je na dużym arkuszu papieru.

Organizacje pozarządowe i pojedynczy obywatele mogą:

  1. Poproś chętnych uczniów o uzupełnienie powyższych propozycji; dopisanie ich do listy ogólnej.

Wpływ obywateli na powoływanie obszarów sieci Natura 2000

Zapoznaj uczniów z możliwościami wpływu każdego z nas na tworzenie obszarów natura 2000. Wyświetl foliogram (zał. 2)

Udział społeczny w zakresie  ochrony obszarów sieci Natura 2000

Skieruj do uczniów pytanie:

W jaki sposób każdy obywatel może przyczyniać się do ochrony obszarów Natura 2000?

Część końcowa:

Zachęć uczniów do krótkich odpowiedzi na pytanie:

Jakie społeczne działania na rzecz ochrony obszarów Natura 2000 można podjąć w twoim środowisku lokalnym?

Praca domowa:

Poproś uczniów o zapoznanie się z treścią E-szkolenia 6 „Od propozycji do praktyki”

w portalu Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Natura 2000 a turystyka”.

http://ine.eko.org.pl/

ZAŁĄCZNIK 1

Główne sposoby ochrony siedlisk i gatunków dla których wyznaczany jest obszar Natura 2000

Sposoby ochrony polegać powinny przede wszystkim na zachowaniu tych siedlisk i gatunków, a w szczególności na:

ZAŁĄCZNIK 2

Wpływ obywateli na powoływanie obszarów sieci Natura 2000

ZAŁĄCZNIK 3

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Załącznik 4

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

kontrolowanie procesu tworzenia listy

proponowanie dodatkowych obszarów

opiniowanie listy

Natura 2000

W ZAKRESIE POWOŁYWANIA

OBSZARÓW

NATURA 2000

lobbowanie

tworzenie listy obszarów Natura 2000

UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA W WYZNACZANIU OBSZARÓW NATURA 2000

UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA W OCHRONIE OBSZARÓW NATURA 2000

ekoturystyka

programy rolnośrodowiskowe

monitorowanie

gospodarowanie

zgodnie z zasadami ekorozwoju

o inwestycjach grożących przyrodzie

o kłusownictwie

o paleniu ognisk

o wyrzucaniu śmieci do lasu

powiadamianie odpowiednich organów

W ZAKRESIE OCHRONY OBSZARÓW

NATURA 2000

woj. konserwator przyrody

policja


