Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych
ZIELONE PRZEDSZKOLE
Dzień zajęć: I
Temat: Morze - królestwo ryb
Cele:
Dzieci doskonalą pamięć.
Dzieci nawiązują bliski, serdeczny kontakt z innymi osobami.
Dzieci wysłuchują w ciszy i skupieniu opowiadania czytanego przez nauczycielkę.
Dzieci wyrażają swoje życzenia, marzenia, prośby do złotej rybki.
Dzieci sprawdzają własne możliwości ruchowe.
Dzieci doskonalą koordynacje wzrokowo-ruchową.
Dzieci rozwijają umiejętność spostrzegania.
Dzieci kolorują takie same trybki na kolor żółty i obrysowują je pętlą.
Dzieci przeliczają w zakresie 1-4.
Środki dydaktyczne:
koperta z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (złota rybka w koronie); tekst opowiadania B. Szurowskiej Spotkanie ze złotą rybką (załącznik nr 1); kartonowe rybki z przymocowanym spinaczem oraz wędki (patyk z przywiązanym sznurkiem, na końcu którego umocowany jest magnes); tekst piosenki Rybka rybkę goni (załącznik nr 2); karta pracy Rybki (załącznik nr 3); kredki.
Przebieg zajęć:
Nauka „pirackiego” przywitania: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Burza mózgów: Czego najwięcej jest w morzu?:
Odwoływanie się do dotychczasowej wiedzy i doświadczeń dzieci; przykładowe odpowiedzi: piasku, wody, muszli, ryb itp.
Otworzenie koperty z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (złota rybka w koronie).
Zabawa ludowa Ślub rybek - tworzenie sytuacji doskonalących pamięć (nauka na pamięć tekstu wierszyka użytego w zabawie), umożliwienie udziału w zabawie ruchowej oraz umożliwienie nawiązywanie bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami:
Raz rybki w morzu brały ślub,
chlipała woda chlup, chlup, chlup.
A wetem wieloryb wielki wpadł i całe towarzystwo zjadł, zjadł, zjadł. |
Dzieci w parach stoją naprzeciw siebie, klaszczą w swoje dłonie, następnie na przemian dotykają dłoni kolegów.
Na te słowa dzieci uderzają dłońmi o kolana.
W tej części zabawy dzieci powtarzają ćwiczenia rytmiczne jak wyżej. |
Słuchanie opowiadania B. Szurowskiej Spotkanie ze złotą rybką (załącznik nr 1) - wzbudzanie zainteresowania tekstem oraz pomaganie dziecku w poznawaniu rożnych postaw bohaterów literackich.
Rozmowa sytuacyjna odnośnie poznanego opowiadania:
Gdzie siedziała dziewczynka? (nad jeziorem)
Co trzymała w dłoni? (wędkę)
Co złowiła? (malutką złotą rybkę)
Ile życzeń mogła spełnić złota rybka? (trzy)
Jakie życzenia miała dziewczynka? (1. żeby dzieci zjadały wszystko z talerzyka i były zdrowe; 2. żeby dzieci kochały ludzi i zwierzęta; 3. żeby dzieci były zawsze radosne i szczęśliwe)
O co Ty poprosiłbyś złotą rybkę? (propozycje dzieci)
Zadanie praktyczne Łowimy rybki - doświadczenie zakresu własnych możliwości ruchowych i rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej:
Nauczycielka rozkłada na podłodze wcześniej przygotowane kartonowe rybki z przymocowanym spinaczem oraz wręcza chętnemu dziecku wędkę (patyk z przywiązanym sznurkiem, na końcu którego umocowany jest magnes). Każde dziecko może złowić maksymalnie 3 rybki (może również powiedzieć swoje 3 życzenia do złotej rybki).
Nauka piosenki Rybka rybkę goni (koniecznie 1 zwrotki) - załącznik nr 2 - tworzenie sytuacji doskonalącej pamięć.
Uzupełnienie karty pracy Rybki (załącznik nr 3) - wspieranie samodzielnych działań dziecka:
Polecenie: Odszukaj takie same rybki (welony). Pokoloruj je na żółty kolor. Obrysuj je pętlą. Policz, ile jest złotych rybek, a ile innych.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
„Pirackie” pożegnanie: Ahoj piracie! Ahoj kapitanie!
Załącznik nr 1
Opowiadanie Beaty Szurowskiej Spotkanie ze złotą rybką
Pewnego dnia siedziałam nad jeziorem i łowiłam ryby. Spławik poruszył się, więc mocno poderwałam wędkę do góry i ze zdumienie zobaczyłam, że złowiłam malutką złotą rybkę. Rybka spojrzała na mnie i poprosiła:
- Wypuść mnie, a spełnię twoje trzy życzenia.
Przez chwilę zastanawiałam się, a potem powiedziałam do z złotej rybki:
- Dobrze, wypuszczę cię do wody, a potem spełnisz moje trzy życzenia.
- Nie wiem, czy potrafię to zrobić. Jestem malutka, mamusia nie nauczyła mnie spełniania wszystkich marzeń. Potrafię śpiewać kołysanki grzecznym dzieciom do snu, ścigać się w wodzie z karasiem i szczupakiem oraz wesoło tańczyć z rakiem.
- Nie, nie złota rybko, ja wiem, że Ty potrafisz spełnić moje trzy życzenia.
- No, dobrze, spróbuję. Powiedz jakie to życzenia.
- Pierwsze, hm… chcę, żeby dzieci wszystko zjadały z talerzyka i były zdrowe,. Drugie… chcę, Żeby wszystkie dzieci kochały ludzi i zwierzęta. Trzecie… chcę, żeby dzieci były zawsze radosne i szczęśliwe.
Rybka radośnie spojrzała na dziewczynkę i powiedziała:
- Dobrze, te życzenia mogę spełnić.
Załącznik nr 2
Piosenka Rybka rybkę goni
1. Rybką rybkę goni, goni w morskiej toni. Berek w morskiej pianie to gra właśnie dla niej.
|
3. Rybką rybkę goni, goni w morskiej toni. Razem popływajmy, razem popluskajmy. |
2. Rybką rybkę goni, goni w morskiej toni. Moja droga rybko nie pływaj tak szybko. |
4. Rybką rybkę goni, goni w morskiej toni. Teraz rybki obie razem tańczą sobie. |
Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych
ZIELONE PRZEDSZKOLE
Dzień zajęć: II
Temat: Podróż do podwodnego świata
Cele:
Dzieci utrwalają znajomość piosenki.
Dzieci przestrzegają reguł zabawy.
Dzieci wysłuchują w ciszy i skupieniu opowiadania czytanego przez nauczycielkę.
Dzieci zaspakajają potrzebę ruchu w sposób kontrolowany,
Dzieci rozwijają twórcze myślenie.
Dzieci przeliczają w zakresie 1-3.
Dzieci starannie kolorują kartę pracy.
Środki dydaktyczne:
koperta z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (delfin); tekst opowiadania B. Szurowskiej Podróż do podwodnego świata (załącznik nr 1); Wasilak A. Zabawy z chustą. Lublin 2002, Wyd. Klauza; chusta animacyjna; karta pracy Podwodne królestwo (załącznik nr 2); kredki.
Przebieg zajęć:
„Pirackie” przywitanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Śpiewanie piosenki Rybka rybkę goni.
Zabawy z chustą animacyjną według założeń pedagogiki zabawy w oparciu o Wasilak A. Zabawy z chustą. Lublin 2002, Wyd. Klauza - umożliwienie dzieciom udziału w zabawach ruchowych:
Sztorm - Na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, pluszowe zabawki). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
Rekin - Uczestnicy siedzą w kręgu, trzymając chustę na wysokości barków. Są oni turystami kąpiącymi się w morzu. Pod chustą jest jedna osoba - rekin, który poluje na turystów, wciągając ich do wody (pod chustę). Rekin stara się wciągnąć jak najwięcej osób; w wodzie zamieniają się one w rekiny. Na koniec wszyscy stają się rekinami. Można również wybrać ratownika (może być ich dwóch)m który chodzi dookoła chusty - ochrania kąpiących się. Chwytana ofiara krzyczy, wołając go.
Otworzenie koperty z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (delfin) - próba odgadnięcia przez dzieci tematyki dzisiejszych zajęć - zachęcanie do swobodnych wypowiedzi.
Słuchanie opowiadania B. Szurowskiej Podróż do podwodnego świata (załącznik nr 1) - wzbudzanie zainteresowania tekstem oraz pomaganie dziecku w poznawaniu rożnych postaw bohaterów literackich.
Rozmowa sytuacyjna odnośnie poznanego opowiadania:
Kto zaprosił dziewczynkę do podwodnego świata? (delfin)
Jakie zwierzęta żyją w wodach mórz i oceanów? (syreny, kolorowe ryby, kraby, ośmiornice, koniki morskie, meduzy)
Z kim zaprzyjaźniała się dziewczynka? (z delfinkiem, królem Neptunem i jego trzema córkami)
Co Wam się podoba w podwodnym świecie? (zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi)
Czym różni się kraina podwodna od naszego ziemskiego świata? (zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi)
Zabawa ruchowa Berek w morskiej pianie - umożliwienie udziału w zabawach ruchowych:
Wybieramy jedno dziecko, które zostanie berkiem. Na hasło Berek goni! wszystkie dzieci uciekają, a berek próbuje złapać jedno dziecko. Jeśli mu się to uda, ono zostaje berkiem. Na hasło nauczycielki: Berek w morskiej pianie! wszyscy tworzą krąg, trzymają się za ręce i śpiewają piosenkę Rybka rybkę goni.
Zabawa słowna Jesteśmy w podwodnym świecie - rozwijanie twórczego myślenia:
Nauczycielka rozkłada na podłodze chustę animacyjną i prosi dzieci, by się na niej położyły, tak, by każdemu było wygodnie. Następnie prosi, by zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że są w podwodnym świecie. Prosi, by opowiedziały, co widzą. Wspólne wysłuchanie wszystkich wypowiedzi.
Uzupełnienie karty pracy Podwodne królestwo (załącznik nr 2) - wspieranie samodzielnych działań dziecka:
Polecenie: W kratkach narysuj tyle kółeczek, ile jest muszli, koników morskich oraz ryb. Pokoloruj starannie obrazek, starając się nie wyjeżdżać poza linie.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
„Pirackie” pożegnanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Załącznik nr 1
Opowiadanie Beaty Szurowskiej Podróż wybranego świata
Siedziałam sobie nad brzegiem morza i patrzyłam jak fale spokojnie uderzają o brzeg. Nagle odpłynął do mnie delfin. Zdziwiłam się, ponieważ nie widziałam w naszym morzu delfinów. Delfin patrzył na mnie uważnie, a potem zapytał:
- Nie nudzisz się?
Przez chwilę nie mogłam ze zdumienia wymówić słowa.
- Kim jesteś, że znasz ludzki język? - zapytałam w końcu.
- W moim podwodnym świecie wszyscy znamy ludzi język, ale nie zawsze go używamy, bo nasz jest język zabawniejszy.
- A gdzie jest ten twój podwodny świat?
- Na dnie oceanu. Jak chcesz, to cię tam zabiorę.
- Ale ja nie umiem dobrze pływać i nie mam maski z tlenem do oddychania - odpowiedziałam.
- Nie bój się - uspokoił mnie delfin - Spójrz za siebie.
Tuż obok mnie na piasku leżały płetwy.
- To nie są takie zwykłe płetwy, ale czarodziejskie. Wystarczy, że je założysz i możesz ze mną bez strachu płynąc w głąb oceanu. Boisz się?
- Nie - odpowiedziałam. Bez wahania założyłam płetwy i wskoczyłam do morza.
Cudownie było płynąc razem z delfinkiem, dzi8ęki płetwom czułam się, jakbym urodziła się w wodzie, świetnie pływałam i bez trudu oddychałam. Mijaliśmy kolorowe wodorosty, ryby i śmieszne morskie żyjątka. W końcu dotarliśmy do złotej bramy. Delfinem otworzył ją, a ja z zachwytu aż przysiadłam na swoich płetwach. Nigdy jeszcze nie widziałam piękniejszego miejsca. W złotych i srebrnych domach mieszkały piękne syreny, kolorowe ryby, kraby, ośmiornice. Jeździły karoce zaprzężone w koniki morskie. Usługi przewozowe świadczyły też meduzy. Miałam ochotę na taką przejażdżkę. Okazało się, że wystarczy powiedzieć tajemnicze słowo „plum” (co w podwodnym języku znaczy „proszę”) i już siedziałam na wygodnym grzbiecie meduzy. Tak dojechałam prosto do zamku króla Neptuna.
W ten sposób poznałam króla i jego trzy piękne córy - syreny oraz jego niezwykle piękne królestwo.
Wieczorem zatęskniłam za mamą i ciepłym, łóżeczkiem. Wystarczyło, że o tym pomyślałam, a już obok mnie pojawił się delfinek
- Czuję, że chcesz wracać do swojego świata - powiedział.
- Tal. Wiesz, u nas na ziemi mówi się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.
I popłynęliśmy z powrotem. Rano obudziłam się w swoim łóżeczku i zrozumiałam, że to był tylko sen.
Załącznik nr 2
Karta pracy Podwodne królestwo
|
|
|
|
|
|
Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych
ZIELONE PRZEDSZKOLE
Dzień zajęć: III
Temat: Morze szumi w muszelkach...
Cele:
Dzieci utrwalają znajomość piosenki.
Dzieci wysłuchują w ciszy i skopieniu opowiadania czytanego przez nauczycielkę.
Dzieci wyjaśniają hasła: „dziwne, kolorowe istoty”, „wielka żółta kula” oraz „błyszczące punkty”.
Dzieci opowiadają własnymi słowami przygody muszelki.
Dzieci sprawdzają własne możliwości ruchowe.
Dzieci doskonalą koordynacje wzrokowo-ruchową.
Dzieci uczą się na pamięć wiersza W. Chotomskiej Kto tam?.
Dzieci rozwijają koordynacje słuchowo-ruchową.
Dzieci starannie kolorują arkusz papieru z Czarodziejskim rysunkiem.
Środki dydaktyczne:
koperta z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (muszla); tekst opowiadania J. A. Huckuba Muszla (załącznik nr 1); kartonowe muszelki z przymocowanym spinaczem oraz wędki (patyk z przywiązanym sznurkiem, na końcu którego umocowany jest magnes); tekst wiersza W Chotomskiej Kto tam? (załącznik nr 2); arkusze papieru formatu A5 z narysowaną woskiem muszlą wcześniej przez nauczycielkę; kredki ołówkowe (miękkie).
Przebieg zajęć:
„Pirackie” przywitanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Śpiewanie piosenki Rybka rybkę goni.
Próba odgadnięcia, co znajduje się w kopercie - zachęcanie dzieci do wysuwania propozycji. Otworzenie koperty z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (muszla).
Słuchanie opowiadania J. A. Huckuba Muszla (załącznik nr 1).
Rozmowa sytuacyjna odnośnie poznanego opowiadania:
Nauczycielka prosi chętne dzieci, by opowiedziały o przygodach muszelki.
Co to jest takiego: „dziwne kolorowe istoty”, „wielka żółta kula” oraz „błyszczące punkty”?
Dlaczego muszelka czasem jest smutna?
Zadanie praktyczne Łowienie muszelek - doświadczenie zakresu własnych możliwości ruchowych i rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej:
Nauczycielka rozkłada na podłodze wcześniej przygotowane kartonowe muszelki z przymocowanym spinaczem oraz wręcza chętnemu dziecku wędkę (patyk z przywiązanym sznurkiem, na końcu którego umocowany jest magnes). Dziecko przystępuje do łowienia. Umawiamy się, że każde dziecko może złowić tylko jedną muszelkę.
Nauka wiersza W Chotomskiej Kto tam? (załącznik nr 2) - tworzenie sytuacji doskonalącej pamięć.
Zabawa orientacyjno-porządkowa Nad morzem - rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej:
Nauczycielka umawia się z dziećmi, że będą biegały po sali. Muszą przy tym nasłuchiwać jej poleceń, które będą poprzedzone klaśnięciem: woda (dzieci wykonują ruchy rękami, jakby pływały), piasek (dzieci kładą się na podłodze i udają, iż się opalają), powietrze (dzieci udają, że są mewą i latają).
Śpiewanie piosenki Rybka rybkę goni.
Wykonanie pracy plastycznej Czarodziejski rysunek - wspieranie działań twórczych dzieci:
Nauczycielka przygotowuje wcześniej arkusze białego papieru (format A5) - na każdym z nich rysuje woskową świecą muszlę (załącznik nr 3). Następnie prosi dzieci, by dokładnie pokolorowały kredkami kartkę, by odkryć czarodziejski rysunek, który został magicznie narysowany na kartce. W razie zaistnienia potrzeby nauczycielka demonstruje sposób wykonania pracy.
Przypomnienie wiersza W. Chotomskiej Kto tam? (załącznik nr 2)
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
„Pirackie” pożegnanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Załącznik nr 1
Opowiadanie J. A. Houckuba Muszla
- Skąd się wzięłaś? - zapytało małą, kremową muszelkę okrągłe pudełko, które dzieliło z nią miejsce na półce.
- Kiedyś m mieszkałam w domu z szarego piasku - odpowiedziała muszelka - Cała byłam zanurzona w wodzie, w której poruszały się dziwne, kolorowe istoty. Wyglądały zupełnie inaczej niż my, muszle. Zawsze chciałam wiedzieć, gdzie odpływają. Ale nie mogłam ruszyć się z miejsca. Aż któregoś dnia woda wokół mnie zaczęła się kołysać i jakaś siła podniosła mnie w górę.
- Och, wyobrażam sobie, jak bardzo się bałaś! - wtrąciło pudełko.
- Bałam się, ale byłam bardzo ciekawa, co będzie dalej - powiedziała muszelka.
- I co było dalej? - niecierpliwił się jej słuchacz.
Szumiąca, ciemna woda uniosła mnie w górę - ciągnęła swoją opowieść muszla. - Trwało to bardzo długo.
- Jak dobrze, że mnie tam nie było. Przemókłbym do suchej drzazgi! - wtrąciło pudełko.
- W końcu znalazłam się w dziwnym miejscu Był piasek, ale nie byłam zanurzona już w wodzie. Było bardzo jasno. Ta jasność spływała z góry, chyba z wnętrza wielkiej, żółtej kuli.
- Wiem, wiem, ton pewnie była taka duża lampa, jak ta, która wisi w naszym pokoju - ucieszył się z odkrycia jej towarzysz.
- Możliwe - zgodziła się muszla i opowiadała dalej. - Leżałam długo na piasku nieruchomo, aż zrobiło się zupełnie ciemno. Wtedy pojawiły się w górze kolorowe, błyszczące punkty. To było bardzo piękne. Wpatrywałam się w nie bardzo długo, aż do chwili, gdy zniknęły i zrobiło się jasno. Wtedy pojawiła się dziwna istota, której nigdy nie widziałam wcześniej, podniosła mnie i przyniosła tutaj - zakończyła swoją opowieść muszla.
- Czasami twojego wnętrza wydobywa się dziwny szum. Podoba mi się, ale robi mi się smutno, gdy go słucham.
- Bo ja wtedy płaczę.
- Dlaczego?
- Nie wiem.
Załącznik nr 2
Wiersz Wandy Chotomskiej Kto tam?
- Kto tam? - Dwaj piraci. - A jacy? - Piegowaci. Skarb w oceanie znaleźli wielki - jedną muszelkę dla mamy, drugą muszelkę dla taty, a dla kolegów z przedszkola będą teraz łowić muszelki. |
Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych
ZIELONE PRZEDSZKOLE
Dzień zajęć: IV
Temat: Wyprawa na tajemnicza wyspę
Cele:
Dzieci wymyślają niekonwencjonalne sposoby wręczania sobie listu-zaproszenia.
Dzieci utrwalają znajomość piosenki i wiersza.
Dzieci nawiązują serdeczny kontakt, witając się w nietypowy sposób.
Dzieci tworzą własną interpretacje ruchową (ukazują emocje za pomocą gestów i mimiki).
Dzieci uczestniczą w sytuacji pozwalającej na odkrywanie.
Dzieci kształtują wyobraźnię dotykową.
Dzieci doskonalą spostrzegawczość oraz zdolność analizy i syntezy wzrokowej.
Środki dydaktyczne:
zalakowany list od kapitana okrętu (treść - załącznik nr 1); chusta animacyjna; tekst opowieści Gdzie są mapy? (załącznik nr 2); worek od chusty animacyjnej z monetami, muszlami, koralami, itp.; karta pracy Labirynt (załącznik nr 3); kredki; Wasilak A. Zabawy z chustą. Lublin 2002, Wyd. Klauza, s. 18; karty zadaniowe „puzzle” Szalupa (załącznik nr 4); klej; arkusze papieru.
Przebieg zajęć:
„Pirackie” przywitanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Przypomnienie wiersza W. Chotomskiej Kto tam?.
List od kapitana okrętu - ćwiczenia ruchowe - wymyślanie niekonwencjonalnych sposobów wręczania sobie listu-zaproszenia:
Nauczycielka prosi dzieci, by usiadły na dywanie, tworząc krąg. Pokazuje dzieciom list, który otrzymały. Zachęca je do zabawy w listonosza. Prosi, by przekazywały sobie list bez używania rąk. Pokazuje, jak mogą to zrobić na przykład dociskając kopertę uchem do ramienia. Dzieci przekazują sobie list aż do chwili, gdy wszyscy obejrzą przesyłkę. Nauczycielka zwraca uwagę na napis umieszczony na kopercie: Dla dzieci na Zielonym Przedszkolu. Następnie odczytuje dzieciom treść (załącznik nr 1) listu i zaprasza je do dalszej zabawy (Pytanie: Przyjmujecie zaproszenie?).
Zabawa integracyjna Powitanie na statku:
Nauczycielka gromadzi dzieci w jednym miejscu. Informuje je, że wyruszają na poszukiwanie statku, który zabierze ich w tajemniczy rejs. Aby wejść na statek, muszą się przywitać ze wszystkimi, ale ponieważ będzie to tajemnicza wyprawa, więc przywitanie też musi być niezwykłe: łokciami, kolanami, czołami, stopami itd.
Improwizacja ruchowa Rejs statkiem:
Nauczycielka rozkłada w sali chustę animacyjną, która będzie statkiem. Gromadzi dzieci w innej części sali. Zaprasza dzieci do wejścia na statek i proponuje, by usiadły na chuście - pokładzie statku. Prosi dzieci, by spróbowały pokazać, jak zachowują się, czuja bohaterowie na statku podczas takiej przygody. Następnie proponuje, by wszyscy zaśpiewali piosenkę Rybka rybkę goni, by uatrakcyjnić sobie rejs okrętem.
Opowieść ruchowa Gdzie są mapy? (załącznik nr 2) - tworzenie własnej interpretacji ruchowej:
Nauczycielka tłumaczy dzieciom, na czym będzie polegała zabawa. Za chwilę opowie im pewną historię i chce, by dzieci, gdy zrobi przerwę, zilustrowały ruchem opowiadany fragment.
Konsekwencja graficzna - Labirynt (załącznik nr 3):
Nauczycielka rozdaje dzieciom karty z labiryntem i prosi, by odnalazły drogę statku na tajemnicza wyspę - najpierw za pomocą palca, następnie zaznaczając ją kredką.
Wprawka dramowa Wyprawa po skarb z zabawą dydaktyczną Worek ze skarbem (uczestniczenie w sytuacji pozwalającej na odkrywanie, kształtowanie wyobraźni dotykowej):
Nauczyciela informuje dzieci, że wylądowały na tajemniczej wyspie i proponuje im jej zwiedzanie. Dodaje, że być może odnajdą jakiś worek ze skarbem. Proponuje trasę wędrówki przez : gorący piasek, gęstą dżunglę, ogromne błota, pajęczynę.
Nauczycielka wskazuje ukryty worek ze skarbem (worek och chusty animacyjnej; w środku: muszle, korale, monety itp.). Prosi, by zgłosiło się kilku ochotników, którzy włożą rękę do środka worka i wyłącznie za pomocą dotyku odgadną, co się w nim znajduje.
Recytowanie pirackiego motta - wiersz W. Chotomskiej Kto tam?.
Zabawa z chustą animacyjną Sztorm (Wasilak A. Zabawy z chustą. Lublin 2002, Wyd. Klauza, s. 18):
Na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, pluszowe zabawki). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
Nauczycielka informuje, że podczas tego sztormu zatonął okręt i do domu wrócimy w szalupach ratunkowych.
Praca z kartami zadaniowymi „puzzle” Szalupa (załącznik nr 4):
Nauczycielka rozdaje dzieciom karty zadaniowe dla każdego dziecka (wcześniej rozcięte). Wyjaśnia, że trzeba je ułożyć, przykleić na kartce. Można je również pokolorować. Gdy dzieci skończą pracę, wspólnie obejrzą wszystkie obrazki.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
„Pirackie” pożegnanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Załącznik nr 1
Treść listu od kapitana okrętu
Kochane dzieci!
Zapraszam Was na wspaniałą wyprawę moim statkiem.
Podczas podróży czeka Was wiele radości i zabawy.
Serdecznie pozdrawiam,
Wasz Kapitan
Załącznik nr 2
Opowieść Gdzie są mapy?
Pewnego dnia bardzo zdenerwowany kapitan (…) zebrał swoich marynarzy na pokładzie statku i rzekł: „Stała się rzecz straszna. Jesteśmy na środku oceanu, a zginęły wszystkie mapy. Nie możemy wrócić do domu. Ten, który potrafi odnaleźć drogę powrotną do domu, zostanie moim następcą”. Wszyscy marynarze bardzo się zmartwili (…) i przestraszyli (…). Po chwili jednak zaczęli się zastanawiać i rozmyślać, jak to zrobić (…). Jeden z marynarzy wymyślił, żeby napisać list (…), włożyć do butelki (…) i wrzucić do morza (…), a później czekać na pomoc (…). Niektórym ten pomysł się spodobał i zaczęli z zadowoleniem potakiwać głowami(…), inni jednak nadal byli smutni i rozmyślali (…). Po chwili członek załogi zaproponował, by wspiąć się na bocianie gniazdo (…) i rozejrzeć się (…), czy nie widać gdzieś lądu, by tam popłynąć i zapytać o drogę. Następny marynarz powiedział, że trzeba poczekać, aż przyjdzie noc (…), a gdy zaświecą gwiazdy, rozejrzeć się (…), poszukać tej święcącej najjaśniej i popłynąć w kierunku, który ona wskazuje. Podawali jeszcze wiele pomysłów i biegali zrozpaczeni i przestraszeni po statku. Najmłodszy marynarz myślał bardzo, bardzo długo, siedząc w swojej kajucie (…). Później wyszedł po cichutku (…) z kajuty, idąc ostrożnie po schodach (…) w kierunku kuchni. Tam, wśród różnych przysmaków, odnalazł kapitański kompas i mapy. Wziął te wszystkie odnalezione rzeczy i zaniósł na pokład, by dać kapitanowi. Ucieszył się on ogromnie (…), gdy ujrzał zguby, a wszyscy marynarze zaczęli wiwatować na cześć swojego kolegi (…).
Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych
ZIELONE PRZEDSZKOLE
Dzień zajęć: V
Temat: My piraci piegowaci…
Cele:
Dzieci rozumieją konieczność utrzymywania sprawności fizycznej.
Dzieci sprawdzają zakres własnych możliwości ruchowych.
Dzieci kształtują zmysł równowagi.
Dzieci wykonują rzuty do celu.
Dzieci rozwijają ekspresję ruchową, plastykę ruchu i koncentrację uwagi.
Dzieci starannie kolorują Piracki statek, dobierając kolory zgodnie z podanym wzorem.
Środki dydaktyczne:
Sylweta pirata Piotra; tekst Piosenki powitalnej (załącznik nr 1); chusta animacyjna; szablon paszczy rekina naklejony na sztywny karton; gazeta; karta pracy Piracki statek; kredki ołówkowe.
Przebieg zajęć:
„Pirackie” przywitanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Przybycie pirata Piotra:
Nauczycielka prosi dzieci, by usiadły na dywanie. Wyjaśnia im, że spodziewają się odwiedzin gościa, który będzie im towarzyszył podczas dzisiejszych zabaw. Pokazuje dzieciom sylwetę i przedstawia pirata Piotra. Proponuje, by dzieci powitały gościa wierszem W. Chotomskiej Kto tam? oraz Piosenką powitalną (tekst - załącznik nr 1).
Rozmowa z piratem Piotrem na temat utrzymywania formy fizycznej - przygotowanie do zdobywania pirackich sprawności. Nauczycielka wciela się w rolę pirata i zadaje dzieciom pytania:
Czy lubicie się gimnastykować?
Czy wiecie, jak ćwiczą piraci?
Dlaczego piraci muszą ćwiczyć?
Czy łatwo zostać piratem?
Jakie sprawności trzeba zdobyć, by stać się piratem?
Zabawa ruchowa z elementami równowagi Spacer po linie - doświadczenie zakresu własnych możliwości ruchowych i kształtowanie równowagi:
Nauczycielka opowiada dzieciom, jak ważną rzeczą jest umiejętność utrzymywania równowagi, gdy fale kołyszą okrętem. Pokazuje i demonstruje dzieciom, jakie ćwiczenie przygotował dla nich pirat, by sprawdzić ich umiejętności - spacer z rękami wyciągniętymi w bok po zwiniętej w rulon chuście animacyjnej.
Ćwiczenie manualne z elementami rzutu Karmienie głodnego rekina:
Nauczycielka siada z dziećmi w kole i pokazuje im rekina, którego złowił pirat Piotr. Rozdaje gazetowe kartki i prosi, by dzieci porwały je na 4 części i uformowały z nich kulki (przeliczanie w zakresie 1-4 i ćwiczenie manualne). Następnie po kolei wszyscy karmią rekina, celując do jego paszczy.
Zabawa ruchowa Uwaga - rozwijanie ekspresji ruchowej, plastyki ruchu i koncentracji uwagi:
Nauczycielka umawia się z dziećmi, że będą biegały po sali. Muszą przy tym nasłuchiwać jej poleceń, które będą poprzedzone klaśnięciem w dłonie - będą one dotyczyły różnych sytuacji rozgrywających się na statku, wśród ludzi. Przedszkolaki, w jak najkrótszym czasie, mają dostosować swoje zachowanie do treści danego polecenia i własnych wyobrażeń o sytuacji związanej z tym poleceniem, np.:
Zrobić przejście dla kapitana.
Uwaga! Nadciąga sztorm.
Pali się!
Rozwiń żagle!
Ląd na horyzoncie.
Uwaga! Kto ostatni ten przegrywa.
Wykonanie pracy plastycznej Piracki statek - kolorowanie kredkami ołówkowymi według podanego wzoru - wspieranie działań twórczych dzieci (załącznik nr 2).
Śpiewanie piosenki Rybka rybkę goni.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
„Pirackie” pożegnanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Załącznik nr 1
Piosenka powitalna
(na melodię Panie Janie…)
Witaj Piotrze, witaj Piotrze,
jak się masz, jak się masz?
Wszyscy Cię witamy,
wszyscy Cię witamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
Załącznik nr 1
Karta pracy Piracki statek
Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych
ZIELONE PRZEDSZKOLE
Dzień zajęć: VI
Temat: Płyną statki…
Cele:
Dzieci zaspakajają potrzebę ruchu w sposób kontrolowany.
Dzieci ćwiczą zdolność kojarzenia, rozwiązując zagadki.
Dzieci doskonalą pamięć.
Dzieci wysłuchują w ciszy i skupieniu wiersza.
Dzieci poznają nowe pojęcie regaty.
Dzieci kształtują prawidłowy tor oddechowy.
Dzieci doskonalą spostrzegawczość wzrokową.
Środki dydaktyczne:
tekst zagadek (załącznik nr 1); ilustracje stanowiące odpowiedzi na zagadki (załącznik nr 2); koperta z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (statek); 4 zestawy 6 par obrazków (załącznik nr 3); tekst wiersza W. Faber Okręcik (załącznik nr 4); papierowe okręciki (po 1 dla każdego dziecka); karta pracy Okręt; kredki.
Przebieg zajęć:
„Pirackie” przywitanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Przypomnienie wiersza W. Chotomskiej Kto tam?.
Zabawa ruchowa Berek w morskiej pianie - umożliwienie udziału w zabawach ruchowych:
Wybieramy jedno dziecko, które zostanie berkiem. Na hasło Berek goni! wszystkie dzieci uciekają, a berek próbuje złapać jedno dziecko. Jeśli mu się to uda, ono zostaje berkiem. Na hasło nauczycielki: Berek w morskiej pianie! wszyscy tworzą krąg, trzymają się za ręce i śpiewają piosenkę Rybka rybkę goni.
Zagadki (załącznik nr 1):
Nauczycielka prosi dzieci, by usiadły na dywanie. Pyta się dzieci: Czy lubicie rozwiązywać zagadki? Zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Proponuje przedszkolakom, by uważnie słuchały zagadek i spróbowały je rozwiązać. Poprawność odpowiedzi będą sprawdzać poprzez odsłanianie poszczególnych ilustracji (załącznik nr 2).
Nauczycielka prosi, by przyjrzały się ilustracjom i określiły do czego te wszystkie obiekty pływające służą i jak je wszystkie razem można nazwać (statki). Gdy dzieci odgadną, otwierają kopertę z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (statek).
Zabawa ruchowa ze śpiewem Płyną statki z bananami.
Dobieranie obrazków w pary (załącznik nr 3) - praca w grupach 3,4-osobowych - tworzenie okazji do wspólnego podejmowania i realizowania różnych zadań:
Nauczycielka prosi dzieci, by dobrały się w 3 (4)-osobowe grupy. Każdej grupie rozdaje obrazki i prosi, by dobrały je w pary (np. marynarz i marynarska czapka), a następnie ułożyły zestawy przed sobą.
Słuchanie wiersza W. Faber Okręcik (załącznik nr 4).
Rozmowa sytuacyjna odnośnie poznanego utworu literackiego:
Z czego był zrobiony okręcik? (z korka)
Co mogło połknąć okręcik? (wieloryb)
Podczas jakiej pogody płynął okręcik? (sztorm)
Czy wiecie, co to są regaty? Na czym polegają? Kto w nich uczestniczy?
Zabawa oddechowa Regaty żaglówek:
Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku po 1 okręciku z papieru. Pokazuje, w jaki sposób można uruchomić żaglówki, dmuchając w statek (wdech nosem, wydech ustami). Następnie wyznacza linię startu i mety oraz dzieli dzieci na mniejsze grupy, w których będą startowały w zawodach ze względu na niewielki akwen, jaki stanowi podłoga. Przeprowadzenie zabawy.
Uzupełnienie karty pracy Okręt (załącznik nr 5) -tworzenie sytuacji doskonalących zdolność kojarzenia; rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej - wspieranie działań twórczych dzieci.
Śpiewanie piosenki Rybka rybkę goni.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
„Pirackie” pożegnanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Załącznik nr 1
Zagadki
A. Pod dowództwem kapitana pływa po morzach i oceanach. (okręt)
|
B. Pływa po jeziorze. Opłynąć świat może. Stanie, gdy nie dmucha na nią wiatr. (żaglówka) |
C. Oto zagadka krótka: co to za dziwna łódka? Wiosną, kiedy już słońce świeci blaski na wodzie zapala, płynie lekko jak piórko po roztańczonych falach. (kajak) |
D. Chcesz popływać po jeziorze? Z wiatrem iść w zawody możesz! Gdy ma żagiel albo wiosła, Będzie cię po fali niosła. (łódka) |
Załącznik nr 2
Ilustracje odpowiedzi do zagadek
|
|
|
|
Załącznik nr 4
Wiersz W. Faber Okręcik
Jak to się dzieje, mój okręciku z kory, że jeszcze dotąd nie połknął cię wieloryb? Ty jesteś taki mały, a ruszasz w wielką podróż… Jak to być może, że się nie lękasz sztormu? Zamknij kajutę, niewielki mój okręcie, bo fala cię zaleje i kiepsko z tobą będzie! Wiem, że pogodę będziemy mieć sztormową, więc musisz być ostrożny, bo ja chcę ruszyć z tobą. |
Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych
ZIELONE PRZEDSZKOLE
Dzień zajęć: VII
Temat: Latarnia morska
Cele:
Dzieci utrwalają znajomość piosenki i wiersza.
Dzieci rozumieją znaczenie budowania latarni i odpowiedzialność pracy latarnika.
Dzieci wysłuchują w ciszy i skupieniu legendy.
Dzieci starannie kolorują obrazek konturowy.
Dzieci doskonalą spostrzegawczość wzrokową.
Środki dydaktyczne:
koperta z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (latarnia); tekst legendy M. Śliwińskiej o latarni w Rozewiu (załącznik nr 1); kserokopie obrazka konturowego Latarnia; kredki; latarka.
Przebieg zajęć:
„Pirackie” przywitanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Śpiewanie piosenki Rybka rybkę goni.
Burza mózgów: Kto to jest latarnik? - weryfikowanie pomysłów.
Otworzenie koperty z ilustracją - hasłem dzisiejszych zajęć (latarnia) ni odczytanie legendy M. Śliwińskiej o latarni w Rozewiu (załącznik nr 1).
Rozmowa sytuacyjna w oparciu o poznaną legendę:
Co to jest Rozewie? Gdzie się znajduje? (wioska rybacka nad Bałtykiem)
Co wydarzyło się podczas sztormu? (rozbił się statek bogatego kupca)
Kto się uratował? (tylko młoda córka kupca)
Co zrobiła dziewczyna? (rozpaliła ognisko, by jej ojciec i inni marynarze mogli dotrzeć do brzegu)
Dlaczego w tym miejscu zbudowano latarnię morską? (na pamiątkę ogniska dziewczyny)
Zwrócenie uwagi na odpowiedzialność pracy latarnika - wprowadzanie dziecka w świat wartości uniwersalnych.
Zabawa Latarnik - rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej:
Nauczycielka wyjaśnia, że za chwilę jedno dziecko wyjdzie za drzwi. W tym czasie pozostałe dzieci wybierają spośród siebie latarnika (zapala latarkę i chowa w dłoniach lub pod bluzką, tak by było widać trochę światła). Dziecko, które opuściło salę, po powrocie ma za zadanie odnaleźć jak najszybciej latarnika. Następnie latarnik opuszcza salę.
Kolorowanie obrazka konturowego Latarnia - wspieranie działań twórczych dzieci.
Zabawa ludowa Ślub rybek - tworzenie sytuacji doskonalących pamięć (nauka na pamięć tekstu wierszyka użytego w zabawie), umożliwienie udziału w zabawie ruchowej oraz umożliwienie nawiązywanie bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami:
Raz rybki w morzu brały ślub,
chlipała woda chlup, chlup, chlup.
A wetem wieloryb wielki wpadł i całe towarzystwo zjadł, zjadł, zjadł. |
Dzieci w parach stoją naprzeciw siebie, klaszczą w swoje dłonie, następnie na przemian dotykają dłoni kolegów.
Na te sowa dzieci uderzają dłońmi o kolana.
W tej części zabawy dzieci powtarzają ćwiczenia rytmiczne jak wyżej. |
Recytowanie wiersza W. Chotomskiej Kto tam?.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
„Pirackie” pożegnanie: Ahoj piraci! Ahoj kapitanie!
Załącznik nr 1
M. Śliwińska Legenda o latarni morskiej
Rozewie - rybacka wioska nad Bałtykiem. Dawniej miejsce to było postrachem marynarzy. O głazy przybrzeżne rozbiło się tu wiele statków.
Podobno kiedyś, podczas wielkiego sztormu rozbił się tutaj również statek boga tego kupca. Uratowała się tylko młoda dziewczyna, córka kupca, którą fale wyrzuciły na brzeg.
Dziewczyna szybko nazbierała gałęzi i chrustu rozpaliła ogromny stos. Sadziła, że może ojciec i marynarze uczepieni szczątków statku, zobaczą światło, które im wskaże drogę do lądu.
Ale rozbitkom już nic nie pomogło.
Legenda mówi, że odtąd co noc wychodziła dziewczyna na brzeg i rozpalała ogień, by jego blask ostrzegał zbłąkanych w ciemności i mgle żeglarzy i rybaków.
Robili to także synowie dziewczyny i wnukowie, i prawnukowi…
Dopiero wiele, wiele lat później wybudowano na Rozewiu latarnię morską.
Na brzegu nie płonie już teraz stos. Co noc - aż do rana jasne snopy światła potężnych reflektorów biegną daleko, daleko w ciemną morską dal.
Ostrzegają i wskazują drogę.
3