2(5)(1)

2(5)(1)



Str. 2 ^4(3Ct\.tŁ&nxoici


Raz we śnie mi się udało Złowić złotą rybkę małą I życzenia do niej miałem trzy:

Niech nie musi dziecko więcej Rano zębów myć w łazience -Niechaj szybko to obieca rybka mi! Zupy mlecznej na śniadanie Niech już dziecko nie dostaje,

Bo nie bardzo taka zupa mu smakuje.

Niech oglądać zawsze może Każdy film o każdej porze -Niechaj o tym samo dziecko decyduje. Ale rybka moja miła Tylko na mnie popatrzyła, Uśmiechnęła dziwnie się.

Swym ogonkiem pomachała I tak do mnie powiedziała:

-Te życzenia to się mogą spełnić,

Ale tylko w śnie.”

Wszystkie dzieci mają swoje prawa - scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-, 6-letnich

(Opracowała Beata Brzukała - Przedszkole nr 35 w Bielsku-Białej)

Cele ogólne:

Nabywanie wiadomości o prawach dziecka; kształcenie umiejętności wyrażania uczuć; tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości; rozwijanie umiejętności współpracy w zespole.

Cele szczegółowe:

Dziecko zna własne prawa; dostrzega potrzebę tworzenia praw i norm; potrafi wyrażać swoje uczucia; dostrzega potrzeby innych; myśli i działa empatycznie; tworzy wokół siebie atmosferę radości, przyjaźni i zaufania; aktywnie współpracuje z grupą.

Pomoce:

Wiersz Marcina Brykczyńskiego O prawach dziecka, sylwety dzieci z różnych krajów, napis DZIECI, skakanka, płyta CD.

Przebieg:

1.    „Jestem Ania i lubię robić tak" - zabawa integracyjna.

Dzieci siedzą w kole na dywanie, kolejno przedstawiają się i wymyślają ruch, a grupa powtarza.

2.    „Podróż” - zabawa ruchowa.

Przy piosence Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są nauczycielka rozciągając długą linę (bardzo długa skakanka) zabiera dzieci „w podróż”. Umownym znakiem, umożliwiającym włączenie się do zabawy jest dotknięcie dziecka. Dzieci w rzędzie, trzymając linę wędrują po sali. Zatrzymują się przy tablicy, na której przypięte są sylwety przedstawiające dzieci z różnych stron świata.

3.    Rozmowa z dziećmi.

Nauczycielka zadaje pytania dzieciom:

-    Co mają inne, a co takie same?

-    Czym się różnią a co je łączy?

Sylwety dzieci grupują wg tych różnic i podobieństw, które wynajdują. Na koniec wszystkie sylwety układają w jednej pętli.

