SDC10473 (2)

SDC10473 (2)



Scenariusze zajęć z dziećmi czteroletnimi druga połowa listopada, grudzień, styczeń



Cele:

-    poznsjcpizyboiy. narzędzia pracy szewca.

-    poznaje różmcepomjędzy pracą szewca dawniej i dziś.

Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne: S. Molierc Metodyka wychowania fizycznego w przedszkolu, K. Wlażnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu, A. N*atorff. K. Was i luk Wychowanie plastyczne w przedszkolu, kolorowe ilustracje, obrazki, Moje 4 lata, cz. I.S-24.

PRZEBIEG DNIA

I

S Zabawa dydaktyczna Kolorowe kule:

Nauczyciel wsypujedokoszykapiłeczki (czerwone, niebieskie, żółte, zielone, białe). Następnie wzywa po kolei dzieci i poleca im znaleźć szybko piłkę w określonym kolorze i zatrzymać ją w rękach. Gdy każde dziecko ma dwie piłeczki o różnych barwach (po dwóch kolejkach), wtedy nauczyciel wywołuje kolor, a dzieci mająccpiłcczki w tym kolorze kładąje do koszyka. Zabawę można powtarzaćkilkakrotnie (A. Natorff Wychowanie..., s. 65).

O Ćwiczenia poranne-zestaw XI (K. Wlażnik Wychowanie.... s. 137).

II

Zapoznanie z pracą szewca na podstawie opowiadania J. PoraziAskiej Szewczyk Dratewka.

I. Rozwiązaniczagadki:

Gdy się but zepsuje,

To d zreperuje... (szewc)

Z Zapoznanie z narzędziami pracy szewca:

• dzieci oglądają obrazki, nauczyciel nazywaprzedmioty na nich przedstawione i objaśnia ich przeznaczenie.

3.    Zabawarochowo-nilladowca:

•    ił/kxinaśladują/anauc7>cickmp0!izc2ególneczymwkłwta(nmc7yc»d nazywa te czynności).

4.    Opowiadanie nauczyciela na podstawie utwoni J. Porazińskiej Szewczyk Dratewka.

5.    Omówienie treści opowiadania;

-    Corobilszewczyk?

-    Komu pomógł szewczyk?

-    Jakie zadania musiał wykonać, aby zdobyć królewną?

-    Kto pomógł szewczykowi?

6.    Ćwiczenie klasyfikacyjne: wybranie spośród sylwet zwierząt tych, które występują w opowiadaniu.

7.    Zabawa: itaśladowaniciuchównicdiw-iedzia.kaczki.mrówki.pszczoły.

8.    Ćwiczenia graficzne: Jak dojść do zamku - dzieci zaznaczają linią drogę Dratewki do zamku (prace przygotowane przez nauczyciela).

O Zajęcia ruchowe-zestawVI (opracowany na podstawie S. Ow czarek Gńww-styka przedszkolaka),

1. Bieg, marsz, podskoki po sali-nahask) słowne oznaczające lę czynność.

1 Zegar.

Dzieci siedzą naprzeciwko siebie w siadzicskrz>vn\-m i wykonują:

•    skłony głowy w bok (w prawo, w lewo), mówiąc jednocześnie: ..cyk - cyk" (zegar chodzi),

•    skłony głowy w przód i w tył, którym towarzysząsłowa: „bim-bam" (zegar wybijagodziny).

3.    Start rakiety.

Dzieci siedząwsiadzieskrzyżnyin.trzyTnającręcewporyqinslizydefekM(ręce to rakiety na wyrzutni). Wspólnie odliczają: .3.2.1, start”. Na słow o: ..start” wykonuję energiczny wyprost rąk w górę - „rakieta startuje" i utrzymują ręce przez chwilę w maksymalnym wyproście. Następnie uginająręce, przenosząc je do pozycji „skrzydełek"- „druga rakieta szykujesię do startuj

4.    Dziadek i żołnierz.

Dzieci chodzą po sali. Na hasło: „dziadziuś" naśladują chód zgarbionego, starszego człowieka, na hasło „żołnierz" naśladująchód dziarskiego, wyprostowanego żołnierza.

5.    Toczący się pień.

Dzieci leżą aa podłodze z wyprostowanymi i złączonymi nogami i z rękoma wyprostowanymi przy głowie. Wykonują trzy obroty w jedną stronę, a następnie trzy obroty wdrugą stronę.

27

