45786 z motylem w tle4

45786 z motylem w tle4



I. Borecka, Z motylem w tle

fragmenty ilustracji do baśni z komentarzem, że uległy one zniszczeniu podczas powodzi. Zadaniem uczestników zajęć było odnowienie ich przez dorysowanie lub domalowanie, brakujących elementów. Ćwiczenia kontroli nad wykonywaniem ruchu rąk przy odtwarzaniu symboli graficznych:

•    rysowanie po śladzie znaków graficznych (przygotowanie plakatu informującego o spektaklu),

•    układanka obrazkowa,

© naprowadzanie dziecka udającego ślepca na dany przedmiot (werbalizacja relacji przestrzennej).

Zakończenie zajęć:

Samodzielne tworzenie nowej wersji baśni lub wymiana pewnych elementów fabuły uzupełnione układaniem, według wzoru, wielkiego wspólnego obrazu (makieta przyszłej scenografii teatralnej).

VI.    SPOTKANIE SZÓSTE I SIÓDME

Przebieg zajęć:

1.    Wprowadzenie do zajęć: informacja o celu oraz sposobach realizacji zajęć.

2.    Zajęcia integrujące grupę.

3.    Zajęcia terapeutyczne:

adaptacja znanego tekstu do potrzeb teatrzyku lalkowego:

•    przydział ról,

® wykonanie kukiełek lub sylwet,

® próba.

VII.    SPOTKANIE ÓSME - WIELKI FINAŁ

Wystawienie sztuki, której scenariusz powstał na podstawie propozycji zmian w Grimmowskiej wersji bajki o królewnie Śnieżce.

Aneks nr 4

POZNAJEMY CZERWONEGO KAPTURKA

Cele:

-    zapoznanie dzieci z treścią baśni pod tytułem Czerwony Kapturek,

-    nabywanie przez uczestników zajęć umiejętności opowiadania słyszanej treści utworu,

-    ćwiczenie umiejętności koncentracji uwagi,

-    rozwijanie plastycznej i słownej wyobraźni dzieci.

I. SPOTKANIE PIERWSZE

Forma zajęć: warsztaty.

Metody: słuchanie, opowiadanie baśni, rysowanie, drama.

Pomoce: dowolny zbiór baśni braci Grimm, ilustracje do bajki Czerwony Kapturek, papier i przybory do wykonania prac plastycznych.

Przebieg zajęć:

1.    Wprowadzenie do zajęć: przypomnienie dzieciom zasad zajęć grupowych.

2.    Zajęcia integrujące.

3.    Zajęcia terapeutyczne:

dzieci słuchają baśni opowiadanej przez prowadząca zajęcia i oglądają ilustracje wykonane przez różnych artystów. Próbują zapamiętać fabułę utworu i odpowiadać na następujące pytania:

® Kto to jest Czerwony Kapturek?

® Dokąd miała iść dziewczynka?

® Co miała w koszyczku?

• Kogo spotkała po drodze do domu babci?

4.    Scenki dramowe. Osoba prowadząca zajęcia wydaje następujące polecenia:

® wyobraź sobie siebie w roli Czerwonego Kapturka,

® przedstaw za pomocą gestów, scenkę spotkania dziewczynki z wilkiem i opowiedz o emocjach towarzyszących wykonywaniu tego zadania.

5.    Malowanie (rysowanie) ilustracji do utworu z użyciem technik plastycznych znanych dzieciom (na przykład spotkania Czerwonego Kapturka z wilkiem w lesie lub u babci).

Zakończenie zajęć: zabawy ruchowe i dźwiękonaśladowcze:

