SCENARIUSZ ZAJĘĆ POLONISTYCZNYCH
Temat: „ SEGREGUJEMY ŚMIECI"
Temat dnia: „ Wszystkie dzieci segregują śmieci "
Cel główny:
-Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody- zachęcenie dzieci do segregacji
śmieci.
Cele operacyjne:
- dziecko rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja,
- dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji,
- segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal),
- będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego,
- chętnie uczestniczy w zabawach,
- potrafi skupić uwagę na utworze
- dziecko potrafi zapamiętać treść wierszyka
Metody:
- sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz.
Materiały:
-plakat- „Jak poprawnie segregować odpady"
-pojemniki do segregacji śmieci (niebieski - makulatura, żółty -plastik, zielony-szkło kolorowe, biały-szkło białe, czerwony- metal)
- różne odpady plastikowe, szklane, papierowe, metalowe
-obrazki przedstawiające różne odpady (słoik ,szklana butelka, gazeta, zeszyt, puszka po napoju, kapsel, butelka powodzie, opakowanie po szamponie)
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Przeczytanie dzieciom przez nauczyciela wiersza pt. „ODPADY". Po wysłuchaniu utworu dzieci zastanawiają się nad treścią i odpowiadają na pytanie postawione w tekście. Wyjaśnienie pojęcia śmieci, odpady , segregacja.
Pomyśl już ter oz o naszej plon ecie, zanim się stonie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to problem nie lado -
zotem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie sq jednakowe -sq szklone, papierowe, tokże plastikowe.
Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzuć oj jak leci!
Osobno plostik, osobno szkło,
osobno popier- przyrodę chroń!