3833472966

3833472966



SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: „Szczoteczkowanie”.

1 .Data-................

2.    Uczestnicy zajęć- uczniowie zespołu rewalidacyjno-wychowawczego.

3.    Prowadzący- Jolanta Rosińska-Kreft (nauczyciel terapeuta).

4.    Osoby współuczestniczące:...........................(terapeuta zajęciowy)

...........................(pomoc wychowawcy).

5.    Czas trwania- 20 min.

6.    Rodzaj zajęć- terapia pedagogiczna.

7.    Temat- Szczoteczkowanie.

8.    Forma zajęć- zespołowa.

9.    Metody:

•    słowna

•    stymulacji dotykowej.

10.    Środki dydaktyczne:

•    indywidualne szczoteczki uczniów,

11.    Cele ogólne:

•    wygaszanie odruchów,

•    wzmożenie czucia zewnętrznego w obrębie skóry i stawów.

12.    Cele operacyjne:

•    lepsze odczuwanie własnego ciała,

•    poszerzanie obszaru kontroli ruchu nad częściami ciała.

13.    Przebieg zajęć Cześć wstępna:

•    nauczyciel informuje uczniów, że odbędzie się szczoteczkowanie,

•    zaprasza wszystkich uczniów do przebrania się w stroje gimnastyczne, stopy są gołe,

•    zajęcie wygodnej dla uczniów pozycji (pufa, wykładzina, kanapa),

•    szczoteczki dopasowane do indywidualnych potrzeb uczniów (długością i twardością włosów),

•    włącza muzykę relaksacyjną.

Cześć zasadnicza:

•    nauczyciel słownie uprzedza czynności np.”szczoteczkujemy szyję” i ruchem głaszczącym szczoteczkuje szyję od klatki piersiowej w kierunku brody,

•    „klatkę piersiową"- od części peryferyjnych do serca,

•    „brzuch”- zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara,

•    „rękę”- od nadgarstka w kier. ramienia,

•    „dłoń”- od nadgarstka w kier. palców,

•    „plecy”- od pośladków w kier. szyi,

•    „pośladki”- zgodnie z ruchem wskazówek zegara,

•    „nogi”- od pięt w kier. pośladków,

•    „spód stopy”- od pięt w kier. palców,

•    „wierzch stopy"- od palców do góry

•    delikatnie opukiwane są stawy,

•    NIE WOLNO OPUKIWAĆ SZYI I BRZUCHA !

Cześć końcowa:

•    nauczyciel ogłasza koniec zajęć,

•    zbiera szczoteczki,

•    dziękuje za ciszę i spokój podczas zajęć.

scenariusz opracowała Jolanta Rosińska-Kreft (nauczyciel terapeuta)


