Konspekt zajęć języka polskiego dla klasy 4 :
Konspekt lekcji: | |
Temat lekcji: |
Uczymy się pisać listy. |
Liczba jednostek lekcyjnych: |
1 |
Metody pracy: Formy pracy: |
pogadanka, objaśnienia, elementy dyskusji praca zbiorowa: praca z całą klasą |
Środki dydaktyczne: |
Podręcznik, słownik języka polskiego, karty pracy dołączone do podręcznika z wydawnictwa |
Cele ogólne: |
Poszerzenie wiedzy o tworzeniu i pisaniu listów, redagowanie listu |
Cele operacyjne: |
Uczeń posługuje się słownikiem języka polskiego, czyta i wyjaśnia za jego pomocą pojęcia takie jak: nadawca, odbiorca, adresat; wskazuje wyznaczniki listu: miejscowość, data, podpis, zwrot do adresata; wskazuje zwroty grzecznościowe; weryfikuje poprawną interpunkcję i ortografię w listach; tworzy wspólną notatkę na podstawie informacji z podręcznika i redaguje wypowiedź w formie listu Przebieg lekcji: |
I. Faza wstępna: |
Sprawdzenie obecności, sprawdzenie pracy domowej, przypomnienie poprzedniej lekcji, wskazanie uczniom celów lekcji. |
II. Faza główna: |
Krótka pogadanka: przekazanie informacji wstępnych do lekcji: czym jest list, czy w dzisiejszych czasach piszemy listy tradycyjne, jak ewoluowała forma listu w dzisiejszych czasach (email); analiza materiału z podręcznika “0 to chodzi”, odszukanie w słownikach języka polskiego niezbędnych definicji ( ćwiczenie pracy ze słownikiem), wskazanie wyznaczników listu, przedstawienie zasad poprawnego pisania listów (w tym podkreślenie ortografii i interpunkcji); tworzenie wspólnie z całą klasą wzorcowego, krótkiego listu, zadanie pracy domowej, jeśli został czas a przewidywany materiał został zrealizowany przechodzimy do kart pracy dla uczniów. |
III. Faza końcowa: |
Przypomnienie celów lekcji, zadanie pracy domowej dla wszystkich i dla chętnych, rozdanie + za aktywność, ocenienie pracy domowej |
Materiał rezerwowy: |
karty pracy z ćwiczeniami od wydawnictwa podręcznika “Stentor” |
Ocenianie: |
+ za aktywność, oceny z pracy domowej. Praca domowa: |
1. Dla wszystkich: |
Napisz list do kolegi, w którym opowiesz mu o tym jak spędziłeś ostatni weekend. |
2. Dla chętnych: |
Napisz list do swoich rodziców (opiekunów), w którym podziękujesz im za miłość, jaką cię darzą. |