I.JESTEM ŚWIADOMYM DEMOKRATĄ, 10.Zasady demokratycznego prawodawstwa, Marek Biesiada


Marek Biesiada 20. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A Gimnazjum

Temat: Zasady demokratycznego prawodawstwa

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie mamy organy wymiaru sprawiedliwości?

    • Jakie mamy sądy w Polsce?

    • Czym zajmuję się Sad Najwyższy?

    • Czym zajmują się sądy powszechne?

    • Na czym polega zasada dwuinstancyjności?

    • Kto rozpatruje apelację wyroków sądów rejonowych?

    • Czym zajmuje się Naczelny Sąd Administracyjny?

    • Czym zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich?

    • Kto wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich?

    • Od kiedy istnieje w Polsce instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich?

    • Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

    • Kto powołuje sędziów Trybunału Konstytucyjnego?

    • Ile liczy skład Trybunału Konstytucyjnego?

    • Ile trwa kadencja sędziów Trybunału Konstytucyjnego?

    • Kto może zgłosić się ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego?

    • Od kiedy istnieje w Polsce Trybunał Konstytucyjny?

    • Czym zajmuje się Trybunał Stanu?

    • Kto może być sądzony przed Trybunałem Stanu?

    • Za co można być sądzonym przed Trybunałem Stanu?

    • Kto wnosi wniosek o oskarżenie urzędnika przed Trybunałem Stanu?

    • Jakie wyroki może wydać Trybunał Stanu?

    • Czym zajmuje się Najwyższa Izba Kontroli?

    • Kto powołuje prezesa NIK i przed kim jest odpowiedzialny?

    • Czym zajmuje się prokuratura?

    • Przed kim jest odpowiedzialny każdy prokurator?

    • Jakie uprawnienia ma Policja?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Zasady demokratycznego prawodawstwa

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Na czym polega sprawiedliwość?

    • Kogo obowiązują prawa w Polsce?

    • Czy wszyscy mają prawo do sprawiedliwego sądu?

    Zasady demokratycznego prawodawstwa

    Nauczyciel rozdaje uczniom fragmenty tekstów z prasy oraz tekst pt. „Cytaty łacińskie”. Przy pomocy treści tekstów źródłowych uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Jakie obowiązują zasady w polskim sądownictwie?

    1. Prawo nie może działać wstecz

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Na czym polega zasada: „prawo nie może działać wstecz”?

    2. Nie ma kary bez przepisu prawa

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Na czym polega zasada: „nie ma kary bez przepisu prawa”?

    3. Nie ma przestępstwa bez przepisu prawa

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Na czym polega zasada mówiąca, że: „nie ma przestępstwa bez przepisu prawa”?

    4. Niezawisłość sądu

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Na czym polega zasada - „niezawisłość sądu”?

    5. Prawo do obrony

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Co oznacza „prawo do obrony”?

    6. Zasada domniemania niewinności

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Co oznacza „zasada domniemania niewinności”?

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • Jakie powinno się wydawać wyroki w sądach dla oskarżonych?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 42.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    W polskim sądownictwie przestrzegane są zasady, które gwarantują poszanowanie kardynalnych praw osoby ludzkiej i sprawiedliwości. Są to m.in. następujące zasady:

    1. Prawo nie może działać wstecz.

    2. Nie ma kary bez przepisu prawa.

    3. Nie ma przestępstwa bez przepisu prawa.

    4. Niezawisłość sądu.

    5. Prawo do obrony.

    6. Zasada domniemania niewinności.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika (s. 42) oraz fragment tekstu źródłowego

    Uczniowie posługując się tekstem odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Prawo nie może działać wstecz.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika (s. 42) oraz fragment tekstu źródłowego

    Uczniowie posługując się tekstem odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Nie ma kary bez przepisu prawa.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika (s. 42) oraz fragment tekstu źródłowego

    Uczniowie posługując się tekstem (prasa) odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Nie ma przestępstwa bez przepisu prawa.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika (s. 42) oraz fragment tekstu źródłowego

    Uczniowie posługując się tekstem odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Niezawisłość sądu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika (s. 42) oraz fragment tekstu źródłowego

    Uczniowie posługując się tekstem odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Prawo do obrony.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika (s. 42) oraz fragment tekstu źródłowego

    Uczniowie posługując się tekstem odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    6. Zasada domniemania niewinności.

    Uczniowie posługując się tekstem z podręcznika odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Przypomnieć uczniom, że jednym z największych osiągnięć starożytnych Rzymian było prawo. Z prawa rzymskiego zostały zapożyczone zasady obowiązujące w sądownictwie i prawodawstwie polskim

    Zwrócić uwagę na kwestię, że prawnicy dysponują przepisami prawnymi, których muszą się trzymać.

    Tylko na podstawie tych przepisów, a nie naszych odczuć można wydać wyrok sądowy.

    Przeprowadzić dyskusję w kwestii wydawanych wyroków sądowych

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie obowiązują zasady w polskim sądownictwie?

    • Na czym polega zasada: „nie ma kary bez przepisu prawa”?

    • Na czym polega zasada mówiąca, że: „nie ma przestępstwa bez przepisu prawa”?

    • Na czym polega zasada - „niezawisłość sądu”?

    • Co oznacza „prawo do obrony”?

    • Co oznacza „zasada domniemania niewinności”?

    • Jakie powinno się wydawać wyroki w sądach dla oskarżonych?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


