I.JESTEM ŚWIADOMYM DEMOKRATĄ, 4.Mamy konstytucję, Marek Biesiada


Marek Biesiada 2. 10. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Mamy konstytucję

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Dlaczego jest potrzebna konstytucja?

    • Co zyskuje naród i państwo posiadające konstytucje?

    • Jaka powinna być konstytucja?

    • Jakie są funkcje państwa?

    • Kiedy rozpoczęto pracę nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?

    • Kto pracuje nad treścią Konstytucją?

    • Jak odbywa się praca nad Konstytucją?

    • Kto ma wpływ na treść Konstytucji?

    • Kto uchwala Konstytucję?

    • Jaką liczbą głosów musi zostać uchwalona Konstytucja?

    • Kto ma prawo zgłaszać poprawki do Konstytucji?

    • Czy naród ma prawo wypowiedzieć się w sprawie treści Konstytucji?

    • Dlaczego naród ma prawo wypowiadania się w sprawie treści Konstytucji?

    • Kiedy Konstytucja wchodzi w życie?

    • Dlaczego Konstytucja przechodzi tak długą i skomplikowaną drogę?

    • Kiedy uchwalono Konstytucję?

    • Kiedy miało miejsce referendum w sprawie Konstytucji III RP?

    • Jaki konstrukcję ma Konstytucja RP?

    • Ile rozdziałów ma Konstytucja RP?

    • Czego dotyczą poszczególne rozdziały?

    • Czego dotyczą poszczególne artykuły?

    • Czy Konstytucja jest jedynym źródłem prawa?

    • Jaki jest ustrój Polski?

    • Jaki jest podział władzy w Polsce?

    • Do kogo należy władza w Polsce?

    • Jakie wolności polityczne gwarantuje Konstytucja RP?

    • Co to jest pluralizm?

    • Jakie prawa gwarantuje Konstytucja RP obywatelom?

    • Jakie obowiązki nakłada obywatelom Konstytucja RP?

    • Jakie kompetencje nadaje Konstytucja RP samorządom terytorialnym?

    • Jak konstytucja zabezpiecza finansowanie finanse publiczne?

    • Kiedy prezydent może rozwiązać parlament i rozpisać wolne wybory do Sejmu i Senatu?

    • Kto może zmienić Konstytucję?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Mamy konstytucję

    Trójpodział władzy

    • Co to jest trójpodział władzy?

    • Dlaczego trójpodział władzy jest bardzo ważny?

    • Jak władza w Polsce jest podzielona?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 24.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Trójpodział władzy - ustrój Rzeczpospolitej opiera się na trójpodziale władzy

    2. Władza w Rzeczpospolitej Polsce dzieli się na:

    a) ustawodawczą (Sejm i Senat)

    b) wykonawczą (prezydent i rząd)

    c) sądowniczą (niezawisłe sądy, Trybunał Stanu i Konstytucyjny)

    Uczniowie przerysowują schemat z podręcznika s. 25

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest trójpodział władzy?

    • Dlaczego trójpodział władzy jest bardzo ważny?

    • Jak władza w Polsce jest podzielona?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


