Anna Tomicka
Scenariusz lekcji biologii
Dział: Różnorodność organizmów.
Klasa: I b
l.Cele lekcji:
Cel ogólny:
Uczeń: omawia budowę komórki bakterii oraz wirusów, wyjaśnia ich znaczenie w przyrodzie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- omawia pojęcie Procaryota (organizmy bezjądrowe),
- wymienia składniki komórki bakteryjnej, umie je wskazać na schematycznym rysunku,
- potrafi rozpoznawać i narysować kształty komórek bakteryjnych,
- wymienia najważniejsze procesy życiowe bakterii,
- podaje przykłady znaczenia bakterii w przyrodzie,
- uzasadnia rolę bakterii w przyrodzie (wskazuje produkty działania bakterii),
- opisuje budowę wirusa,
- wymienia choroby wirusowe.
Treści z podstawy programowej:
- porównuje budowę komórki bakterii, roślin i zwierząt, wskazując cechy umożliwiające ich rozróżnienie;
- przedstawia miejsca występowania bakterii (...) oraz ich znaczenie w przyrodzie i dla człowieka;
- wymienia cechy, którymi wirusy różnią się od organizmów zbudowanych z komórek;
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody pracy: pogadanka, lekcja multimedialna z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, burza mózgów
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, plansze i prezentacja multimedialna (kształty i zdjęcia komórek bakterii, schemat budowy komórki bakterii, budowa wirusa, zdjęcia kapsydów, namnażanie wirusów), filmy i animacje dydaktyczne (podział komórki bakterii, wirusy, bakterie symbiotyczne, podział komórek E. coli i S. aureus), podręcznik "Puls życia 1” wydawnictwa Nowa Era, opakowanie po jogurcie, żółty ser, kiszone ogórki, ulotka o szczepionkach.
Przebieg lekcji Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Nauczyciel zadaje pytanie: „Na jakie królestwa podzielono świat organizmów żywych?”
3. Podanie tematu i celów lekcji (slajd nr 1).