9650942844

9650942844



autor: mgr Anna Romańska

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 5

przygotowany na podstawie podręcznika „Przyroda 5" WSiP nr DKW-4014-39/99

Temat lekcji : „Rozpoznawanie roślin w najbliższej okolicy"

Klasa 5 SP Czas 45 minut

Cele lekcji:

•    zapoznanie uczniów z roślinami charakterystycznymi dla jego miejsca zamieszkania

•    wskazanie uczniom materiałów przydatnych do rozpoznawania roślin

•    wskazanie na różnorodność świata roślinnego najbliższej okolicy

•    kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Cele operacyjne:

•    wymienia rośliny charakterystyczne dla swojego miejsca zamieszkania,

•    określa cechy budowy roślin przydatne do ich rozpoznawania,

•    potrafi korzystać z atlasów, przewodników, jako źródła wiedzy niezbędnej do rozpoznawania roślin

Forma: praca indywidualna i grupowa (uczniowie pracują w 4 - osobowych zespołach)

Środki dydaktyczne: zadania dla grup, rozsypanka wyrazowa w kopertach , podręcznik, przewodnik do rozpoznawania roślin, encyklopedia, plansze, ulotki, zielnik, czasopisma, atlas, klej, duży arkusz papieru, magnesy, kolorowe mazaki.

ETAPY LEKCJI

PRZEBIEG LEKCJI

UMIEJĘTNOŚCI

KLUCZOWE

ZANGAŻOWANIE

•    Przedstawienie tematu i celu lekcji.

•    Przedstawienie i omówienie materiałów pomocniczych do rozpoznawania roślin

•    Uzupełnienie notatki w zeszycie ucznia str. 46 zad.l

•    Przykładowe „poszukiwania"

•    Przypomnienie elementów budowy rośliny i ich funkcji (korzeń, łodyga, liście, kwiat, owoc) -pogadanka

•    Rozwiązanie zadania 2a str 46 - praca indywidualna ucznia.

•    Przedstawienie cech roślin umożliwiających ich rozpoznanie na podstawie zadania 2a str 46.

•    Wprowadzenie zasady pracy w grupie. Rozdanie materiałów do pracy w grupie

•    Uważne przeczytanie otrzymanych tekstów razem z uczniami

•    Wyjaśnienie wszystkich wątpliwości dotyczące pracy w grupach.

•    ORGANIZOWANIE

•    PLANOWANIE

•    KOMUNIKOWANIE SIĘ

• Uczniowie dokonują podziału funkcji w

• ORGANIZOWANIE

grupie /lider, sprawozdawca/.

• PLANOWANIE

• Przeglądają otrzymane materiały.

• KOMUNIKOWANIE

BADANIE

• Podejmują decyzje dotyczące rozwiązania

SIĘ

problemu.

• WSPOŁDZIAŁNIE

• Określają swój sposób poszukiwań odpowiedzi

W ZESPOLE


