1484605858

1484605858



Scenariusz 2

Temat: Programy biurowe i użytkowe

Cele:

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: wyszukać program użytkowy w zasobach komputera,

-    dobrać program użytkowy do postawionego zadania,

wykonać zadania codzienne korzystając z dostępnych zasobów; uczeń powinien nabrać przekonania, że w nowym środowisku poradzi sobie z realizacją większości zadań, a niektóre z nich wykona łatwiej niż w poznanych wcześniej systemach.

Metody nauczania - uczenia się: metoda ćwiczeń.

Formy organizacyjne pracy uczniów: praca z podziałem na grupy, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

-    komputery z zainstalowanym systemem FreeBSD, dokumentacja elektroniczna (manuał),

-    przykładowe dokumenty przygotowane z wykorzystaniem programów biurowych i użytkowych.

Czas trwania:

4 godziny lekcyjne - 180 min.

Przebieg zajęć:

1.    Wprowadzenie do zajęć.

2.    Uświadomienie celów zajęć

3.    Plan zajęć:

A.    Zapoznanie się z dostępnymi programami biurowymi i użytkowymi

-    nauczyciel prosi uczniów o wymienienie ulubionych kategorii programów, w których uzyskali dużą sprawność działania; dzieli grupę na kilka podgrup, stosownie do wymienionych kategorii; oczekuje się, że uczniowie samodzielnie wymienią programy graficzne, muzyczne, biurowe; można zasugerować inne kategorie w zależności od posiadanych zasobów software’owych.

-    uczniowie wyszukują i sprawdzają, które z dostępnych w systemie programów realizują potrzebne im funkcje; na tablicy powstaje lista programów poszczególnych kategorii; nauczyciel może pokazać przykładowe dokumenty przygotowane za pomocą dostępnych programów.

B.    Zaprojektowanie dokumentów za pomocą wybranych programów:

-    grupy proponują przygotowanie dokumentów za pomocą wybranego narzędzia;

-    grupy przygotowują projekt dokumentu; zapisują go na kartce; nauczyciel powinien próbować ukierunkować projekty na zastosowania edukacyjne;

-    uczniowie przedstawiają swoje projekty i dyskutują ich złożoność i przydatność.

C.    Wykonanie zaprojektowanych prac:

-    uczniowie dzielą się zadaniami w obrębie grupy;

-    uczniowie realizują projekt; oczekuje się, że w większości wypadków uczniowie poradzą sobie z nowymi programami w oparciu o posiadane doświadczenie i ukształtowane umiejętności; nauczyciel konsultuje wykonywanie prac i udziela szczegółowych wskazówek.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

8


