3681761934

3681761934



4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz 1

Temat: Budowanie funkcji

Cele:

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

-    rozpoznawać bloki kodu, które można zadeklarować jako funkcje,

-    budować funkcje,

-    przekazywać wartości do funkcji przez wartość i zmienną,

-    poprawiać błędy kompilacji powstające przy tworzeniu funkcji,

-    pisać programy z wykorzystaniem funkcji.

Metody nauczania-uczenia się:

-    metoda ćwiczeń.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

-    praca indywidualna przy stanowisku komputerowym.

Środki dydaktyczne:

-    stanowiska komputerowe uczniowskie z zainstalowanym nieformatującym edytorem tekstu i kompilatorem C++.

Czas trwania:

-    1 godzina dydaktyczna.

Uczestnicy:

-    uczniowie uczestniczący w procesie kształcenia w zawodzie technik informatyk.

Przebieg zajęć

1.    Wprowadzenie do zajęć.

2.    Uświadomienie celów zajęć.

3.    Plan zajęć.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w grupie znajduje się uczeń (uczniowie), który wie, jak zbudowane są funkcje i wjaki sposób są deklarowane wjęzyku C++ (w przeciwnym razie wskazane jest przygotowanie kodów przykładowych w celu zdynamizowania lekcji, której zagadnienia są uczniom częściowo znane z modułu programowania strukturalnego). Nauczyciel prosi o zgłoszenie się ucznia, który naszkicuje kod na tablicy i objaśni zasady budowania funkcji. Nauczyciel uzupełnia wypowiedź ucznia-asystenta lub potwierdza poprawność wypowiedzi zwracając uwagę na terminologię informatyczną i obcojęzyczną. Poleca uczniom wykonanie Ćwiczenie 1 z rozdziału 5.8.1. W tym czasie uczeń-asystent przygotowuje kod funkcji wykonującej operacje arytmetyczne (Ćwiczenie 2).

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego"

6


