Przebieg zajęć:
1. Zabawy ruchowe wg propozycji dzieci.
2. Śpiew zbiorowy utworów znanych dzieciom, tj. piosenki o jesieni.
3. Słuchanie piosenki pt. „Jesienny deszcz” odtwarzanej z płyty CD.
4. Rozmowy na temat utworu, jaki nastrój występuje w tym utworze, o czym opowiada ta piosenka, czy jest wesoła czy smutna, szybka czy wolna itp.
5. Nauka słów piosenki - powtarzanie słów za nauczycielem
6. Śpiew zbiorowy utworu z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
7. Zabawa ruchowa do piosenki - podział grupy na zespoły.
8. Śpiew indywidualny utworu.
9. Zakończenie zajęć z wykorzystanie zabaw ruchowych do znanych utworów muzycznych.
Scenariusz 3
Temat: „Straszna nora - List od pana Bobra” - znaczenie czystości wody w życiu zwierząt na podstawie opowiadania J.M. Siatkiewicza.
Cele:
• kształtowanie postaw proekologicznych,
• poznanie niektórych przyczyn degradacji środowiska wodnego przez człowieka,
Cele operacyjne:
• wie jak istotną rolę odgrywa czysta woda w życiu zwierząt,
• dziecko wie co to jest filtr, wie do czego służy,
• uczestniczy w doświadczeniu z filtrowaniem wody,
• samodzielnie wysuwa wnioski,
• współpracuje w zespole,
• potrafi wskazać nieprawidłowe zachowanie człowieka wobec przyrody,
• wie do czego człowiek wykorzystuje wodę.
Pomoce dydaktyczne:
list bobra Kastora, koperta, słoik litrowy z brudną wodą z rzeki, płyta CD, słoiki, wata, gaza, gumki, filtr do ekspresu, lupy, znaczki przyjaciela przyrody,
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć: piosenka na przywitanie „Witam...”
2. Przypomnienie piosenki „Jesienny deszcz”.
3. Słuchanie opowiadania J. M. Siatkiewicza "Straszna nora - List od pana Bobra". Kochane Wiewiórki!!!
Nazywam się bóbr. Mieszkam wraz z rodziną i przyjaciółmi nad rzeką. Do tej pory żyliśmy tutaj szczęśliwie, w czystej wodzie chętnie pływaliśmy z rybami, rakami, żabami i innymi zwierzętami. Żyliśmy w zgodzie wśród zielonej łąki, tuż obok lasu. Słuchaliśmy śpiewu ptaków i szumu drzew. Ale oto stała się rzecz straszna...