Konspekt lekcji z edukacji czytelniczej dla klasy III
Temat: Jak zbudowana jest książka?
Forma pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Cel główny: poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji.
Cele operacyjne:
• Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien
~ zapamiętać nazwy i układ elementów tworzących książkę,
~ rozumieć różnicę pomiędzy poszczególnymi elementami budowy książki oraz ich rolę informacyjną, ochronną, zdobniczą, reklamową.
• Na poziomie umiejętności uczeń powinien w sytuacjach typowych :
~ wskazać odpowiedni element w książce,
~ wykazać różnice w budowie książek,
~ wybrać informacje przydatne do prezentacji danego elementu, w sytuacjach problemowych:
~ wzbogacić budowę książki o nowy element,
~ zaplanować budowę książki i skonstruować ją wykorzystując zdobytą wiedzę. Pomoce:
• część główna książki szyta nićmi,
• część główna książki klejona,
• książki z kanonu lektur klasy III, w których występuje strona tytułowa i spis treści,
• książki z różnymi rodzajami opraw (sztywna, lakierowana, płócienna oraz książki z obwolutami),
• tablica poglądowa,
• karty pracy,
• plansza „Droga do celu”.
PLAN LEKCJI
Ogniwa lekcji |
Tok lekcji w zarysie |
Metody |
Pomoce |
Część organizacyjna |
Przywitanie uczniów. Losowanie wizytówek. „Autoprezentacja” -zwiększenie otwartości uczniów, poznanie się. Utworzenie grup. |
Ćwiczenia wprowadzające i integrujące. Organizacja grup. |
Wizytówki przedstawiające jeden z elementów budowy książki z miejscem na wpisanie imienia (dla każdego ucznia). |
Wprowadzenie do tematu |
Wskazywanie wylosowanych elementów na tablicy. Próba określenia ich funkcji. Wyjaśnienie celu lekcji. Podanie tematu. |
Rozmowa kierowana |
Tablica poglądowa: „Budowa książki”. Poszczególne elementy budowy książki na pojedynczych kartkach. |