Metodyka Pracy Opiekunczo-Wychowawczej, Opiekuncze, KONSPEKT DO ZAJĘĆ OPIEKUŃCZYCH


Temat Zajęć: „Relax”

Grupa wiekowa: 4-7 lat

Zajęcia: Z zakresu zabaw i ćwiczeń relaksacyjnych

CELE: Cel Główny:

- Rozwijanie wyobraźni twórczej z procesem działania

- Ochrona układu nerwowego - nabycie umiejętności wyciszania się i relaksacji

Cel Operacyjny: Wychowanek:

- Potrafi dostosować się do poleceń osoby prowadzącej

- Umie wykonać ćwiczenia oddechowe - dmuchanie baniek

- Potrafi poprawnie wykonać ćwiczenia odprężające, pozwalające na wyciszenie się i zrelaksowanie

- Potrafi odczuć piękno utworów muzycznych i uspokoić się pod wpływem muzyki

Forma Zajęć:

- Zajęcia grupowe i indywidualne

Metody Pracy:

- Ćwiczenia praktyczne

- Słowna

- Aktywizująca

Środki Dydaktyczne:

- Piórko na nitce

- Magnetofon

- Kasety Magnetofonowe z muzyką relaksacyjną

- Rurki Plastikowe

- Pojemniczki z wodą mydlaną

Miejsce Zajęć:

- Sala Przedszkolna

Czas Zajęć: 40 minut

Część wstępna-Wprowadzająca

Czynności Nauczyciela

Czynności Wychowanka

Powitanie:

W Sali dzieci stoją swobodnie i nauczyciel tłumaczy i prezentuje dzieciom, na czym polega przywitanie się przed przystąpieniem do zajęć. Powitanie polega na podaniu ręki koledze/koleżance i powiedzeniu im czegoś miłego.

Wprowadzenie do Zajęć:

- Wychowawca prosi dzieci, aby usiadły i zrobiły koło na środku Sali.

- Powiedzenie dzieciom o temacie zajęć (Relax) i czym będą się zajmować - rozmowa o relaksie i uspokajaniu w życiu codziennym.

- Wytłumaczenie wychowankom, na czym polega i co oznacza relaks.

Dzieci witają się nawzajem do momentu, aż każde nie poda każdemu ręki i się nie przywita w sposób przedstawiony przez nauczyciela.

Dzieci siadają w kółku na środku Sali i słuchają nauczyciela.

Część Właściwa

Oddech - relaks oddechowy:

Nauczyciel trzymając piórko, pokazuje poprawne wykonanie ćwiczenia

Wyciszenie - Bicie Serca:

Nauczyciel prosi dzieci o położenie się na podłodze i przyłożenie jednej ręki do serca i zamkniętymi oczami słuchania jego bicia.

„Szum Oceanu”:

Mówienie dzieciom spokojnym i wyluzowanym głosem o oceanie, falach, rybach znajdujących się i pływających pod wodą.

Bańki mydlane”:

Nauczyciel rozdaje dzieciom rurki plastikowe i kubeczki z wodą z mydłem/płynem.

Pokazuje jak łatwo można wydmuchać bańkę z rurki.

Dzieci trzymają piórko przed sobą, nabierają Jak najwięcej powietrza przez nos i bardzo powoli wydmuchują powietrze ustami, tak, by piórko jak najdłużej unosiło się w powietrzu.

Wszyscy kładą się na dywanie i dotykają ręką swojego serca. W ciszy i spokoju słuchają bicia własnego serca

Nie zmieniając pozycji leżącej, dzieci zamykają oczy i słuchają cichego podkładu muzycznego (Fale oceanu), próbują sobie wyobrazić ocean.

Dzieci starają się zrobić jak największą bańkę mydlaną. Wciągają powietrze nosem i wydmuchują delikatnie ustami tak, aby wydmuch przez rurkę trwał jak najdłużej i bańka szybko nie pękła.

Część Utrwalająco-Podsumowująca:

Podsumowanie i Omówienie ćwiczeń:

Nauczyciel omawia z dziećmi wykonywane ćwiczenia, przy jednoczesnym pytaniu, jak można dane ćwiczenia zastosować w życiu codziennym.

Dzieci rozmawiają z wychowawcą o zabawach i starają się wymyślić sytuacje z życia codziennego, kiedy te ćwiczenia mogą być pomocne. Szukają jak najwięcej zastosowań dla wykonanych wcześniej ćwiczeń.

Likwidacja Zajęć:

Sprzątanie miejsca pracy:

Nauczyciel rozdziela dzieciom prace porządkowe i pomaga w wysprzątaniu stanowiska zabawy.

Dzieci sprzątają miejsca wyznaczone im przez nauczyciela, Pomagają jedno-drugiemu i po wysprzątaniu idą myć ręce.


