Marta Grzankowska

Klasa 6

Konspekt

Temat: Rzeczpospolita Obojga Narodów.

1. Cele - po zakończonej lekcji uczeń:

a) pamięta daty: 1569r., 1573r.

pojęcia: demokracja szlachecka, przywilej, ustrój, szlachcic, sejm walny,

izba poselska, senat.

b) rozumie:

c) potrafi:

2. Środki dydaktyczne

3. Metody

Tok lekcji:

1. Przywitanie, lista obecności

2. Rekapitulacja wtórna:

3. Nawiązanie

Dziś skoncentrujemy się wokół Rzeczpospolitej w 2 poł. XVI w.

4.Wprowadzenie nowego materiału

Na mocy unii lubelskiej:

    1. utworzono jedno państwo o nazwie Rzeczpospolita Obojga Narodów

    2. wraz z zawarcie unii przyłączono do Polski Prusy Królewskie, czyli Pom. Gdańskie, ziemie chełmińską z Toruniem oraz Warmie

    3. po zawarciu unii oba państwa łączyły; władca, sejm, pieniądze, decyzje o wojnach i pokojach.

    4. dzieliły: urzędy, sądownictwo, wojsko oraz skarb

Przejdziemy teraz do kwestii wyznaniowej:

Po unii lubelskiej nasze państwo zamieszkiwali ludzie różnych narodowości i religii.

Czy pamiętacie z czego wiek XVI słynął w Europie?

W XVI wieku poza granicami naszego państwa w Niemczech i we Francji dochodziło do wojen religijnych. W celu uniknięcia takich wojen szlachta polska i litewska postanowiła zapewnić społeczeństwu swobodę religijną.

Dlatego też w 1573 roku w warszawie podpisano akt konfederacyjny gwarantujący wolność wyznania. Wprowadzono tolerancję dla cudzoziemców. Od tego momentu Rzeczpospolita Obojga Narodów zasłynęła w Europie jako „państwo bez stosów”.

6. zadanie domowe

7. Czynności końcowe