SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO
TEMAT: Dbamy o nasze podręczniki
METODY: Pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z ćwiczeniami, opis
FORMY PRACY: praca indywidualna, zbiorowa
KLASA: 2
CELE:
Uczeń:
Zna pochodzenia słowa podręcznik,
Pamięta o zasadzie pisania imion, nazwisk, tytułów wielką literą,
Głośno i bezbłędnie czyta wiersz M. Strękowskiej- Zeręby „Daję słowo”,
Zna zasady obchodzenia się z książkami,
Uzupełnia zdanie właściwymi wyrazami,
Odszukuje w tabeli wyrazy związane z czytelnictwem
Wie, co to jest makulatura i dlaczego ją zbieramy
Wie, do jakiego kontenera wrzucać makulaturę
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyty ćwiczeń
PLAN LEKCJI:
Ogniwo lekcji |
Treści lekcji |
Metody kształcenia |
Media dydaktyczne |
Czas |
1. Czynności organizacyjne |
Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu.
|
- |
Tablica |
2 minuty |
2. Ewaluacja wiedzy
|
Przypomnienie tego co robiliśmy n ostatnich zajęciach, (omawianie podręcznika) |
- |
Podręcznik |
3 minut |
3. Wprowadzenie nowego tematu |
Wyjaśnienie słowa podręcznik Szacunek Przeczytanie wiersza i pogadanka na jego temat- pytania do wiersza, zapisanie zdania w zeszycie |
Opis, metoda poglądowa |
Podręcznik |
15 minut |
4. Realizacja treści tematu, ćwiczenia i sporządzenie notatek |
Rozwiązywanie zadań praktycznych z ćwiczeń
|
Metoda praktyczna |
Ćwiczenia ucznia |
20 minut |
5. Rekapitulacja- powtórzenie |
Powtórzenie wiadomości
|
Metoda ustna |
- |
5 minut |
6. Zadanie i omówienie pracy domowej |
- |
- |
- |
- |
AD 3.
- podręcznik
Podręcznik szkolny - książka przeznaczona dla ucznia, w której zawarty jest materiał nauczania, przedstawiony za pomocą tekstów, ilustracji, schematów. Autorami podręczników powinni być specjaliści z danej dziedziny wiedzy naukowej. W Polsce podręcznik pisany jest do konkretnego programu nauczania i zatwierdzany przez MEN
Słowo podręcznik wzięło się od dwóch słów pod i ręka (pod + ręka), czyli podręcznik
- przypomnienie wniosków z poprzedniej lekcji. Szanujemy podręczniki, bo
Kosztują dużo,
Niszczymy drzewa,
Można je jeszcze wykorzystać
- otwórzcie podręczniki na stronie 6-7 przeczytamy teraz wiersz „Daję słowo” i odpowiemy na kilka pytań
AD 5.
- Kto z Was wie co to znaczy zbiórka makulatury?
- zbiórka makulatury, która prowadzona jest w naszej szkole
Makulatura jest powszechnie wykorzystywana jako surowiec wtórny. Początkowo powstawał z niej głównie papier do pakowania, z czasem zastosowano ja do produkcji papieru toaletowego i tektury falistej, a od lat 90. XX w. z makulatury produkuje się również papier gazetowy.
Ciekawostki
Każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa
Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób
Każda tona makulatury pozwala zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni
Pod względem ilości, makulatura jest najważniejszym surowcem dla europejskiego przemysłu papierniczego
Recykling - jeżeli nie zbieramy makulatury powinno się ją wrzucać do kontenerów koloru niebieskiego, które są specjalnie przygotowane na papier